Přehledně: Potupa Lipavského, pugéty na rozloučenou a Havlíčkův trojboj. Česko má Fialovu vládu
Aktualizováno -
18. prosince 2021
•
15:42
Autor:
Nikola Forejtová, Vera Renovica -
17. prosince 2021
•
05:00
Sdílej:
Prezident Miloš Zeman v pátek na zámku v Lánech jmenoval novou vládu. Včetně dlouho odmítaného ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), u kterého ale kancléř Vratislav Mynář nejprve špatně vyslovil titul. Právě vzdělání Lipavskému Zeman vyčítal. Premiér Petr Fiala (ODS) i noví ministři měli celý den plné ruce práce, po ceremonii je čekalo první vládní jednání, kde kabinet rozhodl, že nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Premiér uvedl během pátku a sobotu do úřadů všechny ministry s výjimkou budoucího šéfa resortu zemědělstí Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který je kvůli covidu v izolaci. Hned třikrát úřad předával Karel Havlíček (ANO) - nejprve ministerstvo dopravy, pak průmyslu a obchodu a nakonec i úřad pro vědu. Blesk Zprávy sledovaly dění v podrobné reportáži.
Česká republika má novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval kabinet Petra Fialy (ODS), který vytvořila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a STAN. Pět dosud opozičních stran vystřídalo 69 dní po volbách menšinovou vládu ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO).
Zatímco dosluhující kabinet se v pátek ráno sešel na posledním zasedání, nový vládní tým měl odpoledne ve Strakově akademii premiéru a Fiala poté postupně uváděl ministry do úřadů.
Nová vláda rozhodla, že nepožádá poslance o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu, který tak skončí během Vánoc. Pokud se bude situace kvůli šíření nové variantu omikron zhoršovat, je vláda připravená se k debatě o nouzovém stavu vrátit, řekl premiér Fiala.
Zeman jmenoval ministry hodinu před polednem místo na Pražském hradě netradičně na zámku v Lánech, kde pobývá po propuštění z nemocnice. Prezident akceptoval všechny navržené členy kabinetu, které mu Fiala v polovině listopadu předložil. Přitom před týdnem oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti) a Fiala začal mluvit o kompetenční žalobě. Na pondělní schůzce se nakonec oba ústavní činitelé domluvili, že Zeman i přes výhrady jmenuje i Lipavského.
Na vládní funkci si však ještě musí počkat budoucí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením úřadu byl dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.
Video Zeman jmenoval vládu Petra Fialy (ODS) na zámku v Lánech - ČTK
„Moje první zahraniční cesta povede na Slovensko a budu jí absolvovat již v pondělí,“ potvrdil svůj první krok v roli šéfa české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).
09:59
18. 12. 2021
„Premiér mluvil o základních prioritách a konturách, ve kterých se zahraniční politika nachází a já bych nyní velmi stručně zmínil klíčové principy a klíčová témata nastupující vlády. Hlavním cílem bude posílit dobré jméno a postavení ČR za hranicemi a budeme vycházet z toho principu kontinuity zahraniční politky a jako ministr budu posilovat o budování konsenzu,“ uvedl nový ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) po uvedení do úřadu. Podle něj je klíčový především dialog napříč politikou.
Klíčem pro výkon práce Lipavského bude programové prohlášení vlády, jak podotknul nový ministr. „Základní teze jsou, že chceme opět navrátit vícehlas lidských práv do české zahraniční politiky. Konkrétním projevem bude příprava a následné předložení tzv. Magnitského zákona do parlamentu,“ uvedl dále Lipavská.
09:55
18. 12. 2021
Úvodní slovo na tiskové konferenci po uvedení Jana Lipavského (Piráti) si vzal premiér Petr Fiala. „Čeká nás mnoho výzev, čeká nás předsednctví v EU, mezinárodní situace vůbec není jednoduchá a je potřeba prosazovat zájmy ČR a na to vše potřebujeme v čele rezortu člověk, který tomu rozumí,“ uvedl ministerský předseda, který Lipavského považuje za plnohodnotného ministra.
Podle Fialy naší pozornost a reakci potřebuje i zhoršující se bezpečnostní situace. „Stačí se podívat na rusko-ukrajinské hranice,“ zopakoval jednu z hrozeb Fiala.
09:30
18. 12. 2021
Dalším ministrem uvedeným do úřadu bude Jan Lipavský (Piráti). Ten převezme rezort zahraničních věcí od Jakuba Kulhánka (ČSSD), který vedl českou diplomacii jen několik měsíců. Kulhánek nastoupil do úřadu v dubnu po Petru Petříčkovi. V tuto chvíli přijíždí Lipavský s premiérem Petrem Fialou do sídla rezortu.
09:14
18. 12. 2021
Během první tiskového konference v roli ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poděkovala předchozímu šéfovi rezortu za dosavadní práci a vedení úřadu. Zmínila, že Lubomír Metnar zůstane ve výborech.
„Já jsem si ten rezort vybrala a snažila sem se na jeho složitosti připravovat poměrně dlouhou dobu. Skutečně, ten rezort je složitý, ač to tak na první pohled nevypadá,“ okomentovala svou novou roli a řeči, že rezort obrany je úřadem, který na lidi „zbyde“. Doufá, že se opravdu podaří vynakládat 2 % HDP. „Rozhodně se nechystám dělat nějaké revoluce, chci tomu přistupovat evolučně tak, že pokud jsou věci které vím, že by se měli změnit, tak se změní. Třeba zákon o veřejných zakázek,“ uvedla dále nová ministryně, která si myslí, že se musí najít jasný směr v modernizaci a chce zajistit opravdu kvalitní výcvik českých vojáků.
09:08
18. 12. 2021
„Já jsem moc rád, že mám možnost teď tady v sobotu ráno uvést do funkce ministryně obrany právě Janu Černochovou. Myslím si, že byste na české politické scéně težce hledali někoho, kdo se obraně a armádě a všem těmto tématům dlouhodobě věnuje intenzivněji a s větším zápalem, než je právě Jana Černochová,“ uvedl na tiskové konferenci po uvedení Černochové do úřadu premiér Petr Fiala (ODS).
Podle Fialy je obrana pro ČR mimořádně důležitá a vláda je připravena i v těžké situaci vydávat na obrau 2 % HDP. „Je tu spousta úkolů. Obrana je podstatná i proto, že nežijeme v úplně bezpečné době. Stačí se podívat na zhoršující se situaci ve světě. Třeba na rusko-ukrajinské hranice,“ podotkl s tím, že musíme mít tak kvalitní a připravenou armádu.
08:50
18. 12. 2021
Na zesnulého prezidenta Václava Havla si vzpomnělo i ministerstvo kultury, které dnes převezme od Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Martin Baxa (ODS). Rezort na twitteru sdílel klasické červené srdce, které je připomínkou prezidenta u Národního divadla.
“Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zla.” Václav Havel. Zemřel před 10 lety. pic.twitter.com/VlNHJ5vOxT
První cesta nového šéfa české diplomacie povede tradičně na Slovensko, a to již v pondělí. Jan Lipavský (Piráti) bude jednat se svým protějškem Ivanem Korčokem. V avízu to uvedla slovenská diplomacie. Lipavského dnes uvede do úřadu premiér Petr Fiala.
08:33
18. 12. 2021
Na ministerstvo obrany dorazila nová ministryně Jana Černochová (ODS). Rezort přebere od Lubomíra Metnara.
08:32
18. 12. 2021
Premiér si při cestě na uvedení ministrů do úřadu vzpomněl i na jednu z klíčových osob české politické scény. Na již 10 let zesnulého Václava Havla. „V. Havla jsem si vždy vážil pro jeho statečnost a celoživotní zápas za svobodu a demokracii. Dokázal se postavit totalitnímu režimu, byl obhájcem lidských práv a důstojnosti člověka, má obrovskou zásluhu na tom, že přes 30 let žijeme ve svobodné, demokratické a prosperující zemi,“ uvedl na twitteru.
V. Havla jsem si vždy vážil pro jeho statečnost a celoživotní zápas za svobodu a demokracii. Dokázal se postavit totalitnímu režimu, byl obhájcem lidských práv a důstojnosti člověka, má obrovskou zásluhu na tom, že přes 30 let žijeme ve svobodné, demokratické a prosperující zemi. pic.twitter.com/gAru5nMK0H
Kdo je vlastně Petr Fiala (57, ODS)? Kromě nálepky politika a učitele se honosí i dalšími přízvisky. Mezi ty méně pravděpodobné se řadí například skejťák! Vedle toho Fiala překvapí i svým uvězněním na Antarktidě, či i svým působením v Divadle Husa na provázku.Podívejte se na bližší informace o našem novém premiérovi v listovacím článku Blesku.
07:30
18. 12. 2021
Dobré ráno, vítejte zpět u našeho online zpravodajství.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvede do úřadů dalších devět ministrů. Na Úřady doprovodí ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti), ministry dopravy Martina Kupku (ODS), školství Petra Gazdíka (STAN), kultury Martina Baxu (ODS) a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL). Na Úřadu vlády předá funkce třem ministrům bez portfeje - Mikuláš Bek (STAN) bude mít na starosti evropské záležitosti, Helena Langšádlová (TOP 09) vědu, výzkum a inovace a Michal Šalomoun (Piráti) vládní legislativu.
Je zde rec o lekaeich, ne o RSD¨r...Ono se muze dat i titul dr honoris causa...
jajas
(
19. prosince 2021 09:03
)
Určitě mají připravený a vybavený kancl...s několika asistenty, sekretářkou a dalšími podržtaškami.....jsem žvědavý, kde budou snižovat ty stavy státních úředníků...to bude jako s těmi platy, co si zvýšili.....
jajas
(
18. prosince 2021 16:39
)
Dobře, ptal jsem se a dostal odpověď. Takže v poho. Já jen, že u Mynáře se už nelze ničemu divit......
Je zde rec o lekaeich, ne o RSD¨r...Ono se muze dat i titul dr honoris causa...