Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hlavní hygienička: Zeman má jít po propuštění z ÚVN do izolace! Jmenování Fialy bude online?

Aktualizováno -
26. listopadu 2021
17:07
Autor: ČTK, simao - 
26. listopadu 2021
14:34

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová prohlásila, že hradní kancléř Vratislav Mynář s ní během dnešního rozhovoru neřešil hygienické podmínky, za kterých chce prezident Miloš Zeman i po pozitivním testu na koronavirus v neděli na zámku v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem. Zdůraznila, že i pro nakažené bez příznaků platí izolace 14 dní a výjimky nejsou. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se jmenování mohlo uskutečnit distanční formou.

Hrad dnes dopoledne oznámil, že Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve čtvrtek převezen po pozitivním testu na koronavirus. V neděli v 11:00 pak má na zámku v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) premiérem, a to za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření.

Fiala následně na tiskovce mluvil o tom, že by vše mělo proběhnout na základě domluvy mezi ošetřujícím lékařem, hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a Kanceláří prezidenta republiky.

Svrčinová následně pro Radiožurnál upozornila, že Zeman by měl jít do izolace na 14 dní a výjimky nejsou. Izolaci podle ní ukončuje ošetřující lékař, případná výjimka by byla špatným signálem vůči veřejnosti.

„Pokud by došlo k takové výjimce, já věřím tomu, že k tomu nedojde, tak by se občané samozřejmě oprávněně ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Pravidla musí pro všechny platit stejně,“ uvedla Svrčinová pro Radiožurnál. Neumí si představit, jak by mohl prezident při dodržení izolace osobně Fialu jmenovat.

Video Fiala o Zemanovi s covidem a jmenování v Lánech: Budeme se snažit, aby to bylo co nejdůstojnější - ČTK/Blesk

Svrčinová poté v ČT uvedla: „Postupovat by se mělo podle metodického pokynu, který jsem vydala 19. října letošního roku, kde i u osob, které nemají klinické příznaky covid-19, ale byly pozitivně testovány, trvá izolační doba minimálně 14 dní. Samozřejmě o jejím prodloužení rozhoduje ošetřující lékař dané osoby.“

„Setkávat s panem prezidentem se určitě může minimálně ošetřující personál dnes v nemocnici,“ uvedla Svrčinová. Doporučení pro izolaci je však takové, že by se člověk v izolaci měl co nejméně stýkat i s osobami ve společné domácnosti, upozornila. „Měl by mít samostatnou místnost, svoje sociální zázemí,“ podotkla.

Ke komunikaci s KPR uvedla: „Já jsem mluvila s panem kancléřem zhruba před hodinou, spolu jsme nic neřešili, jenom to, že tady platí ten metodický pokyn, kde minimální doba izolace je 14 dní i u osob, které nemají příznaky klinické.“

„Všeobecné pravidlo, které platí pro každého je takové, že pokud je daný jedinec pozitivně otestován PCR testem na covid-19, tak musí nastoupit na 14denní izolaci. Izolace znamená, že se nesmí potkávat s ostatními lidmi tak, aby je nenakazil,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Setkávat se podle něj může jen s rodinou nebo zdravotníky. „Stanovisko ministerstva ani nemůže být jiné. Metodika platí a my nemůžeme říct, že jen pro někoho a pro někoho ne,“ dodal. Doplnil, že za úmyslné porušení izolace obecně hrozí i trestněprávní odpovědnost.

Podle Vojtěcha by to nemělo být bráno tak, že ministerstvo zdravotnictví brání jmenování premiéra. „Byl bych rád, aby byl jmenován stejně jako celá vláda co nejdříve. Pravidla musí platit pro každého, pokud máme veřejnost přesvědčit, že má pravidla dodržovat,“ řekl. Podle jeho názoru by se jmenování mohlo uskutečnit distanční formou.

Podle ÚVN nemá Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu podány protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění „v příštích dnech“.

Video Převoz prezidenta Miloše Zemana z Lán do nemocnice - Blesk.cz - David Malík

e.lesanova ( 27. listopadu 2021 20:04 )

Maďar propaguje vakcíny, které byly vyrobeny přímo na wu-changský typ viru a proti dalším je na dvě věci...na pr.d a na nic

e.lesanova ( 27. listopadu 2021 20:01 )

Není na čase vyměnit Svrčinovou ??? Prezident byl pozitivně testován, nákaza se nepot­vrdi­la..­.začí­ná připomínat Stehlíkovou Miliony pozitivně testovaných zaracha nemají, prezident 14 dní?? Není to "málo", babo???

wp3t ( 27. listopadu 2021 18:38 )

ale ty škody co stačí napáchat a kolik bohatství zas odlejou do brusele a na západ. Z toho se ČR bude vymotávat desítky let, víc než po Burešově koronaviru.

wp3t ( 27. listopadu 2021 18:36 )

tomu vždycky nalili pár štamprtlí a on jim pak vyprávěl své příběhy v češtině a nutil překladatele, aby jim to překládal. Englicky uměl, ale díky roztomilé vadě mu nikdo nerozuměl.
No a oni vyslechli jeho plkání a když měl pátýho, tak jim podepsal co chtěli a od tý doby jsme ti svobodní otroci.

wp3t ( 27. listopadu 2021 18:33 )

jenže taky zkušený, pamatuji rozkrádačky komančů, pamatuji rozkrádačky Havlovské, Klausovské .....

počkej ty nádhero, taky jednou budeš stará a mladí multikulturátka tě za odměnu strčí do důchoďáku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa