Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Babiš i Fiala budou moct za Zemanem. Prezident se přesune na lůžko v běžném oddělení

Aktualizováno -
10. listopadu 2021
14:04
Autor: ČTK, Mii, David Polák - 
10. listopadu 2021
13:53

Prezident Miloš Zeman bude od pondělí moci omezeně přijímat návštěvy. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) bude přeložen z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Přesun Blesku potvrdila i mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

 

„Z důvodu umožnění návštěv je plánováno přemístění pana prezidenta v pondělí 15.11. na oddělení dlouhodobé péče, kde jsou návštěvy možné za striktiního dodržení pravidel pro návštěvy,“ napsala Blesku mluvčí ÚVN Jitka Zinke. 

Zeman byl 4. listopadu přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj, konkrétně na rehabilitační oddělení. Rehabilitační lůžka jsou lůžka akutní, vztahoval se na ně tedy zákaz návštěv, který ÚVN oznámila o den dříve kvůli koronavirové epidemii. S kandidátem na nového premiéra Petrem Fialou (ODS) proto v sobotu Zeman jednal videokonferenčně, s dosluhujícím předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) hovořil v pátek po telefonu.

Ani jeden zatím schůzku domluvenou nemá. „Návštěvy se teprve budou plánovat. Mohu ale uvést, že byl o možnosti přijímat návštěvy obratem informován předseda ODS Petr Fiala,“ uvedl pro Blesk mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Šéf »modrých ptáků« už totiž dostal od Zemana v úterý pověření k sestavování nové vlády, a jak o víkendu oznámil, tak při setkání z očí do očí chce probrat ministry jeho kabinetu. A co Babiš už má termín? „Domlouvám si ho,“ napsal Blesku.

Obtížně léčitelná nemoc

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění. V pátek poskytl rozhovor Frekvenci 1 a veřejně promluvil poprvé od 1. září, kdy v Brně zahájil školní rok.

Podle lékařského konzilia se Zeman nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je podle něj obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo „obtížně léčebně ovlivnitelné“. Nezbytná je podle konzilia také spolupráce pacienta.

Pokud se stav nezhorší, pravomoci zůstanou

Chirurg Pavel Pafko, který je rovněž členem konzilia, v pátek serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku. Řekl také, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu. Podle jeho informací by měl být hospitalizovaný ještě několik týdnů.

Senátní organizační výbor vzal v úterý na vědomí doporučení ústavní komise, aby se nezabýval převodem pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův zdravotní stav nezhorší. Komise zároveň doporučila, aby horní komora bezodkladně rozhodla o přenesení prezidentských pravomocí v případě, že Zeman podle posudku lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad.

Policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu v souvislosti s prověřováním, zda se před prezidentovou hospitalizací někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci, informoval dnes server iROZHLAS.cz. V úterý byl podle webu na policii vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, dnes vypovídal ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře.

Video  Zeman: První rozhovor z nemocnice. O nechutenství prezidenta i Fialově vládě  - Frekvence 1
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 10. listopadu 2021 15:23 )

to to všechno dopadlo. Není nad zdravý životní styl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa