Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Zemanovo zdraví: Policie vyslechla kvůli prezidentově nemoci Kruliše. A chystá se na Mynáře

Aktualizováno -
10. listopadu 2021
13:08
Autor: ČTK - 
10. listopadu 2021
08:59

Šéf protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš dnes vypovídal na policii v souvislosti s prověřováním, zda se před hospitalizací prezidenta Miloše Zemana někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. Kruliš to potvrdil ČTK. O tom, že policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu, informoval server iROZHLAS.cz. V úterý byl podle webu na policii vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře. Policie také prověřuje možné padělání prezidentova podpisu.

„Mohu potvrdit, že jsem podal vysvětlení a odpověděl na všechny položené otázky policejnímu orgánu,“ napsal ČTK Kruliš. Policie ani státní zastupitelství se k případu nevyjádřily. „Trestní řízení je v této fázi neveřejné, takže další informace poskytovat momentálně nebudu,“ uvedl již dříve pro Aktuálně.cz a Respekt okresní státní zástupce v Rakovníku Lukáš Hossinger.

Případ možného neposkytnutí pomoci dozoruje státní zastupitelství v Rakovníku, případ možného padělání podpisu pak spadá pod Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6.

Prezident Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) léčí od 10. října. Ambulance ho do nemocnice odvezla z lánského zámku krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím s hlavou státu sešel na necelou hodinu jednání. Podle Hradu byl prezident v posledních dvou týdnech před tím nemocen. iROZHLAS uvedl, že ho k hospitalizaci přemlouvala rodina, nejbližší spolupracovníci i ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

V pondělí 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zprávu ÚVN. Uváděla, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i kancléř Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.

7xov7_ ( 11. listopadu 2021 07:16 )

Ty jsi čučkař?

rozez ( 11. listopadu 2021 02:47 )

Výsledek se zveřejní?

7xov7_ ( 10. listopadu 2021 18:28 )

Protože ti s ním pod jednou střechou nechrápali.

hannah2 ( 10. listopadu 2021 09:29 )

"vyslýchá prezidentovY lidi", opravte si chybu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa