Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

50 soudců čeká, až je jmenuje nemocný Zeman: Můžou chybět u řešení kauz, varuje expert

Autor: ČTK - 
23. října 2021
16:00

Na své jmenování čeká nyní nejméně pět desítek soudců. Do konce roku by je měl jmenovat prezident Miloš Zeman. Pokud by se jmenování nestihlo, mohlo by hrozit plynulost projednávání kauz. Na tiskové konferenci po skončení 31. sněmu Soudcovské unie ČR to řekl její prezident Libor Vávra.

„Do konce letošního roku by mělo být jmenováno minimálně 50 soudců obecných soudů, kteří už teď chybí. Samozřejmě nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo spravedlnosti, aby se pokusilo situaci vyřešit,“ uvedl Vávra. Dodal, že pokud na menších soudech schází jeden či dva soudci, má to značný dopad na řešení běžných případů.

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument - Blesk - Aleš Brunclík

Kdyby se jmenování do konce roku nestihlo, museli by soudci nejspíš znovu procházet výběrem. Pravidla od ledna mění novela o soudech a soudcích, která upravuje vybírání kandidátů. Podle Vávry se nestíhají připravit doprovodné předpisy, takže navíc hrozí, že po Novém roce nebude možné nové soudce vybírat. „Kdyby se tyto dvě věci sešly, tak pochopitelně to může významným způsobem ovlivnit plynulost výkonu spravedlnosti na území ČR,“ dodal šéf unie.

Mohli by je jmenovat jiní ústavní činitelé

Prezident Miloš Zeman je od 10. října v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Podle vyjádření, které nemocnice poskytla v pondělí Senátu, není nyní hlava státu ze zdravotních důvodů schopna vykonávat žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je krajně nejistá. Politici proto začali řešit možný přesun prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 Ústavy. V pátek ÚVN informovala o mírném zlepšení prezidentova stavu díky léčbě.

Dva dny po převozu do nemocnice Zemanův mluvčí oznámil, že prezident jmenoval soudce brněnského krajského soudu. Vyvolalo to pochybnosti. Poté Hrad upřesnil, že jmenování hlava státu podepsala ještě před svou hospitalizací.

Podle Vávry není jasné, jak daleko je vyřizování jmenovacích dekretů pěti desítek soudců. „Varianty jmenování jsou hodně pestré. Významně se budou odvíjet od kondice pana prezidenta. Asi není těžký akt, aby podepsal padesát jmenovacích dekretů, když už byl předtím s návrhy seznámen,“ uvedl Vávra. Při případném převzetí prezidentských pravomocí je pak možné, aby soudce jmenovali jiní ústavní činitelé.

Unie jednala na sněmu také o elektronizaci v justici. Podle Vávry mají soudy řadu různých programů, spisy a další materiály tak nemohou sdílet. Potíže jsou i s plánovaným zveřejňováním anonymizovaných rozsudků. Anonymizér mají k dispozici okresní soudy, ale ne krajské a vyšší soudy, podotkl Vávra.

Na svém sněmu čeští soudci podpořili také své polské kolegy. Ocenili obě polské soudcovské unie za odvážnou obranu soudcovské nezávislosti i snahy udržet vládu práva. Do Prahy dorazili i šéfové soudcovských unií z okolních států a ze zemí EU či z USA. Debatovali o možnostech evropského a mezinárodního práva.

kokeš ( 24. října 2021 12:50 )

A zase blbý nadpis a článek. Když si pár dnů počkají, tak se snad nic nestane. Spíš by se melo řešit, co současní soudci zy ta těžké peníze udělají práce.

sekebo ( 24. října 2021 10:33 )

Čeští soudci podpořili také obě polské soudcovské unie. Jinými slovy řekli, že naši obyvatelé na severu Čech v okolí dolu Turow mají smůlu, protože naše soudcovská unie plně podporuje tu polskou, která si do svých výkladů, ať jsou třeba postavené na hlavu, nenechá kecat. A 50 budoucích soudců čeká na jmenování Zemanem ?!? Tak to by se taky mohli načekat! Je to další důvod, aby byl Zeman se svou partičkou "prozatimně" zbaven funkce!!!

ANO-travim-psy ( 24. října 2021 09:49 )

"..50 soudců čeká.."
Chcete říci, že mezi čekatelkami je i nějaký chlap?

pindokukin ( 24. října 2021 09:07 )

Opravdický výsledek voleb 2021

Pokud by se tedy strany neschovávaly za koalice tak vypadají výsledky následovně:


1. ANO 27,12%

2. STAN 13,93%

3. ODS 13,3 1%

4. SPD 9,56%

5. KDU ČSL 9,00%

6. TOP 09 5,47%

7. Piráti 1,68%

Co k tomu říci: svinstvo aneb podvod na voličích s těmi koalicemi. Trpaslíci se spojili a vytvořili koalici proti Babišovi. Tak je to!!!

BobyNo1 ( 24. října 2021 08:17 )

Přesně tak! Až si přečtu, že začal proces s Červenomikiňákem za zneužití pravomocí státního ouřady, budu věřit, že nám těch 50 talárníků chybí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa