Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Pět nejasností kolem Zemanova videa z nemocnice: Přineslo víc otázek než odpovědí

 • Autor: Maxmilián Nový,Jakub Tomek - 
  23. 10. 2021
  05:00

  Chtěli asi něco vysvětlit, místo toho zase rozvířili prach! Video prezidenta Miloše Zemana (77) z nemocničního lůžka, které ve čtvrtek zveřejnil kancléř Vratislav Mynář (54), je teď tématem číslo jedna. Pět největších záhad, které zaměstnávají veřejný prostor, shromáždil a zkusil vysvětlit Blesk.

  Než se pustíme do rozboru, připomeňme si z pátku to nejdůležitější. Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

  „Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu,“ uvedla na webu nemocnice její mluvčí Jitka Zinke. Prezident je hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

 • 1.Stejné kravaty

  Jedná se opravdu o video ze 14. října? Nebylo vytvořeno narychlo před Mynářovým prohlášením? Podezření totiž vyvolalo oblečení obou aktérů – Mynář na videu má stejný oblek i kravatu, v jakém vystupoval během samotného prohlášení. Také dosluhující šéf Sněmovny Radek Vondráček v té samé kravatě jako na videu natáčel teď ve čtvrtek pořad Epicentrum na Blesk.cz. Nic z toho ale jako žádný důkaz nepravosti být použito nemůže. Zřejmě se jedná o pouhou náhodu.

  Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument. - Blesk - Aleš Brunclík

  Video „Absurdní drama a pocit křivdy“ Benda a Vondráček se v Blesku ostře pustili do kancléře Mynáře. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

 • 2.Hodiny na zdi

  Lidé na sociálních sítích se ptají, jak je možné, že články na zpravodajských webech (včetně Blesk.cz), ve kterých se píše o Vondráčkově návštěvě Zemana, nesou datum dřívějšího času než hodiny v nemocničním pokoji, které visí na zdi. Vysvětlení může být jednoduché: Zmíněné články byly publikovány opravdu již dopoledne, kdy agentura ČTK v 10:55 vydala po schůzce s kancléřem Mynářem Vondráčkovo vyjádření, že prezident plánuje svolat ustavující schůzi nové Sněmovny na 8. listopadu. Později odpoledne byly články aktualizovány o podrobnosti Vondráčkovy návštěvy přímo u Zemana. Datum založení článků se ale již neměnilo.

  Existuje samozřejmě i možnost, že hodiny v Zemanově pokoji nejdou správně.

  Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021). Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021). | Blesk:Tonda Tran

 • 3.Mynářovo mlžení

  Snad všichni se teď ptají, co vůbec Mynář, Vondráček a další lidé na pokoji u Zemana dělali. Jak už i sám Mynář přiznal, den před podpisem listiny, tedy 13. října, mu nemocnice sdělila, že je prezident neschopný jakékoliv práce. Nezodpovězenou otázkou také zůstává, proč Hrad 6 dní o stavu prezidenta neinformoval důvěryhodně, případně proč Mynář toto video nezveřejnil o několik dní dříve.

  Video CELÝ BRÍFINK: Oslavy 28. října na Hradě budou odloženy, přiznal Mynář. Změnit to může jen Zeman. - Aleš Brunclík

 • 4.Strach o bezpečnost

  Pochybnosti u mnohých vzbudily záběry z nemocnice i tím, že by někdo třeba mohl poznat, kde přesně hlava státu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze leží, čímž by se tak Zeman mohl dostat do nebezpečí. Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého (68) jsou ale tyhle obavy přehnané. „To místo je střežené, tak se dá předpokládat, že by se k panu prezidentovi nebylo možné dostat,“ řekl Blesku.

  Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam, na kterém Miloš Zeman podepisuje v nemocnici dokument ke svolání nové Sněmovny. Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam, na kterém Miloš Zeman podepisuje v nemocnici dokument ke svolání nové Sněmovny. | Blesk

 • 5.Lejstro bez data

  Hned poté, co předseda Sněmovny Radek Vondráček ukázal listinu podepsanou prezidentem, začala se pozornost stáčet k datu podpisu. To bylo očividně vepsané ručně, což není u vládních dokumentů zvykem. Čtvrteční video ale ukázalo, že ve chvíli, kdy Miloš Zeman podepsal svolání dolní komory, datum chybělo. Právník Jan Černý k tomu řekl: „Nevidím v tom protiprávnost. Pokud však datum chybí a dojde k tomu, že je potom doplněno, měl by o tom být učiněn nějaký záznam.“ Že nejde o problém, řekli Blesk Zprávám i tři ústavní právníci.

  Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukázal novinářům rozhodnutí, kterým svolal prezident Miloš Zeman stálé zasedání nové Sněmovny na 8. listopadu 2021 (14. 10. 2021). Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukázal novinářům rozhodnutí, kterým svolal prezident Miloš Zeman stálé zasedání nové Sněmovny na 8. listopadu 2021 (14. 10. 2021). | ČTK / Burian Michal

 • 6.A co na to marketingový expert?

  Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu je zveřejnění záběrů prezidenta Miloše Zemana v nemocnici výsledkem toho, že Hrad od začátku hospitalizace neinformoval dostatečně. Vzápětí se všechna další vyjádření stala nedůvěryhodnými. A odnesl to šéf Hradu. „Pokud by bylo zcela jasné, jak se věci mají a veřejnost neměla oprávněné obavy, nemuseli bychom se dívat na nedůstojné záběry pana prezidenta,“ řekl Blesku Komínek a dodal, že cokoliv teď úředníci z Hradu udělají, bude už automaticky veřejností podrobeno důkladné analýze.

  Na dotaz, jestli video nemůže sehrát určitou roli v možném projednávání Parlamentu o odebrání pravomocí Zemanovi, se Komínek domnívá, že ne. „Hrad zatím nevznesl žádnou námitku k dopisu nemocnice. Bojím se spíš toho, že se v tomto směru videa chopí dezinformační scéna a bude to prezentovat tak, že prezident je schopen úřadování,“ míní.

kerBes ( 24. října 2021 20:21 )

Miloši, to dáš!

Vaclav Trefil ( 24. října 2021 10:38 )

Autor článku je rozsévač nenávisti.Takovýho souseda ,tak se odstěhuju, a děckám zakážu chodit kolem jeho dveří.

dobraduse ( 23. října 2021 23:19 )

jeho manželka a cérka se na fotříka vykašlala a nechala ho v rukách těchto zrůdddd

altmanova ( 23. října 2021 23:16 )

úplně ta největší instance se na tu bolševickou skvadru už nemohla dívat, zaplať bůh

altmanova ( 23. října 2021 23:13 )

Číňanům je nějaký Zeman víte kde ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa