Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Účet pro poslance: Mnoho schůzek, málo zákonů! Králi absentérů Babiš a kníže

Autor: jt - 
28. září 2021
05:00

Říká se, že čím méně zákonů projde, tím líp. Tímto heslem se asi řídili současní poslanci, kterým za necelý měsíc skončí mandát. Sice měli skoro dvojnásobek schůzí oproti předchozí Sněmovně, zato zákonů schválili poskrovnu. A v čem dalším pokulhávali? Blesk jim vystavil účet!

V aktuálním funkčním období byl počet schůzí Sněmovny opravdu rekordní. Poslanci se na společná jednání sešli dohromady 118krát. Počet se navýšil hlavně kvůli koronavirové pandemii, kdy zákonodárci přijímali jednu změnu za druhou. To také souvisí s dalším rekordem. Oproti minulým obdobím, kdy poslanci hlasovali průměrně osmtisíckrát, to bylo v tomto volebním období více než 10 000krát.

Neumí to řídit

Nejdéle sloužící poslanec v historii Marek Benda (52, ODS) za rekordy nevidí jenom covid. „Vládní koalice není schopná Sněmovnu efektivně řídit a svolává se spousta mimořádných schůzí. Došlo to až do takové absurdity, že je svolávají vládní poslanci,“ řekl Blesku politik, který v parlamentní lavici zasedá s dvouletou pauzou už od roku 1990.

Podle šéfa dolní komory Radka Vondráčka (47, ANO) je na vině také více stran v Parlamentu, než bylo dříve. „Atmosféra je více konfrontační a to všechno s sebou nese větší počet zákonů. Ti, co je navrhují, navíc už vědí, že se to nestihne. Je to spíše jejich gesto,“ sdělil Aha! s tím, že více návrhů předkládal i kabinet premiéra Andreje Babiše (67, ANO).

Více návrhů, ale...

A podobně mluví i sněmovní statistiky. Počet návrhů zákonů, které měla dolní komora projednat, byl v porovnání s předchozím obdobím vyšší. Ve Sbírce zákonů jich ale vyšlo méně. Za toto období jich bylo 314, v minulém o 43 víc. Už nyní je navíc jasné, že nejméně asi 340 návrhů spadne pod stůl.

Tabulka Blesku: Kolik berou poslanci? Tabulka Blesku: Kolik berou poslanci? | Archiv Blesku

TOP 3 největší absentéři?

Na schůzování nejvíce kašlou premiér Andrej Babiš, nejstarší poslanec Karel Schwarzenberg (83, TOP 09) a poslankyně SPD Jana Levová (44). Například premiér se dosud neúčastnil 72,7 % hlasování a omluven byl 7175krát. To doyen dolní komory Schwarzenberg chyběl na 67,7 procenta hlasování, hlavně kvůli zdraví.

Na třetí příčce je již několik let poslankyně Jana Levová. Ta se nezúčastnila 67,5 procenta hlasování. Jenže za poslední rok kvůli covidu zasedala Sněmovna v některých případech v polovičním počtu a poslanci se během jednání střídali.

Video  Ostrá hádka o mzdy a daně v Česku: Schillerová a její rivalové v předvolební debatě Blesku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

denisz ( 30. září 2021 02:38 )

Je tristní, že straně Pirátů teprve později dochází co svým jednáním zavinili. Např. Bonzováním na Babiše do Bruselu poškozují celé české zkoušené zemědělství.

denisz ( 30. září 2021 02:30 )

Nelichotivé hodnocení sněmovny jak je líná, málo pracovitá, mizerně efektivní. Převažují opoziční kluby, které spíše obstruhují a zaměřují se na zlého Babiše, než na důležité věci pro zemi. Pak ty podivné neúčinné vyšetřovací komise, jako i ta k prošetření otravy Bečvy.

luder ( 28. září 2021 19:28 )

K těm Pirátům, RedStone,
jen malá poznámka. Z důvěryhodného zdroje se ke mně dostala informace, že vrchní Pirát Ivan Bartoš se těch dvou posledních předvolebních televizních debat nezúčastnil proto, že dlel v Bruselu, kde lobboval (česky žebral) u Evropské komise, aby se zaměřila jen na Andreje Babiše a ostatní příjemce dotací z toho vynechala. Ivan Bartoš má ale smůlu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová už do té Brusle poslala seznam všech příjemců dotací, samozřejmě se všemi náležitostmi. Že v tom seznamu figuruje také největší kritik Andreje Babiše, velkostatkář Marián Jurečka, tak to snad nemusím zvlášť zdůrazňovat. Bude se tak opakovat to, co jsme už jednou zažili. Tentokrát to už nebudou korunové dluhopisy. Tam to spravil doplatek daně. Tady už půjde o vracení dotací v řádech milionů. Piráti tak tím bonzováním do Bruselu nenadělali problémy jen Babišovi. Poslední zoufalá snaha Pirátů přijmout zákon, podle kterého by byly všechny pravomoci předány do Bruselu, vyšla také naprázdno. To žvanění Bartošových oveček tu zoufalost Pirátů už jen dokresluje.

OFF_LINE ( 28. září 2021 10:30 )

.
HITPARÁDA DISKUSNÍCH DE-BI-LŮ V PŘÍMÉM PŘENOSU POD ČAROU:
____­______­______­______­______­______­______­______­______­____

sarina ( 28. září 2021 09:40 )

Nechej si hodnocení na příště příští neděli má být zase.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa