Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Rusko a Čína nesmí na Dukovany sáhnout, schválil Zeman. Podepsal i zlevnění konopí

Autor: ČTK - 
27. září 2021
12:23

Ruské a čínské firmy se nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vládou navržený zákon počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Vláda má podle doporučení Senátu pro dostavbu dalšího jaderného bloku v ČR vypsat mezinárodní výběrové řízení. Mělo by zajistit „co nejefektivnější, bezpečnou, ekonomicky a časově nejvýhodnější variantu s ohledem na národní bezpečnost ČR, která bude dbát na co možná nejvyšší zapojení českých subdodavatelů a v konečném výsledku stabilní a udržitelnou nízkou cenu energie pro odběratele i národní hospodářství“.

Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že tzv. bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN.

Video Dana Drábová o tendru na Dukovany: Rosatom je napojený na Kreml. Není vhodným partnerem. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Přehled novel, které dnes Zeman podepsal

  • Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude.
  • Za technické se bude pokládat konopí s obsahem účinné látky THC do jednoho procenta, což je zhruba třikrát více než nyní. Předepisování konopí navíc bude možné i elektronicky a léčebné zlevní.
  • Motoristé budou muset od ledna objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2000 korun. 
  • Úhrady části dobrovolných očkování ze zdravotního pojištění se rozšíří. Změní se úhrady moderních léků, mají být přístupnější.
  • Postup plánování mysliveckého hospodaření se v listopadu nezmění. Předloha ruší posílení státu v regulaci přemnožené zvěře.
  • Stráž přírody a lesní stráž získají víc pravomocí a úřady budou moci omezit ohňostroje a pyrotechniku v chráněných územích. 

wenzel trousil ( 28. září 2021 16:18 )

Zemane, Zemane,,,ty starej Sionis­to,,,v­ymek­nuls jak ohanka po riji,..Tihle zradni politici uz tu davno nebudou, Ceskej narod za tuhle zradu bude platit dlouho v budoucnosti..

KuSuS ( 27. září 2021 15:28 )


Kalkulátor Zeman vyčkával na výsledky voleb u Němců. Hedábná stezka padne brzy rovněž v jeho nemilost, rozeštval si Rusko, štve dávno Čínu.

KuSuS ( 27. září 2021 15:25 )

KuSuS ( 27. září 2021 15:09 )

Více vykonat nemohl, dohnaný k rozumu. Ví to sám.

KuSuS ( 27. září 2021 15:08 )

Borci s tvojí češtinou to rozhodně nebudou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa