Pátek 24. září 2021
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Polojasno 20°C

Zeman zastavil stíhání muže viněného z daňových deliktů. Dalšímu prominul podmínku

Autor: ČTK - 
14. září 2021
14:42

Prezident Miloš Zeman udělil milost těžce chronicky nemocnému, který je stíhán za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Prominul mu také půlroční podmíněný trest, který dostal za ohrožení pod vlivem návykové látky. ČTK to v tiskové zprávě sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného. Udělení milosti Pražský hrad zveřejnil ve stejnou dobu, kdy je Zeman hospitalizován. Důvody pobytu hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici dosud Pražský hrad nevysvětlil. Zeman už udělil 20 milostí, v druhém funkčním období 11.

„Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a dále rozhodl o prominutí šestiměsíčního podmíněného trestu odnětí svobody uloženého za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedl Ovčáček. Zeman podle něj přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. „Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě. Na současně uložený trest zákazu řízení motorových vozidel se milost nevztahuje,“ dodal mluvčí.

Zemanovo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání podle Ovčáčka spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO). Návrh na milost prezidentovi předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Zeman byl dnes dopoledne převezen do ÚVN, důvody hospitalizace dosud Pražský hrad nekomentoval. Mluvčí ani kancléř Vratislav Mynář nezvedli telefon a nezareagovali ani na zaslaný dotaz. Na twitteru, kde Ovčáček o krocích prezidenta informuje, dnes pouze mluvčí několikrát reagoval na návštěvu papeže Františka na Slovensku.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Tyto zásady několikrát nesplnil, omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Loni se také Zeman rozhodl milost udělit muži jako ocenění za to, že rychlou první pomocí zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. V prosinci prezident udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví, který zachránil život tonoucí ženě.

Podmínku závažného zdravotního stavu nesplnila ani matka pěti dětí, která se podle Zemana vzorně stará o své potomky a v případě jejího nástupu do vězení, by děti musely být umístěny v různých dětských domovech.

Video S prezidentem v Lánech: Babišovi bych milost nedal, není to Kajínek - Blesk TV

fremodyn ( 16. září 2021 08:17 )

Když hospitalizovali prezidenta do nemocnice, odpověděl kancléř Mynář na otázku novinářů: "Co se stalo" jedním slovem: "Nic". To vyjadřuje v podstatě jeho přístup k prezidentově zdraví. Lze tedy předpokládat, že by na stejnou otázku stejně odpověděl i v případě úmrtí prezidenta. "Co se stalo, pane kancléři?" "Nic".

Zdenek ( 14. září 2021 17:57 )

Měl trpět nevyléčitelnou nemocí, soud mu ukradené miliony odpustil. Přitom sjížděl alpské svahy - 9.rpna 2021
Byl na smrt nemocný, v péči lékařů, a proto soud podnikateli Jiřímu Syrovátkovi, bývalému obchodnímu partnerovi Tomáše Pitra, v roce 2008 odpustil pětileté vězení za daňové podvody.
Muž přitom tou dobou byl – podle fotografií, na pláži francouzské Riviéry či na lyžích v italských Alpách.
Ze Syrovátkovy zdravotní dokumentace navíc plyne, že v minulosti sice prodělal operaci, ale sám uváděl, že byl na operaci slepého střeva, rakovinu nikde nezmínil. Dodnes žije a podniká.
Případem se aktuálně zabývá Městské státní zastupitelství v Praze.

Souhlas stačil
Soudce Novák sice nejprve zvažoval, že Syrovátku na italské klinice navštíví také nezávislý znalec určený soudem, který by prozkoumal jeho stav a také ověřil, zda hospitalizovaným je skutečně Syrovátka. Nakonec od toho ale ustoupil. Stačilo podle něj už to, že Syrovátka s prověřením svého zdraví souhlasil.

Novák, jenž před dvěma roky odešel do důchodu a aktuálně pracuje jako advokát, dnes pochybení odmítá, ale zpětně připouští, že už tehdy si nebyl jistý......

Zobrazit celou diskusi
Další videa