Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Země živitelka je zpět po covidové pauze: Dorazil Klaus i Vystrčil, Zeman chybí

Aktualizováno -
26. srpna 2021
17:18
Autor: Jakub Veinlich - 
25. srpna 2021
21:12

Po roční pauze ve čtvrtek začal na českobudějovickém výstavišti 47. ročník agrosalon Země živitelka. Letošní ročník se musí obejít bez prezidenta Miloše Zemana. Na zahájení tak promluvil jen osamocený bývalý prezident Václav Klaus. Na zahájení nechyběl ani předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nebo jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Do jihočeské metropole se chystá také premiér Andrej Babiš.

V roce 2020 Země živitelka nebyla. Zhatil ji, stejně jako stovky jiných podniků, koronavir. Před dvěma lety přiletěl prezident Miloš Zeman na agrosalon armádním vrtulníkem. „Přeprava armádním vrtulníkem je efektivní a rychlá,“ reagoval tehdy pro Blesk Zprávy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Letos žádný podobný rozruch v jihočeské metropoli nezažijí. Akce se totiž musí obejít bez hlavy státu. „Tento týden má pan prezident program s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, příští týden bude na zahájení školního roku v Brně,“ zdůvodnil Ovčáček Zemanovu neúčast na Zemi živitelce.

EMBED_OFF

Zahájení se tak zúčastnil tradičně jen bývalý prezident Václav Klaus, který sedával v minulosti se Zemanem na jednom pódiu. „Pan prezident Klaus pronese při zahájení Země živitelky krátkou řeč,“ potvrdil Blesk Zprávám mluvčí Klausova institutu Petr Macinka. Zahájení se zúčastní také premiér Andrej Babiš.

Při posledním ročníku vítala Zemana na výstavišti ještě sociálnědemokratická hejtmanka Ivana Stránská, kterou prezident také podpořil před volbami. Letos  už kraji vládne hejtman Martin Kuba (ODS). Před dvěma lety se na veřejnosti právě v Českých Budějovicích objevil se svou novou ženou šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Letos už mandát poslance po čtvrtstoletí stráveném ve Sněmovně neobhajuje. 

Po výstavišti na golfovém vozíku

Už v minulých letech prezidenta Zemana trápila bolest nohou. Kvůli velkým vzdálenostem se tak po jihočeském výstavišti pohyboval speciálním golfovým vozíkem. Řidiče měl vskutku speciálního – ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

V roce 2019 přilákala Země živitelka 123 017 návštěvníků. Prezident Miloš Zeman se akce účastnil až dosud pravidelně. Při příjezdu se setkal nejen s významnými hosty, často ochutnal ale například i pálenky a vykouřil i velké množství cigaret.

EMBED_OFF

„Nabízíme několik projektů jako Poznej svého farmáře, Ryba na talíř, Najdi svého zemědělce, Naskoč na mléčnou ligu. To jsou všechno výborné programy na podporu zejména potravinářských produktů,“ přiblížil Blesku letošní ročník veletrhu Martin Karban, předseda představenstva Výstaviště České Budějovice.

Na Zemi živitelce jsou tradičně přítomny i zemědělské instutuce, jakou je např. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. „Jsme velmi rádi, že se opět můžeme po roční odmlce způsobené pandemií potkat s řadou našich klientů osobně. Je vidět, že kvůli covidu zemědělci potřebují podpory PGRLF ještě víc, než kdy jindy,“ uvedla mluvčí Barbora Šenfeldová.

Kavárna Blesku

I letos mohou návštěvníci výstaviště přijít do kavárny Blesku. Dvoupatrový autobus nabízí občerstvení i odpočinkovou zónu. Na děti čeká malování na obličej. Země živitelka potrvá až do 31. srpna. Kvůli vládním koronavirovým opatřením musejí návštěvníci dodržovat rozestupy alespoň 1,5 m, nejde-li o osoby ze společné domácnosti. Ve vnitřních prostorách pavilonů je nutné mít nasazený respirátor či nanoroušku. Je možné zaplnit nejvýše 75 % kapacity výstavních pavilonů.

EMBED_OFF

Zdenek ( 27. srpna 2021 12:53 )

jinak setrime 570 tiic korun - Jedna cesta za 570 tisíc
Agentura ČTK v pátek také uvedla, že Čunek požaduje lepší nastavení financování prezidentských cest, a že trvá na tom, aby je hradila kancelář prezidenta. Čunek také podle agentury uvedl, že jedna prezidentská návštěva kraje stála až 570.000 korun.

Čunek odmítl Zemanovi zaplatit cestu na Zlínsko, prezident ji zrušil. 10.2017
Prezident Miloš Zeman zrušil plánovanou listopadovou cestu do Zlínského kraje. Důvodem má být to, že hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL odmítl hradní delegaci proplatit víc než 30 tisíc korun, informuje server Aktuálně.cz. Zeman místo do Zlína zamíří do Olomouce.

Zdenek ( 27. srpna 2021 12:49 )

no - soudruh-pritel Miloss ZEMAN nemuze p r i j e t - protoze se mezitim vymenila V L A D A v Ceskych Budejovicich -- HEJTMAN MUDr. Martin Kuba - Úřadující
Ve funkci od:
3. listopadu 2020
Předchůdce Ivana Stráská /CSSD/ -

++Zastupitelstvo Jihočeského kraje .... Složení zastupitelstva 2008–2012 - Hejtman Jiří Zimola /CSSD/ .... Složení zastupitelstva 2012–2016 - Hejtman Jiří Zimola .... Složení zastupitelstva 2016–2020 - Hejtman Jiří Zimola
2016-2017 + Hejtmanka Ivana Stráská /CSSD/ 2017-2020 AAAA VOLBY - a ejhle - Složení zastupitelstva 2020-2024 - Hejtmanem se stal Martin Kuba / ODD / dokonce e Kuba stal 4. předseda Asociace krajů ČR
Úřadující
Ve funkci od:
2. prosince 2020.


+++ jinak Zeman se predvadel 2019 - Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka
22. srpna 2019
V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman, kterého po areálu výstaviště vozil v golfovém vozíku ministr zemědělství Miroslav Toman.

dostojevskij ( 26. srpna 2021 15:11 )

Půda je základ každého státu. Stát má být co nejvíce soběstačný. Už po únoru se konala zvěrstva!!! Lidem byla násilně odebírána půda!!!!! Tam, kde byli zaměstnanci fluktuanti - pohraničí!!!, tam to stálo za HOV....., ale Morava a Slovensko ukázala, že jen poctivá práce je recept na ekonomiku a prosperitu!!!!!! VIZ: slušovický zázrak a okolí Slovácka, slovenská část Podunajské nížiny a pastevci pod Tatrami. Havel ovšem neměl rád práci, tak ani takový odborník, jako byl pan Čuba nedostal půjčku!!! To je div, že pane Klausi!!!!! Vy jste uměl jen rozkrást a vysmívat se lidem!!!!! Vy jste byl tak perzekuován, že jste za trest studoval v USA! Výsměch! Jiný studovat nemohl ani SŠ!!!! Vy svoje máte!!..........Že vás hanba nefackuje!

strejda777 ( 26. srpna 2021 12:58 )

Jak vidím toho Klause (já, já, já) s tím zvednutým prstíkem, tak se mi kudla v kapse otvírá....to zase musel být "proslov" typu JÁ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud