Pondělí 2. srpna 2021
Svátek slaví Gustav, zítra Miluše
Oblačno, déšť 22°C

Zákulisí Klausovy oslavy: Exmanželky synů, zástupy VIP hostů a bizarní tanec

Autor: J. Tomek, D. Polák, J. Veinlich, J. Kopřiva, M. Mikešová - 
19. června 2021
05:00

Zásadního životního jubilea se dnes dožívá bývalá hlava státu Václav Klaus (80). A na velkolepou oslavu do Jižních zahrad Pražského hradu mu včera dorazilo popřát několik stovek hostů. Některé pozvané odradily tropické teploty, ne však současného prezidenta Miloše Zemana (76). Ten se rozhodl využít svůj dárek k tomu, aby si do Klause rýpl.

Bývalá hlava státu tradičně slaví narozeniny na Hanspaulce v Praze, kde sídlí jeho institut. Letos se však vrátil zpět na »místo činu«, kde 10 let vykonával funkci prezidenta (a je předmětem neustálých spekulací, zda bude kandidovat znovu). „Chci poděkovat, že jste udělali tu oběť a přišli v tomto úžasném počasí, které bohové seslali na mě jako trest za mé rouhání se proti globálnímu oteplování,“ přivítal účastníky oslavenec.

První mezi renomovanými hosty byl prezident Zeman, který mu přinesl psací potřebu. „Už dlouho jsi nebyl v Chile, tak jsem se rozhodl věnovat ti pero z palisandrového dřeva s tvým podpisem,“ narážel na Klausovu kauzu při návštěvě jižní Ameriky, kde si Klaus během tiskové konference přivlastnil protokolární pero. „Jo, a abych nezapomněl, nech se očkovat,“ popíchl odpůrce covidových opatření prezident. Ten mu ale odpověděl, že to nemá v plánu.

Janžurka se omluvila

Mezi pozvanými byla i herecká legenda Iva Janžurová (80), která životní jubileum oslavila před měsícem. „Když se mi před pár dny omlouvala, že nemůže přijít, protože hraje v Národním divadle, tak mi řekla, ať se té osmdesátky nebojím,“ řekl Klaus oslavencům s tím, že se ho často novináři ptají, co by ve svém životě udělal jinak. „Já to považuji za hloupou otázku. Život totiž není šachová partie, kterou nějak odehrajete a večer si ji zahrajete znovu. Život se odehrává v reálném čase,“ dodal.

Mezi pozvanými byli například expremiér Petr Nečas (56, ODS) s manželkou Janou (56), europoslanec Jan Zahradil (58, ODS), ombudsman Stanislav Křeček (83) či zpěvák Ondřej Hejma (70) s kapelou Žlutý pes. Klausovi také zahrál jeho spolužák z vysoké školy Ivan Mládek (79). Akci moderovala Gábina Partyšová (43).

Přišly i bejvalky

Na velkolepou oslavu včera přišly i exmanželky Klausových synů. Objevila se tam jak exmanželka poslance Václava Klause mladšího (51) Lucie (36), tak Veronika Klausová (40), bývalá žena manažera ČEZ Jana Klause (47). Evidentně ale nepanuje žádná zlá krev, takový Jan Klaus totiž na stejné párty byl se svojí současnou ženou Lucií (29).

Obložené tabule a hopsání do hudby

Pro hosty bylo připraveno i slavnostní občerstvení. Návštěvníci si mohli pochutnat na řízcích, lososu, krevetách, salátu, dezertech a v rámci alkoholických nápojů například na pivu, vínu a aperolu. Po zlatavém moku kromě prezidenta a exprezidenta sáhl i Klausův bývalý tajemník Ladislav Jakl, který to pak roztočil s dětmi na pomyslném parketu.

Video Tanec Ladislava Jakla na oslavě exprezidenta Václava Klause - Blesk: Jakub Kopřiva

Kdo všechno dorazil

Bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný.

Pražský arcibiskup Dominik Duka.

Exministr vnitra a dlouletý místopředseda ODS Ivan Langer.

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij.

Bývalý primátor Prahy Pavel Bém.

Libuše Šmuclerová, předsedkyně představenstva Czech News Center, které vydává deník Blesk.

Bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Klausův spolužák z vysoké školy a hudebník Ivan Mládek.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Exministr financí Vlastimil Tlustý.

Hudebník Ondřej Hejma.

Prezident stomatologické komory Roman Šmucler.

Režisér Jiří Strach.

Režisér Juraj Jakubisko s manželkou Deanou Horváthovou.

Fotograf Jakub Ludvík.

Šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.

Ombudsman Stanislav Křeček s manželkou.

Europoslanec Jan Zahradil.

Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou.

Video Václavu Klausovi popřál k 80. narozeninám Miloš Zeman - Jakub Veinlich

funebrak ( 20. června 2021 16:27 )

Asi tak!

padouch236 ( 20. června 2021 16:23 )

Prymulo, kde mají roušky? Já jen, že by jsi jim mohl nějaké prodat. Aha, on ten conor na darebáky tohoto rozměru neleze, tam by to chtělo spíše něco jedovatějšího! Protože, to se to slaví za cizí.....

funebrak ( 20. června 2021 16:12 )

Samí lepší lidé. A estébák Rony.

rednapkin ( 20. června 2021 13:14 )

Zacinam verit,ze tys mu delal ruko­vodi­tele,­Krfo­sale! Nebo jsi doziral zbytky Na Rybarne?

rednapkin ( 20. června 2021 12:34 )

Joooo brebto,tebe do kavarny nepustej! Spinavej a smradlavej,musis Mildou do kiosku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa