Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

„Komunisté opět lidem lhali.“ Fiala u Moravce tepal Filipa, ten zmínil Feriho a dceru šéfa ODS

Autor: simao - 
6. června 2021
15:05

Menšinová vláda ANO a ČSSD jede dál. Ve čtvrtek přežila hlasování o nedůvěře - již třetí. Podpořila jí opět KSČM. Komunisté „hlasovali nohama“, odešli ze sálu. Právě to jim vytkl v Otázkách Václava Moravce Petr Fiala (ODS), podle kterého komunisté lidem lhali, že vláda jejich důvěru nemá. Všichni aktéři nedělního pořadu reagovaly i na potíže svých stran a koalic. Radek Vondráček (ANO) čelil 3. místu ANO v průzkumu, Fiala pak dotazu na kauzu Dominika Feriho. Předseda KSČM Filip mu řekl, že neví, co by Fiala dělal, kdyby Feri napadl jeho dceru. Šéf ODS to označil za nehoráznost.

„Komunisté tady opět lidem lhali a předvedli to, co předvádí pořád dokola,“ udeřil v OVM v neděli Petr Fiala (ODS) na šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

„Komunisté nadále ukázali, že vládu podporují, ta vláda nadále se opírá o podporu komunistů, kterou vyjádřili tím, že odešli ze sálu, ale to je vlastně u takového hlasování vyjádření podpory,“ podotkl Fiala.

Na otázku, proč s komunisty dopředu nejednal o možné podpoře opozičního návhu na nedůvěru vládě, Fiala podotkl: „O principech nebudu kšeftovat. Opozice udělala, co je naprosto nutné z hlediska principu a parlamentní demokracie (...) Já jsem hrdý na to, že jsme to udělali.

Filip: Nechtěli jednat, tak je to jejich problém

Filip se bránil, že zvolili vlastní formu, jak vyjádřit nedůvěru a představa opozičních koalic o tom, že s komunisty nemusí jednat a vše dopadne, jak si přejí „je úplně lichá“. Fialovi vytkl, že s KSČM nejednal o formě, jak bude nedůvěra probíhat. 

Filip uvedl, že strany spolu mají jednat, i když spolu nesouhlasí. „Když s námi nejednají, proč bychom šli na jejich formu vyjádření nesouhlasu? To je jejich problém, oni něčeho chtěli dosáhnout, nejednali, tak nemají výsledek. To je jednoduchá věc. Jak my se zachováme, to je suverénní rozhodnutí KSČM,“ kontroval Filip.

Fiala: Prostě jste Babiše podrželi

„To je demagogie, kterou tu posloucháme bohužel letos už 100 let od komunistické stany,“ reagoval na něj Fiala. „Pane předsedo, to nemyslí vážně,“ podotkl Filip.

„To myslím úplně vážně (...) Vy tady můžete voličům vykládat, co chcete, ale vy jste prostě podržel vládu Andreje Babiše. Lidem jste říkali: ta vláda už nemá naši důvěru. No a pak jste jí podrželi u moci,“ dodal Fiala s tím, že hlasování o nedůvěře je nastaveno zkrátka a jednoduše tak, že buď se hlasuje pro nedůvěru, nebo se podrží vláda, což komunisté učinili.

Vondráček: Bez Faltýnka si to neumím představit

Čím víc se blíží volby, tím napětí stoupá. A to i v samotném hnutí ANO, kde úmysl nekandidovat oznámila hned trojice poslanců - podnikatelů. Krajské organizace navíc odmítly za lídry šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka (ANO) či ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).

„Jsou to opravdu návrhy, to konečné slovo má předsednictvo, protože se sestavuje tým do parlamentních voleb. Bude se sestavovat tým, který má sedět v té Poslanecké sněmovně. Myslím si, že je to i u jiných stran, že to není jen u nás, že vždycky z regionů přichází noví a tlačí se nahoru. Není to úplně příjemné období v životě politické strany nebo hnutí,“ poznamenal v ČT šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

K Faltýnkovi připomněl, že oná sám ještě kandidaturu zvažuje. Faltýnek Blesk Zprávám již dříve řekl, že váhá nad tím, zda kandidovat bude - a to i v souvislosti s kauzou svého uniklého diáře.

„ Nevím, jestli bude lídrem, ale moc bych si přál, aby byl součástí týmu. Já jsem s ním zažil  spoustu vyjednávání a spostu stranické práce. Já si to skoro bez něj neumím představit,“ podotkl k Faltýnkovi Vondráček. „Volby budou velmi vyhrocené,“ míní šéf Sněmovny.

Fiala děkoval TOP 09 za rychlé řešení s Ferim

Koalice Spolu však nyní řeší jiný problém - kauzu exposlance a nyní již bývalého člena Dominika Feriho, který je podezírán ze sexuálního nátlaku vůči ženám. „To nevím a předpokládám, že ne,“ reagoval Fiala na otázku Václava Moravce, zda si myslí, že tato aféra koalici dál bude, či nebude ohrožovat.

„Naše koalice, koaliční spolupráce a to, co nabízíme voličům není postaveno na jednom jménu. Ale já tu kauzu nijak nezlehčuji, my jsme jednali politicky. Politické řešení, které jsme mohli přinést, jsme přinesli v řádu hodin a já děkuji kolegům z TOP 09 a paní předsedkyni Markétě Pekarové Adamové, že takto rychle se s tím Topka vypořádala. Dominik Feri okamžitě rezignoval na svoje funkce, odešel z TOP 09 a teď je samozřejmě na něm a na těch údajně poškozených, aby se ta kauza vysvětlila, objasnila. Není to banální věc. Násilí na ženách je vážná věc,“ řekl v OVM Fiala.

Video  Blesk Podcast: Feri získal moc příliš brzo, myslí si Pavlík  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Co kdyby napadl vaši dceru?

Filip míní, že koalice Spolu se problému kolem Feriho chtěla zbavit. Vadí mu, že se nevyjádřili např. ke slovům Karla Schwarzenberga, od Fialy čekal, že se od vyjádření čestného předsedy Topky bude distancovat. „Nevím, co by dělal, kdyby například pan kolega Feri napadl jeho dceru tímto způsobem. To si myslím, že je velmi vážné,“ uvedl šéf KSČM.

„Co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že se 25letý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,“ uvedl Schwatzenberg pro iDnes.cz v reakci na Feriho aféru.

Fiala se ve studiu ohradil proti „nehoráznosti s mou dcerou“. „Ať si každý udělá obrázek sám, jakým způsobem vy a váš koaliční partner řešíte skandály, kauzy, diáře pana předsedy Faltýnka, střety zájmů, dokonce obvinění od policie... a jak to řeší koalice Spolu. Během několika hodin Dominik Feri rezignoval na všechny funkce a postavila se tomu naše koalice čelem. Tak mi tady vůbec nic, pane předsedo, nevykládejte. Samozřejmě násilí na ženách není možno tolerovat,“ zareagoval Fiala.

Schwarzenbergova slova mu vhodná nepřišla, komentoval to však veřejně již dříve kníže je však dle něj taková veřejná osobnost, že nepotřebuje jeho obhajobu a musí si svá slova obhájit sám. Fiala má s manželkou Janou tři děti - dva syny a právě dceru.

ANO až třetí, KSČM na hraně

Během nedělních OVM publikovala ČT i průzkum Kantar CZ, který potvrdil současný trend - koalice Piráti a STAN vede před prázdninami peloton do cílové rovinky a finální fáze kampaně. Na druhé místo poskočila Fialova koalice Spolu, až třetí skončilo ANO.

„Je to daň za vládnutí, je to daň za to, že jste součástí koalice a jste potom adresátem té určité naštvanosti,“ komentoval 20 % ANO v průzkumu Vondráček.

Video  Babiš bouřil ve Sněmovně: Megapodvod! Nesmysl! Likvidace Babiše! Nechceme v Česku multikulturní, ekofonatický Pirátostan  - PSP ČR
Video se připravuje ...

KSČM se dál pohybuje kolem pětiprocentní hranice, aktuální průzkum přisoudil komunistům 5,5 %, takže by se do Sněmovny těsně dostali.

„Trend KSČM obrátila, pokles se zastavil a získáváme nové voliče. Ta naše pozice je jasná: my jsme unesli svou odpovědnost za to, že jsme nechali vládnout menšinovoá vládu ANO a sociální demokracie,“ věří Filip a dodává: „Průzkum nezahrnuje ty naše poslední kroky a jsem přesvědčen, že to zvládneme.“

Předvolební průzkum Kantar CZ pro Českou televizi, zveřejněný v Otázkách Václava Moravce 6.6.2021 Předvolební průzkum Kantar CZ pro Českou televizi, zveřejněný v Otázkách Václava Moravce 6.6.2021 | Reprofoto ČT

hejhej ( 8. června 2021 13:50 )

LuCo ( 8. června 2021 09:52 )

Fiala opět ukázal, jak velký je vrtač díry do vody! Trapný, ale dle sebe určitě budoucí premier. Co lepšího si slušní lidé mohou přát? Dle něj dosud vše špatně co vláda Babiše udělala! A on to musí dát do pořádku podobně jak to udělali jeho straničtí vzory Klaus, Topolánek a Nečas!

Ievice-je-smegma ( 7. června 2021 20:44 )

Komouši vždy lhali, lžou a lhát budou!

Heil_Babisch ( 7. června 2021 20:42 )

"Všichni aktéři nedělního pořadu reagovaly..."
To se hned pozná podle pravopisu úroveň redaktora.

wenzel trousil ( 7. června 2021 15:36 )

Znarodnovani---pro vsec­hny,,,­priva­tiza­ce pro vybrane kamose a kdo da vic!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa