Přehledně: Babiše podrželi komunisté, vláda přežila. Havlíček se vysmál opozici za debakl
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ustála i třetí pokus opozice o vyslovení nedůvěry. A podle očekávání ji zachránili komunisté, kteří se hlasování nezúčastnili, odešli ale ze sálu. A nic na tom nezměnila kritika, kterou na adresu vlády navršili šéf ODS a koalice Spolu Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš kabinet bránil s tím, že lidé díky němu dostávají více peněz. Opozici vmetl superhrubou mzdu jako megapodvod, který se mu s ODS podařilo zrušit. A sám se přihlásil ke kauze Čapí hnízdo. Po kolečku invektiv a urážek ze strany poslance Lubomíra Volného se neudržela poslankyně STAN Věra Kovářová a označila ho za „lidský hnůj“. Dění kolem hlasování o nedůvěře jsme sledovali v podrobné reportáži.
- Současná vláda Andreje Babiše zažila třetí pokus o vyslovení nedůvěry vládě. Nezdarem skončily i ty předchozí v listopadu 2018 a červnu 2019 skončily nezdarem. Byli u nich tehdy ještě i poslanci TOP 09 Miroslav Kalousek a Dominik Feri. První jmenovaný skončil ve Sněmovně dobrovolně, druhého k tomu dotlačily okolnosti kolem jeho prošetřovaného sexuálního skandálu.
- Zatímco během prvního hlasování o nedůvěře sál opouštěli poslanci ČSSD, nyní to byli komunisté - a nepřímo tak vládu podpořili
- Historicky se vyslovení nedůvěry vládě zdařilo opozici pouze jednou - v roce 2009 v případě vlády Mirka Topolánka, kdy pomohla čtveřice „přeběhlíků“.
- Zeman dle Babiše při schůzce v Lánech potvrdil svůj předchozí záměr nechat vládu případně dovládnout v demisi. Prezident to již dříve opakovaně označil za nejlogičtější řešení. Babiš to označil za rozumnou pozici, vláda je dle něj úspěšná a „měla smůlu, že přišel covid, který se hodí opozici“.

Sněmovna své jednání ve 13:00 přerušila. Poslanci se opět sejdou ve 14:30. Do rozpravy se hlásilo 17 poslanců. Kdy zhruba na hlasování přijde řada, není zatím jasné. Očekává se, že opozice dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry nezíská.

„Já tady poprosím paní ministryni, ona, jsem si všiml, dneska tady plní roli nejenom vicepremiérky a ministryně financí, ale drží tady i různé plakáty, tak kdyby mohla podržet i tady tento jeden plakát, kdo nejvíce zadlužil, který ministr a ministryně, a zvýšil dluh ČR. Tady, já vám to předám, paní ministryně, ať to můžete třeba taky podržet, jestli chcete… Je tam rekordní nárůst za působení paní ministryně. Paní ministryně to nedrží, to je škoda,“ uvedl Jurečka směrem k Schillerové.
Předseda lidovců vytkl vládě, že zvyšuje zadlužení a nepokouší se lépe hospodařit. „Kde je nějaká logická snaha mít tady efektivní stát?“ ptal se. Poukazoval na to, že v návrhu hospodaření na příští rok u všech resortů plošně rostou výdaje. Nízké zadlužení českých veřejných financí podle něj vyplývá z dobrého hospodaření obcí, měst a krajů, a nikoli z přístupu ministerstva financí.

Účast premiéra Babiše a jeho návrat do sálu si vynutil svým požadavkem šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Má být tady. Že je pan premiér v přísálí, to je pěkný, ale...,“ poznamenal Jurečka. Babiš na své místo skutečně dorazil. „Budu rád, když tady vydržíte, jinak ten procedurální návrh budu muset asi opakovat, protože si myslím, že je dobré, aby tady premiér při takovémto bodu byl. Já tady nechci mluvit k prázdným lavicím. Já to nepovažuji jenom za nějakou taškařici, já to považuji za moment, kdy má vláda a vládní koalice skládat účty nejenom vůči této Sněmovně, ale vůči celé veřejnosti,“ uvedl Jurečka.
„Já když jsem, vážený pane premiére, poslouchal váš projev, tak já jsem měl pocit, že nám mohou závidět v Rakousku, Německu, Japonsku a mnoha skvělých státech, protože jsem měl pocit, že jsme jedna z nejlepších zemí na světě a vy všechno dokážete zajistit nejlépe pro nás, pro naše občany,“ říkal ironicky Jurečka.

„K té ranní rozcvičce ministryně Schillerové s grafy. Nevíte, měla tam i rozdíl mezi původně slibovanou, vylhanou bilionovou pomocí ekonomice a tristní realitou? Ten rekordní počet živnostníků padajících na hubu a přerušujících podnikání by ji takový graf rád omlátil o hlavu,“ napsal na twitteru poslanec ODS Jan Skopeček.
K té ranní rozcvičce ministryně Schillerové s grafy. Nevíte, měla tam i rozdíl mezi původně slibovanou, vylhanou bilionovou pomocí ekonomice a tristní realitou?
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 3. června 2021
Ten rekordní počet živnostníků padajících na hubu a přerušujících podnikání by ji takový graf rád omlátil o hlavu. pic.twitter.com/l44kFMp1pT

Prezident Miloš Zeman namísto účasti ve Sněmovně vyrazil na invalidním vozíku do lánské obory. Ve 12 hodin tam otevřel novou lávku a slavnostně přestřihl pásku. Více čtěte ZDE.

Dlouho řečnícího Okamuru vystřídal u pultíku vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Překvapila mě jedna věc, a to je to, že mimo předvolební rétoriky toho, jak bude lépe, se prakticky vůbec neskloňovalo to, co by nastalo, kdyby se ta nedůvěra skutečně vyslovila. Je pravda a je naprosto legitimní, že se může diskutovat o vyslovení nedůvěry. To, že to je legitimní, ale ještě neznamená, že je to logické. V dané chvíli je to velmi nelogické a zásadním způsobem by to uškodilo,“ varoval.
Vláda by mohla vládnout v demisi, dá se to předpokládat dle slov prezidenta, ale spolehnout se na to nedá, upozornil. Případná úřednická vláda by jen úřadovala, nemohla by rozhodovat, zdůraznil. „Podle toho, jak se vyvíjí dnešní diskuze, tak je velmi pravděpodobné, že se nestane skutečně vůbec nic a zítra půjdeme normálně do práce,“ dodal Havlíček.

Hamáček: Přistoupím k civilní žalobě
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s vrbětickou kauzou zprostil mlčenlivosti šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla a policejního prezidenta Jana Švejdara. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně.
Podle serveru Seznam Zprávy Hamáček na interní schůzce na ministerstvu vnitra hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček verzi serveru ostře odmítá a na autory reportáže Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podal v polovině května trestní oznámení. Na redakci se obrátil rovněž s předžalobní výzvou. „Dávala termín do pátku. Vzhledem k tomu, že do pátku se nic nestalo, přistoupím k civilní žalobě,“ uvedl dnes Hamáček.
Po vydavateli chce vicepremiér žádat 10 milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík dříve uvedl, že web je připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat. Hamáček je přesvědčen o tom, že všichni aktéři bezpečnostní kauzy postupovali v zájmu České republiky. „Naším cílem bylo tu záležitost vyřešit… a my ji vyřešili. Že se z toho stala v uvozovkách bramboračka, není vinou mě, někoho dalšího z vedení státu nebo bezpečnostní složek, to jde celé za jednou spekulací jednoho serveru,“ podotkl.

Filip v zákulisí: Voliči KSČM náš krok podporují
Předseda komunistů Vojtěch Filip uvedl, že nevidí důvod, proč by měla KSČM sekundovat návrhům pravicové opozice. Řekl to na dotaz médií, zdali odchodem ze sálu nenahrávají vládě. „Zaprvé, my bychom hlasovali jednotně, neměli bychom nejednotný postoj. Zadruhé jsme deklarovali nedůvěru tím, že jsme vypověděli dohodu o toleranci,“ řekl.
Podle něj navíc opozice pouze vyvolala hlasování o nedůvěře, ale nepředložila návrhy toho, jak sestavit vládu novou. „To neřekli,“ podotkl.
Na dotaz, jak by hlasoval on osobně, odvětil, že nerozhoduje jeho názor, ale názor kolektivní. „Členská základna rozhodla o tom, že se musíme rozlišit od navrhovatelů a také setrvat na svém stanovisku, že vláda naši důvěru ztratila,“ řekl médiím chvíli poté, co ve Sněmovně potvrdil, že KSČM odejde ze sálu.
Podle Filipa tento krok podporují i voliči komunistů. „Já myslím, podle našeho průzkumu a našich zjištění, že tomuto kroku fandí 80 % lidí,“ řekl a dodal, že co se týče voleb, nemá obavy, že by jeho strana neměla u voleb úspěch.

„Propaganda A. Babiše jede naplno. Lže jako obvykle. Přikládám fakta: poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě klesl od roku 2013 o čtyři procenta! ANO, není líp,“ upozornil na jeden z grafů šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Propaganda A.Babiše jede naplno. Lže jako obvykle. Přikládám fakta: poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě klesl od roku 2013 o čtyři procenta! ANO, není líp. pic.twitter.com/IYSvlHyXS3
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) 3. června 2021
„Na těch ANOgrafech je nejlepší, že jsou jako obvykle zkreslený osou, která nezačíná na nule čistě jenom z toho důvodu, aby nárůst vypadal větší. Blbě se to kontroluje, když s tím někdo jen tak mává, ale slepej nejsem,“ uvedl na twitteru uživatel Jiří Burýšek.
Na těch ANOgrafech je nejlepší, že jsou jako obvykle zkreslený osou, která nezačíná na nule čistě jenom z toho důvodu, aby nárůst vypadal větší. Blbě se to kontroluje, když s tím někdo jen tak mává, ale slepej nejsem. pic.twitter.com/Z1P4RpOZth
— Jiří Burýšek (@jiriburysek) 3. června 2021

Poslanec ODS Jakub Janda si z vicepremiérky Schillerové a jejího zvedání grafů alá hosteska v ringu utahuje na twitteru. „Ve Sněmovně se objevila skupina demonstrujících podporovatelů Andreje Babiše držících nečitelné transparenty,“ napsal.
Ve sněmovně se objevila skupina demonstrujících podporovatelů Andreje Babiše držících nečitelné transparenty. pic.twitter.com/lbeMqLKTXy
— Jakub Janda (@jandysj) 3. června 2021

Vicepremiérka Schillerová nasdílela svůj projev z dnešní sněmovní schůze.
Můj projev na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Pusťte si ⤵️https://t.co/6703acvdgv
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 3. června 2021

„Tato vláda, ve které je zprofanovaná ČSSD, naši důvěru neměla nikdy a poslední rok naši důvěru dramaticky zhoršila,“ uvedl naopak šéf SPD Tomio Okamura. Vládě vytkl lokajský postoj vůči Bruselu i Bidenově vládě v USA, svou stranu naopak označil za vlasteneckou. „Slovy Karla Kryla: Ryjeme hubou v zemi. Západním zemím už ani nestojíme za to, aby na podlézání české vlády reagovaly nějakým víc než symbolickým pohlazením. To je bohužel výsledek vlády ANO a ČSSD,“ míní.

Filip: Zbytečné divadlo. Účastnit se toho nebudeme
Šéf komunistů Vojtěch Filip na obhajobu vlády ve Sněmovně uvedl: „Vládu jste kritizovali, že zadlužuje stát. Ano, to je pravda, dluh se zvýšil. Ale co jste měli v plánu dělat vy? Zadlužit naše děti a vnuky ještě nejméně o 200 miliard navíc. To byl základ vašich návrhů, které jste vehementně prosazovali, vykládali jste je lidem, ale bez ochoty zvednout ruku pro jejich rozpočtové krytí, takže té přetvářky už, prosím, nechte.“
Pravicové opozici vytkl arogantní jednání, urážky a povyšování se nad ostatní. „Vláda naši důvěru sice nemá, ale pravicové strany v čele s ODS, TOP 09, STAN, lidovci a Piráty už vůbec ne. Tohohle zbytečného divadla se proto nebudeme účastnit a odcházíme pracovat pro občany,“ dodal.

Rakušan: Vláda chaotů a Babišovo pokřivené zrcadlo
„Pan premiér se tady snažil tu dnešní schůzi interpretovat jako nějaký čistý politický střet té zlé opozice a té kvalitní, zodpovědné vlády. Ale ono to tak není. Ten dnešní den je vzkazem. Vzkazem lidí, kteří nedůvěřují této vládě,“ uvedl ve Sněmovně Vít Rakušan (STAN). Vládu označil za vládu chaosu. „Vláda se odpoutala od reality, vláda se stala zajatcem vlastního demagogického PR. Česká republika není usměvavý facebook Andreje Babiše. ČR je zemí, která je v morálním, ekonomickém rozvratu,“ podotkl.
„Andrej Babiš vytvořil v naší společnosti zajímavé křivé zrcadlo. Vy se do něj podíváte a vyjde z něho úplně něco jiného. Střet zájmů není střetem zájmů, stačí se podívat do toho křivého zrcadla. Jeho vlastní firmy mu patří, stačí se podívat do zrcadla… a najednou mu jeho vlastní firmy nepatří, pouze jsou někde zaparkované. A až skončí v politice, tak si je zase vezme. Máme po Maďarsku největší počet mrtvých na 100 tisíc obyvatel. Stačí se podívat do zdrcadla… a jsme jedničky v covidu,“ pokračuje Rakušan. Ve vládě jsou podle něj chaoti a lidé, kteří mají problémy sami se sebou. „Stačí se podívat do zrcadla… a z těch chaotů jsou odborníci,“ dodal.

Ve Sněmovně proběhla tisková konference ČSSD, její členové si oblékli červené svetry. Podle Jana Hamáčka se vláda i díky sociální demokracii snažila o spravedlivou politiku. Za nejúspěšnější vládní program během koronakrize označil Antivirus.
„Pravidelně zvedáme penze seniorům, aby netrpěli zdražováním, bráníme silný a akceschopný stát a nechceme jako pravicová opozice šetřit na státních zaměstnancích, nebo je dokonce vyhazovat, protože jde o učitele, hygieniky, sestry, hasiče, policisty, sociální pracovníky atd. To jsou všichni ti, kteří v krizi obstáli, stáli v první linii,“ uvedl.
„Opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře pouhé čtyři měsíce před volbami, které tak jako tak rozhodnou o tom, jaká bude nová vláda. Opozice chce hlasovat o nedůvěře vládě v době, kdy epidemie covidu ustupuje… a vláda samozřejmě za cenu ne tolik populárních opatření tu epidemii zvládla,“ dodal Hamáček s tím, že opozice si počkala, až bude po všem, a teď chce vládu svrhnout.

„Ano, KSČM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohl být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany,“ vysvětluje postup KSČM poslanec Jiří Dolejš.
Ano, @czKSCM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohl být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) 3. června 2021

Andreji Babišovi za jeho dnešní projev ve Sněmovně tleská na twitteru hradní muvčí Jiří Ovčáček.
👏🇨🇿
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 3. června 2021
Chcete svrhnout vládu, která bojuje z české zájmy. My v Česku nechceme multikulturní, ekofanatický stát. Nechceme sdílet auta, byty ani zemi. Nechceme, aby řídil zemi Evropský parlament. Jsem svrchovaný premiér této země, nepodléhám nikomu kromě občanů.
premiér A. Babiš

Schillerová: Vyvolat chaos? Mimořádně nezodpovědné
Za vládu nyní promlouvá vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). „Do voleb zbývá přesně 126 dní,“ upozornila. „Není potřeba si nalhávat, že dnešní schůze je čímkoliv jiným, než že je součástí předvolební agitace,“ míní. Každá minuta televizního přenosu bude využita opozičními lídry, „kteří se budou předhánět v tom, kdo si na vládě smlsne víc,“ podotkla. Vláda podle ní odvedla pro ČR velký kus práce.
„V době čerstvě a draze získaného návratu do normálu, v průběhu nejdůležitějších logistických akcí v novodobé historii této země - tedy plošného očkování a testování populace - by bylo vyslovení nedůvěry vládě krokem mimořádně nezodpovědným,“ varovala Schillerová. Případné vyvolání chaosu a politického zmatku by nikomu politické body nepřineslo, podotkla. „Poškodit vládu Andreje Babiše za jakoukoliv cenu včetně ohrožení zájmů ČR. Jistě, to je přesně to, oč tady běží, ale ČR není anarchistické zřízení, nejsme v Karibiku v 18. století,“ dodala vicepremiérka.

Bartoš tvrdě: Babiš je generátor lží. Chtělo se mi z něj zvracet
„Pan Babiš někdy funguje jako takový generátor lží. A ono jich je tolik, že člověk nestačí pochytit všechny,“ kritizuje dál Pirát Bartoš Babiše. „Když tady pan premiér vykládá příklady svých úspěchů, tak by mu měl jeho přípravný tým aspoň říci, co je a co není pravda, abychom tady zase neposlouchali nějaké fantasmagorie,“ podotkl.
V roce 2015, v době tápání Sobotkovy vlády během migrační krize, vydali Piráti jako první kompletní stanovisko k migraci, kde strana kvóty odmítla a definovala rozdíl mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, brání se Bartoš. „Já bych poprosil pana premiéra, aby lidem nelhal a nestrašil je,“ uvedl.
„Přijde mi skutečně už nechutné, když pan premiér Babiš tady Olze Richterové jednou tvrdil, že ji těší počet zemřeých lidí. Mně se chtělo zvracet, když jsem to slyšel, ale jsem zvyklý ze Sněmovny a z těch různých jednání mimo na všecko,“ uvedl Bartoš. „Já bych byl daleko radši, kdyby ANO mělo teď 30 procent a my jsme vás spolu s Piráty a se STAN porazili kvalitním programem pro budoucnost ve volbách, protože děláte špatnou politiku, a ČR neměla 30 tisíc mrtvých zbytečně kvůli vám, kvůli tomu, že politiku děláte špatnou,“ dodal.

Bartoš Babišovi vytkl kauzy a pochybení, které se týkají čistě jeho. Evropská komise jasně označila Babiše ve střetu zájmů nejen z pohledu evropské legislativy, ale i českého zákona o střetu zájmů, míní Bartoš. Babiš podle něj nepřijal žádnou reflexi.
„Celou dobu, pozor, nedávno se to změnilo, tvrdil, že se jedná o jeho bývalou firmu, že tuto firmu nevlastní. Jsou to společnosti, které čerpají dotace, soutěží veřejné zakázky, tvrdil o nich, že nejsou jeho, hovořil o nich jako o své bývalé firmě. Nyní od 1. června tohoto roku musí Agrofert a jiné firmy podle zákona o evidenci skutečných majitelů do rejstříku zapisovat pana premiéra Babiše jako osobu ovládající Agrofert,“ podotkl Bartoš.
Počínání Babiše označil nejen za amorální, ale i nelegální. ČSSD připomněl slova o červené linii setrvání ve vládě. „Podle mě je to spíš taková pomyslná červená nitka, která se páře z toho akčního svetru pana vicepremiéra Hamáčka, protože k potvrzení střetu zájmů finálně došlo, ale sociální demokracie neudělala vůbec nic. ČSSD se celou dobu vezla s panem premiérem Babišem na té pomyslné vládní káře, a nyní, když jsou na hranici volitelnosti, se jí už logicky z této káry vystupovat nechce,“ rýpl si Bartoš.
„Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost,“ zdůraznil Bartoš. Jde podle něj o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka a není koncovým příjemcem jeho výhod. „Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost,“ prohlásil šéf Pirátů.

Bartoš: Babiš o Pirátech neustále lže
„Vláda kupila zjevné chyby. Jednu za druhou,“ tvrdí Bartoš. „V mediálním prostoru nejen předseda vlády o Pirátech neustále lže, šíří pomluvy a své chyby často osobně svaluje nejen na nás, na Piráty, ale na strany ve Sněmovně v demokratické opozici a vemi často také na naše partnery v EU, v Evropě a zahraničí,“ podotkl.
Za neuctivé komentáře k zahraničním partnerům a politikům, se kterými se jindy Babiš „fotí na červeném koberci pro svůj facebook“, se Bartoš ve Sněmovně styděl. „Když se setkávám s diplomaty, tak jsem se za ně často musel omluvit,“ uvedl.
„U Vrbětic nás naši partneři v zahraničí podpořili, ale nebylo to díky vládě a premiérovi,“ míní. „Spíše si myslím, že vzhledem ke kontextu jeho evropského chování a jeho kauz spíše navzdory,“ uvedl Bartoš. Vláda podle něj komunikačně krizi nezvládla. „Pan premiér Babiš zkrátka svým negativním příkladem ukazuje, jak je pro naši zemi důležité mít spojence nejen v Evropě, ale i v rámci aliance… a zároveň se k nim i jako ke spojencům chovat,“ dodal Bartoš.

Šéf Pirátů a lídr koalice Piráti+STAN Ivan Bartoš uvedl, že vláda Andrej Babiše s podporou komunistů nikdy důvěru Pirátů neměla a nemá. „Vládě dnes podle celostátního měření věří pouze 19 procent lidí, ale pouze 11 procent lidí, tedy jenom desetina našich občanů je spokojena s politikou, s politickou situací v ČR, kterou právě tato vláda reprezentuje a vytváří,“ uvedl.
„Naše role byla vždy konstruktivní, vládu jsme nikdy nekritizovali bezúčelně nebo prvoplánově, jak se tady snaží prodat občanům pan premiér Babiš,“ tvrdí Bartoš. „Po celou dobu krize jsme přicházeli s reálnými řešeními jak té pandemické situace, tak ale i ekonomickými návrhy pomoci pro skupiny, které vláda házela přes palubu, nebo na ně zapomínala, ačkoliv v těch samotných restrikcích na ně nezapomněla nikdy,“ reagoval Bartoš na výtky. „Vláda naši pomoc z nepochopitelných důvodů často odmítala,“ dodal.

Komunisté České televizi potvrdili, že před hlasováním o nedůvěře vládě opustí sál. Nepřímo tím však vládu Andreje Babiše podpoří.

„Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody, radikálně zvedla lidem platy, snížila ldiem daně, zvýšila životní úroveň, myslí na rodiny a spotřebitele, konečně investuje, bojuje za české zájmy,“ shrnul Babiš svůj proslov.
„Ať jsme udělali cokoliv, vždycky jste všechno zpochybnili a pak jste se divili, že vládní opatření lidi nedodržovali. Vám celý ten poslední rok nejde o to, abychom pandemii zvládli co nejlíp. vám jde o to, abychom jí zvládli co nejhůř. Stanovili jste si cíl porazit za každou cenu Babiše ve volbách a od loňského října jste naplno zahájili svou brutální, nelítostnou a nihilistickou předvolební kampaň. Vystupujete jako spasitelé, ale ve skutečnosti nejste nic jiného, než sabotéři,“ dodal Babiš k opozici.

„Dalším důvodem, proč nám chcete vyslovit nedůvěru, je pandemie. Tam se to vaše pokrytectví, pozérství a sabotáže ukázaly v plné nahotě. Od začátku jste epidemii bagatelizovali,“ tvrdí Babiš.
Podle něj se vyrojila spousta amatérských epidemiologů. „Zatímco my jsme zaváděli razantní protipandemická opatření, vy jste mluvili o chřipečce. Ta první vlna v podstatě žádná vlna nebyla, protože šíření viru naše vláda včas zarazila, ale hlavně jsme všichni měli zadek sevřený strachy. Vy jste také na měsíc zalezli a raději jste ani nedýchali. Úplně se po vás slehla zem. Nám se to podařilo zvládnout, a to jste nám nemohli odpustit přece, hned jste začali zvolat po rozvolnění a po konci roušek,“ pokračuje Babiš.
Čapí hnízdo!
Je to akce na ničení Andreje Babiše a táhne se už tak dlouho, že to už musí být snad i těm zadavatelům trapné!“ „Andrej Babiš pochopitelně asi není svatý a v dnešní době být svatý ani nelze. Ale v této kauze je nad slunce jasnější, že odpovědnost za přidělení dotace nese hlavně ten, kdo ji přidělil. Já si také mohu zažádat o horentní sumu třeba na kašpárkové divadlo. Pošlou-li mi nějaký ten milion, je otázka, zda jsem blbec já, nebo ten, kdo mi to poslal. Všichni už znají, že tu dotaci Andrej Babiš už dávno celou vrátil, že v plýtvání penězi EU je to vlastně zanedbatelná suma. Je to jen tak trapný a tak průhledný bič na pana Babiše, že by se styděly ho vytáhnout i pavlačové drbny v sousedské hádce. Ale naší demožumpě není trapného nic!“ podotýká Ivan Vyskočil ! Z čl. Pl!