Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Benešová hledá nástupce Zemana: Poradí se s Bradáčovou a Ištvanem

Autor: ČTK - 
21. května 2021
19:33

Týden po rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není zřejmé, koho ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na funkci nominuje. Platí, že vhodného kandidáta chce nalézt do konce června, potvrdil v pátek ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Konkrétní jména, o nichž se spekuluje, ministryně nekomentuje. Vybraného nástupce hodlá představit na tiskové konferenci, jejíž datum zatím neoznámila. Unie státních zástupců ocenila, že Benešová vybírá Zemanova následovníka z kariérních státních zástupců.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vzkázala, že si „v dohledné době“ pozve oba vrchní státní zástupce, tedy Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. „Jsou to vrcholoví státní zástupci. Budu se s nimi chtít poradit a určitě chtít slyšet jejich názor. Byla bych ráda, aby se šéfem veřejné žaloby stal někdo ze soustavy státních zástupců,“ uvedla s tím, že kandidáta nebo kandidátku na funkci transparentně představí.

Oceňujeme, že ministryně spravedlnosti vybírá nástupce Pavla Zemana z kariérních státních zástupců, u nichž je předpoklad, že mají potřebné znalosti a zkušenosti. Mělo by jít o osobnost těšící se širokému respektu, která naváže na Pavla Zemana v budování vysokého kreditu veřejné žaloby. Takový výběr by také mohl zabránit situaci, kdy nová vláda vzešlá z voleb nejvyššího státního zástupce ihned odvolá,“ napsal v pátek ČTK viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Benešová: „Mlaďochy“ ne

Benešová řekla České televizi, že nepřipadá v úvahu, aby se novým šéfem žalobců stal některý z krajských státních zástupců, které označila za „mlaďochy“. Popsala, že chce člověka s praxí, s bezpečnostní prověrkou a se zkušenostmi z vrcholového postu.

Média spekulují o současném náměstku Pavla Zemana Igoru Střížovi. Podle pátečních Hospodářských novin ministryně oslovila i bývalého státního zástupce a současného ústavního soudce Jaroslava Fenyka, který ale o funkci nestojí. Zvažovala údajně také Pavla Komára, náměstka olomouckého vrchního státního zástupce. Ten ale popřel, že by nabídku dostal, a zároveň řekl, že by ji odmítl. Server Česká justice ve čtvrtek napsal, že adeptem by mohl být i ředitel odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství Roman Hájek, který ale rovněž popřel, že by s ním Benešová o možném angažmá mluvila.

Opozice trvá na výběru až po volbách

Zeman rezignoval ke 30. červnu. Svůj krok zdůvodnil tím, že v poslední době pociťuje tlak Benešové a že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci.

Část opozice trvá na tom, že nového šéfa žalobců by vláda neměla vybírat před říjnovými volbami do Sněmovny. Za odstoupení Benešové z funkce ministryně a za nezávislost justice ve čtvrtek demonstrovalo na pražském Václavském náměstí zhruba 4000 až 5000 lidí. Účastníci akce také žádali, aby nejvyššího státního zástupce nevybírala současná vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO).

Video  Na Václavském náměstí se konala demonstrace Milionu chvilek: Účastníci žádali nezávislost justice a demisi Benešové  - David Zima
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

esprit ( 21. května 2021 21:22 )

Mlsá s Miloškem jejich oblíbený pudink

esprit ( 21. května 2021 21:21 )

Zemana vyčutli, Petříčka vyčutli, Prymulu rovněž, jen Faltýnek je v babišbalzámu.

grafty8 ( 21. května 2021 20:25 )

Marunko podle koho/čeho hledáte?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa