Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Radní ČT Lipovská jde po Dvořákovi a sama čelí výzvě k rezignaci. Duka: Stojím za ní

Autor: ČTK, simao - 
18. května 2021
22:57

Kardinál Dominik Duka nadále stojí za nominací ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize (ČT). Hlava české katolické církve to dnes uvedla na twitteru. Lipovskou do rady nominovala Česká biskupská konference (ČBK). Její předseda Jan Graubner minulý týden Lipovskou vyzval k rezignaci, protože podle něj její činnost v radě vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob.

Kardinál Duka je přesvědčený, že Lipovská čelí dalšímu kolu nevybíravých útoků. „Cítím za svou povinnost už poněkolikáté zopakovat, že si za nominací dr. Lipovské do Rady ČT pevně stojím, stejně jako za svým názorem na otázku jejich odborných a morálních kvalit,“ uvedl dnes kardinál.

Znepokojení nad působením Lipovské v radě veřejnoprávní televize nedávno vyjádřili autoři dopisu adresovaného olomouckému arcibiskupovi a předsedovi ČBK Graubnerovi. V textu, na který dnes upozornil server Forum24, tvrdí, že Lipovská svou roli při kontrole ČT pochopila jako konfrontační a její útoky na ředitele ČT Petra Dvořáka mohou vést k zablokování veškeré komunikace mezi ředitelem a radou, nebo k jeho odvolání. Mlčení biskupského sboru k jednání Lipovské podle autorů dopisu ohrožuje důvěryhodnost biskupů u řady věřících i nevěřících.

Graubner: Vyvolává dojem, že hájí zájmy některých osob

Předseda ČBK na dopis reagoval v prohlášení, které minulý týden biskupská konference zveřejnila na webu. „Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,“ uvedl Graubner.

Dodal, že jediné, co může učinit, a již to udělal, je vyzvat Lipovskou, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a na post rezignovala.

Členkou Rady ČT je Lipovská od loňského května. Počátkem letošního dubna Lipovská obvinila ředitele ČT Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení. Střet zájmů, za který by mu hrozilo odvolání z čela televize, Dvořák odmítl. Žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školící firmou Gopas následně nezjistila dozorčí komise Rady ČT.

Duka: Lipovská musí čelit nevybíravým útokům

Lipovské se kardinál Duka zastal i v odpovědi pro Týdeník Respekt, na níž poukázal rovněž na svém twitteru. „Paní Hana Lipovská byla v katolickém prostředí známa dlouho předtím, než se začala ucházet o místo v Radě České televize. Přednášela na Akademických týdnech, vystupovala ve vzdělávacích pořadech televize Noe, v prostředí charitativních organizací byla známa svými dobročinnými aktivitami a nezištnou pomocí potřebným. Při její nominaci rozhodlo nejen to, že pochází z velmi dobrého, křesťansky založeného rodinného prostředí, ale především vynikající reference o jejím odborném zázemí,“ uvedl Duka.

Do její práce v Radě České televize nijak nezasahujeme. Není úkolem církve kontrolovat hospodaření veřejnoprávních médií ani mechanismy jejich vnitřního fungování. Nemáme do těchto záležitostí vhled, a proto také spory mezi jednotlivými členy Rady ČT či jejich spory s vedením České televize nekomentujeme. Je nám líto, že od svého nástupu do Rady ČT musí čelit nevybíravým osobním útokům,“ podotkl kardinál.

Video Takto radní České televize hlasovali o odměnách pro přítomného generálního ředitele Petra Dvořáka. Podívejte se, kdo zvedl ruku pro "nulu" a kdo odsouhlasil víc než milion a půl. Hlasování doprovázel drobný zmatek. (24. 6. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

hejhej ( 19. května 2021 16:46 )

Teky:
Dvořák je především za naše peníze poplatný totalitní EU.

wenzel trousil ( 19. května 2021 11:03 )

Ceska televize se stala neskutecnym centrem protistatnich zivlu ...Jak jinak ocenit utoky moderatora Takace na Prezidenta, jeho debaty s opozicnimi politiky a dohady o zpusobu jak prezidenta svrhnout a krome toho je treba se ptat proc odevsad reportuji jen hebrejci? USA, Izrael, Rusko, zpra­vodaj­stvi,,­...Ten Dawid Borek v Izraeli uz zmutoval na klasickeho Rabina!! Jen jeste pejzy a je hotovej! JAk potom lze ocekavat objektivni informace o konfliktu-Palestina--Izrael?

hejhej ( 19. května 2021 10:30 )

Dvořák za to, co pouští ČT za programy - z dob socialismu i dříve, bere koncesionářské poplatky a ještě peníze z reklam, které podvodným způsobem nazývá sponzor pořadu už měl dávno z postu ředitele vypadnout. Dvořák je nejhorší ředitel za dobu existence ČT.

frantacizek ( 18. května 2021 23:27 )

Graubner pro odvolání, Duka proti... Hoši, jak vy spolu můžete dělat, jeden věří, druhý ne. (Bohuš) tenhle spor má šanci rozhodnout jen ten nejvyšší

Bystrozraky1 ( 18. května 2021 23:22 )

Lipovskou chtějí odstranit zloději,jelikož jim šlape na paty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa