Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Jak dostat Česko z ekonomického průšvihu? Experti sepsali 10 jasných opatření, přinesou miliardy

Autor: ČTK - 
4. března 2021
14:22

Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhla deset opatření na podporu oživení ekonomiky po odeznění pandemie, která by měla přinést do hospodářství 60 miliard korun. Jde například o zjednodušení daňových prohlášení, zrychlení odpisů, zlepšení internetového připojení, digitalizaci nebo vzdělávání nezaměstnaných. Iniciativa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

„Celkové náklady těchto opatření do veřejných rozpočtů by měly být přibližně 30 miliard korun (zhruba 0,5 procenta HDP) a další čtyři miliardy korun ročně. Vzhledem k jejich multiplikačnímu efektu a rychlému projevu v ekonomice by ale mohly vést ke zvýšení ekonomického růstu o jeden procentní bod, tedy přibližně 60 miliard korun,“ uvedla iniciativa.

Podle ní vládní kompenzace řeší část problémů, ale nevykompenzují chybějící poptávku a zejména nejistý výhled do budoucna. „Proto by vláda měla připravit jasný, rychlý a účinný balík opatření na znovuoživení ekonomiky. Jejím cílem má být nejen podpora podnikatelů a zaměstnanců, ale také jasný signál, že s nimi vláda počítá,“ uvedla iniciativa.

KoroNERV-20 je neformální občanská iniciativa složená ze zástupců ekonomů, sociologů a dalších odborníků. Jejím cílem je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku.

KoroNERV-20 tak navrhuje investovat do IT zabezpečení nemocnic, zjednodušení daňových přiznání, a tedy snížení byrokracie, přispět na domácí bateriová úložiště, zrychlení odpisů majetku, daňové prázdniny pro investice do moderních technologií, zvýšit výdaje do internetového připojení v odlehlých částech ČR, audit byrokracie a následnou digitalizaci při využití nízko i vysoce kvalifikovaných nezaměstnaných, přijetí kurzarbeitu a jeho podmínění rekvalifikací nebo zvýšením kvalifikace zaměstnanců, zavedení jednoho inkasního místa pro výběr daní i pojistného a vzdělávání nezaměstnaných nejen na kurzarbeitu.

Video „Bez reformy se důchody sníží,“ varuje šéfka komise. Statisíce seniorů živoří už teď. - Pavlína Horáková, Jan Jedlička

tomik007 ( 5. března 2021 10:45 )

JEDNODUCHE - POSLAT BURESE ZPET DOMU 😹

LuCo ( 4. března 2021 22:38 )

Ostravský Zbiňda Nevim Stančura a ekonom Hmm Škopíček znají recept na řešení.

satelit ( 4. března 2021 18:09 )

Tak to je! Dej si panáka, třeba se ti rozsvítí, ubožáku.

satelit ( 4. března 2021 17:44 )

Zrušit nebo upravit smlouvy se zahraničními korporacemi, které daní mimo ČR stejně jako Smartwings apod. Zabavit účty Kalouskovi, Klausovi st. apod. a potažmo je jako vlastizrádce dát na doživotí do tepláků pro výstrahu. Jinak řečeno, tuto zemi ekonomicky potopily korupční vlády 1990-2012 !!! Babiš si neukládá peníze na Kajmanských ostrovech, ale investuje je třeba do svého imperia, které ale slouží lidem. To přece rozdíl, ne?

pokrok ( 4. března 2021 17:25 )

Jak dostat Česko z ekonomického průšvihu ?
Zbavit se především Andréše Babiše -
který nás svou COVIDOVOU ODBORNOSTÍ

ale hlavně svou AGRO - NENAŽRANOSTÍ
do tohoto průšvihu dostal -

což je jedinné a ÚČINNÉ ŘEŠENÍ

kdy je nutné Babiše a jeho ANOlidi -
už nikdy, nikdy - nevolit !

Jedině tak BUDE LÍP !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa