Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Vystrčil se Zemanovi neomluví, prezidentovi vytkl lži. Přímluva Vondráčka ke smíření nevedla

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
15:25

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nevyslyší žádost předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby se prezidentovi Miloši Zemanovi omluvil za svá vyjádření na adresu hlavy státu. Předseda Senátu ČTK sdělil, že jeho svědomí je čisté. Ocenil Vondráčkovu snahu, aby ho Zeman znovu zval na Hrad na schůzky nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice.

„Rozumím snaze pana předsedy Vondráčka dosáhnout projednávání zejména zahraničních otázek na úrovni všech nejvyšších ústavních činitelů a oceňuji to. Zároveň ale k tomu musím dodat, že mé svědomí je čisté,“ uvedl Vystrčil.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu (3. 9. 2020)Šéf Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu (3. 9. 2020) | Reuters

Vondráček po středečním novoročním obědě se Zemanem uvedl, že chce naléhat na prezidenta, aby Vystrčila opět zval na schůzky ústavních činitelů. Zeman se rozhodl Vystrčila nezvat po jeho loňské cestě na Tchaj-wan, kterou si prezident v souladu s postojem vlády a Číny nepřál. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal. Podle Vondráčka by měl Vystrčil napsat Zemanovi dopis a uznat, že jeho slova o Zemanových lžích nebyla vhodná.

Vystrčil loni v září uvedl, že ostatní ústavní činitelé mu návštěvu Tchaj-wanu nedoporučili, ale nehlasovali o tom, jak tvrdil Zeman. Podle předsedy Senátu nebylo pravdivé ani další vyjádření prezidenta, že schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice se konají každého čtvrt roku. Největší Zemanovou lží bylo podle předsedy Senátu prezidentovo prohlášení, že Vystrčil označil Tchaj-wan za samostatný stát v rozporu s politikou jedné Číny.

Video Zeman pro Blesk: O očkování, koronaviru, Kate i výběru příštího premiéra - Blesk - Vera Renovica

Vystrčil misí na Tchaj-wan naplnil odkaz svého zesnulého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), kterého Čína před důsledky cesty také varovala v dopise, který Kubera dostal před rokem na Hradě při novoročním obědě. Okolnosti vzniku dopisu a jeho předání Hrad neobjasnil. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář loni v květnu odmítl, že by dokument byl dopisem pro Kuberu, šlo podle něj o politické stanovisko Číny. Zároveň popřel, že by si dokument Kancelář prezidenta republiky objednala.

LuCo ( 16. ledna 2021 15:27 )

Kádrováku,stěžuj si na lampárně!!

LuCo ( 16. ledna 2021 15:25 )

Senátu nám je třeba stejně jako volovi koule! A nepozvat šaška Vystrčila na oběd,co si to prezident dovoluje? Nemá pak informace od pramene "trafikantních moudrostí" od chytrolínů Fischera,Mirky a spol.

cesky_novinar_ ( 16. ledna 2021 14:07 )

Chorobně mstivý hradní ochlasta se v nenávistéch vyžívá. V podvědomí mu trčí zbabraný osobní život, kdy ho odkoply obě manželky. Proto se snaží rozeštvávat celou společnost, neboť nesnáší spokojené lidi. Odmítá jmenovat nové profesory, nové generály.. kterým on sám nesahá ani po kotníky.

Santusak ( 15. ledna 2021 16:54 )

Srackomajova,,ptal se te nekdo na neco?? Nekecej a prirazej!!!

9876543 ( 15. ledna 2021 14:39 )

Proč se pan Vondráček přimlouvá za přizvání senátora?? Znamená to, že opravdu všichni politici budou jednou o senát usilovat? Namísto aby apelovali na jeho nepotřebnost a o zrušení.
Opravdu je zapotřebí mít nekompetentní instituci, která slouží jen k rozeštvávání lidí a vlády?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud