Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Babiš je ve střetu zájmů, rozhodl definitivně Brusel. Česko to může stát 450 milionů

Aktualizováno -
30. listopadu 2020
18:32
Autor: ČTK - 
30. listopadu 2020
17:50

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to dnes členům výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise. Premiér zopakoval, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protže Agrofert neovládá a neřídí.

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ řekl ČTK lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Informaci ČTK potvrdil i další poslanec přítomný dnešnímu neveřejnému jednání výboru.

Babiš pro ČTK zopakoval, že ve střetu zájmů není. „Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu,“ napsal Babiš.

Bude Česko vracet stamiliony?

Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž již rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Kontrolní výbor EP letos v květnu Babiše v nezávazných doporučeních vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže. Babiš opakuje, že splňuje pravidla stanovená novelou českého zákona z roku 2017, na jejímž základě převedl majetek do svěřenských fondů. Podle auditorů však premiér Agrofert nadále ovládá.

Video Babiš o superhrubé mzdě, antibabiš koalici i rekordnímu deficitu - Blesk

Ewwa ( 1. prosince 2020 19:18 )

mislivec; běžte s Moravou už do paďous, furt jen hekáte, nadáváte ostatním, tak se udělejte pro sebe a hotovo! Když furt jen děláte na líný Pražáky!

Ewwa ( 1. prosince 2020 19:15 )

biomaso,,, a kdo bude platit dluhy Kalouska, Topolánka, zlodějny Schwaice.....

bigoseman ( 1. prosince 2020 13:12 )

Ola drota­ri,fak­ta,fak­ta,fak­ta! Opakovanim principalovy medialni kampaaane sve vzdelani a inteligenci nezvysite! To je vedecky dokazana skutecnost! Prchalova kampaaan "Probeybi",utoci vyhradne na mentalne i telesne zaostalou skupinu obcanu!

Ewwa ( 1. prosince 2020 11:22 )

bigoseman;; a ty to máš od narození, že? S blbostí se už člověk rodí!

Santusak ( 1. prosince 2020 09:28 )

Bigosu,,jsi blbej jen z rozmaru nebo se ti to prihodilo uz u pri-rozeni??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud