Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Nejedlý bude jednat s lidmi od Putina, Hrad klidní Petříčka: Nejde o vládní záležitosti

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2020
14:29

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl ubezpečen, že prezidentův poradce Martin Nejedlý v Rusku nebude řešit otázky spadající do působnosti vlády, včetně mezivládních konzultací. Napsal to dnes na dotaz ČTK. Nejedlý do Moskvy odletěl ve čtvrtek. Petříček má informace o tom, že se má poradce setkat se zástupci administrativy ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Mám zatím pouze informace, že se má setkat se zástupci administrativy prezidenta Putina, že předmětem jednání má být agenda prezidenta a že se bude pravděpodobně řešit příprava setkání na prezidentské úrovni. Byl jsem ubezpečen, že nebudou řešeny otázky spadající do působnosti vlády, včetně mezivládních konzultací,“ uvedl Petříček. Totožný účel cesty ve čtvrtek popsal serverům Respekt a Aktuálně.cz Nejedlý.

Ve čtvrtek Petříček ČTK napsal, že předpokládá, že bude informován o obsahu cesty. „Jsme toho názoru, že diplomatické a zahraničněpolitické záležitosti by neměly být mezi Hradem a vládou komunikovány právě prostřednictvím médií. Proto volíme komunikační zdrženlivost,“ uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Návštěvu podle serverů zajišťovala ruská vicepremiérka. Nejedlý zmíněným médiím dříve řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle dostupných informací je mezi možnými uchazeči ruská firma Rosatom. Servery uvedly, že Nejedlý se už před třemi lety tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem.

Zmocněnec pro konzultace s Ruskem Rudolf Jindrák odmítl, že by Nejedlý převzal jeho roli. Poradce také popřel, že by se jednání účastnil i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář. O cestě podle médií nemělo informace ani české velvyslanectví v Moskvě.

Pirátský poslanec Jan Lipavský vyzval Petříčka, aby Nejedlému odebral diplomatický pas. Podle ministra by to bylo možné pouze v případě, že by Nejedlý buď skončil ve funkci hradního poradce, nebo s pasem spáchal trestný čin nebo přečin. Diplomatický pas by měl být využíván pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli níž byl vystaven, uvedl Petříček.

Video Zemanův spolupracovník Martin Nejedlý dorazil na rozloučení s Miroslavem Šloufem, donesl kytici - David Budai, Aleš Brunclík

Santusak ( 29. listopadu 2020 18:19 )

Klerofasoun Bartosek navrhuje aby se v parlamentu projednavala Nejedleho cesta do Ciny...Pro tyhle je Nejedly nejen nejedly ale i nastravitelny...Oni maji potrebu stale se zviditelnovat, hlavne pred volbama kde jim hrozi ztrata koryta,..Ktomu jim dopomahej Buh!!

Santusak ( 29. listopadu 2020 10:27 )

Amici spaluji 230 000 denne,, a to ten Sputnik nemaj..Asi prave proto..

Santusak ( 29. listopadu 2020 10:24 )

Bigosu,,tradicne blou­znis­..Pr­esko­cilo ti??

Santusak ( 29. listopadu 2020 10:22 )

No, Marmat,,,nedelejte si zbytecne iluze,,on ten Hradni pan nema a ani v budoucnu politiku nedelal a delat nebude...Vy snad doufate ze ten pristi bude lezt do vnitrnosti tem co vrazdili treba ve VIetnamu?? Co vas tak knim pritahuje?? Zda se vam bida v Cesku nedostatecna?? Opravdu ve vsem chcete Amriku n"Dohnat a predehnat"?? To nesvedli komousi se Sovetskym svazem a nepovede seto ani ve vztahu k Americkejm smejdum!! Radsi se ucte Cinsky! To budete potrebovat!!

marmat ( 28. listopadu 2020 21:29 )

Vyhlíéžejme s nadějí NOVOU GARNITURU na Hradě za 14 měsíců .....
TO už snad vydržíme......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud