Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Zemanova stížnost neprošla. Prezident Fajtovi upřel profesuru nezákonně, potvrdil soud

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2020
15:09

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Zeman Fajta nejmenoval. Podle Městského soudu v Praze šlo o nezákonné rozhodnutí, protože prezident hodnotil uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což nepřísluší hlavě státu, nýbrž univerzitě. Rozhodnutí NSS je na úřední desce. Zeman by se měl návrhem zabývat znovu. 

Městský soud řešil spor dvakrát na základě žaloby Fajta a Univerzity Karlovy. Poprvé uvedl, že prezident je povinen návrhu na jmenování vyhovět, ledaže by zjistil ve jmenovacím řízení procesní vady. Zeman ani poté Fajta nejmenoval, například s argumentem, že Fajt o sobě univerzitě předložil nepravdivé či zavádějící informace.

Podle druhého rozhodnutí městského soudu i podle nynějšího verdiktu NSS tak Zeman nerespektoval závazný právní názor, který mu stanovil mantinely rozhodovacích kompetencí při jmenování profesorů. Nejenže posuzoval odborné Fajtovy kvality, dokonce podle NSS „samostatně vyvíjel aktivitu za účelem zpochybnění obsahu podkladů, které měla k dispozici hodnotící komise a vědecká rada“.

„Jakkoliv tedy stěžovatel tvrdí, že orgány vysoké školy vycházely z neúplných či nepravdivých informací, jedná se z jeho strany o zjevnou snahu o 'ohýbání' závazného právního názoru vysloveného v prvotním zrušujícím rozsudku,“ napsali soudci NSS.

PPP150W ( 24. listopadu 2020 18:23 )

Také to nemusí být pravda. Je třeba se podívat na autora těchto spekulací, na jeho tehdejší zájem a také je třeba zohlednit fakt, že vyšetřování nic takového neprokázalo.

PPP150W ( 24. listopadu 2020 18:21 )

Policie 4. května 2020 po zevrubném prošetření obě trestní podání A. Staňka na Jiřího Fajta odložila jako nedůvodná, jakož i obvinění Noemi Smolik, která v té době usilovala o post hlavního kurátora výstav současného umění Národní galerie.
Ministerstvo kultury České republiky se tímto panu doc. Dr. et PD Dr. et Ing. Jiřímu Fajtovi, Ph.D., za svá výše uvedená rozhodnutí učiněná tehdejším ministrem kultury omlouvá
Máte k tomu něco relevantního, co by mohlo vyvrátit výsledek vyšetřování, nebo zde prezentujete opět pouze své nepodložené spekulace a stavíte je na roveň faktů?

jaro20 ( 24. listopadu 2020 18:20 )

Tak Mlhoš má ale smůlu, asi nějaká účelovka.

gejzovic ( 24. listopadu 2020 16:52 )

Sám sobě si zadat zakázku,sám sobě si jí proplatit,to nemůže byt žadny blbec,ale profesor

PPP150W ( 24. listopadu 2020 16:21 )

Jste si jist, že se vyjadřujete k tématu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa