Pondělí 6. května 2024
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, bouřka 21°C

Maláčová jmenovala nového šéfa Úřadu práce ČR. Najmon se má zaměřit na modernizaci a digitalizaci

Aktualizováno -
6. listopadu 2020
14:35
Autor: ČTK - 
6. listopadu 2020
14:15

Generálním ředitelem Úřadu práce ČR jmenovala ministryně Jana Maláčová (ČSSD) dosavadního kancléře úřadu Viktora Najmona. Výsledek výběrového řízení oznámila na tiskové konferenci. Nový šéf instituce se má zaměřit na modernizaci, snížení byrokracie, digitalizaci, řešit bude také dopady epidemie. Maláčová se zmínila o přípravě úřadu na očekávané zvýšení počtu nezaměstnaných a administraci dávek.

Úřad práce patří k největším institucím v zemi, Najmon bude vést zhruba 11 800 zaměstnanců. Do výběrového řízení se přihlásilo šest uchazečů, z nichž jeden nesplnil podmínky soutěže. Státní tajemnice ministerstva Ingrid Štegmannová ČTK řekla, že v užším kole vybírala s ministryní nejvhodnějšího kandidáta z trojice doporučených kandidátů. Najmon uspěl i díky dlouholetým zkušenostem z Úřadu práce i ministerstva.

Místo generálního ředitele bylo neobsazené od odchodu Kateřiny Sadílkové z čela instituce, tedy od ledna. Výběrové řízení se konalo třikrát. Najmon úřad vedl z postu šéfa kanceláře generálního ředitele. Za instituci v minulých měsících vystupoval politický náměstek Maláčové Robin Povšík (ČSSD).

První výběrové řízení skončilo v únoru neúspěchem. O místo se tehdy ucházel exministr průmyslu z ČSSD Jiří Havlíček a ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař. Maláčová před vyhlášením vítěze uvedla, že by ředitelem měl být zkušený manažer se znalostí hospodářství a že Havlíček obě tyto podmínky splňuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval, že ČSSD hledá trafiky pro své lidi. Havlíček pak z výběru odstoupil.

Resort konkurz zrušil a koncem dubna ho vyhlásil znovu. Ministryně pak odmítla sdělit, kolik lidí se přihlásilo. Do třetího výběru se mohli zájemci a zájemkyně hlásit do 21. září. V posledních osmi letech aspoň čtyři roky museli působit na vedoucím postu v úřadech, mezinárodních organizacích, institucích EU, zastupitelstvech či ve vedení firem. Podmínkou byla vysoká škola, zkouška z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny.

nespokojeny ( 6. listopadu 2020 17:30 )

Maláčová by měla především předložit revizi všech možných sociálních dávek. Následně pak stanovit tzv. "zastropování". Není možné, aby na sociálních dávkách byl "lepší finanční" život než u člověka, který pracuje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa