Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Čaputová popřála Zemanovi k státnímu svátku. A zmínila solidaritu s Čechy v koronakrizi

Autor: ČTK - 
28. října 2020
15:25

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v telefonátu blahopřála svému českému kolegovi Miloši Zemanovi k dnešnímu českému státnímu svátku při příležitosti 102. výročí vzniku samostatného Československa a vyjádřila solidaritu s občany České republiky v souvislosti se šířením koronaviru. ČTK o tom informoval mluvčí hlavy slovenského státu Martin Strižinec.

Čaputová na facebooku připomněla, že Slovensko a Česko mají k sobě blízko jako málokteré země na světě. „Slováci a Slovenky se poprvé stali státotvorným národem moderní země, která žila hodnotami demokracie, právního státu, humanismu, svobody a rovnosti. Ústavní listina Československé republiky se svou demokratickou povahou zařadila mezi nejvyspělejší ústavy světa,“ uvedla Čaputová k vzniku Československa v roce 1918.

Podle slovenské prezidentky první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk vložil do základů nové republiky své přesvědčení, že pravda vítězí. „Sám ovšem dobře chápal, že vybudování zdravého státu nespočívá jen ve velkolepých slovech či hrdinských skutcích, ale především v každodenní drobné práci jeho představitelů. A ta musí být založena na pevných zásadách, osobní zodpovědnosti a důvěryhodné obhajobě kroků, které my, politici, děláme,“ poznamenala Čaputová. Dodala, že ještě více to platí v současné nelehké době.

Slovensko si výročí založení Československa státním svátkem na rozdíl od Česka nepřipomíná. Změnit by se to mohlo již příští rok, pokud slovenský parlament schválí příslušný návrh koaličních poslanců.

y1xcvbnm ( 28. října 2020 20:30 )

to se ta ruka ještě nezhojila že chodí tak zapásovaný

Zobrazit celou diskusi
Další videa