Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Fungování škol od září stále není jasné. Plagův resort slibuje více detailů v srpnu

Autor: ČTK - 
23. července 2020
16:59

Případná opatření proti koronaviru, která by měly školy dodržovat v novém školním roce, upřesní ministerstvo školství zřejmě v srpnu. V současnosti je to podle něj předčasné. Podobně jako v uplynulém roce se při rozhodování o fungování škol bude řídit doporučeními ministerstva zdravotnictví a epidemiologů, se kterými je úřad v kontaktu. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

„Hovořit nyní o případných opatřeních, která by školy v září čekaly, by v tuto chvíli bylo předčasné,“ uvedla Lednová. „Ministerstvo školství je a bude v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology, jejichž doporučeními/opatřeními se budeme, stejně tak jako v případě uplynulého pololetí, řídit,“ dodala.

Ministr školství Robert PlagaMinistr školství Robert Plaga | ČTK/Šulová Kateřina

Ministr Robert Plaga (ANO) v polovině června slíbil, že jeho úřad přes prázdniny upřesní pokyny pro školy, podle kterých by mohly postupovat při případné druhé vlně koronavirové epidemie na podzim. Uvedl tehdy, že by se v nich měly vyjasnit podmínky pro standardní výuku i pro výuku na dálku v případě krátkodobé nebo i dlouhodobé karantény. Podle Lednové vedení úřadu předpokládá, že manuály s aktuálními pokyny bude do škol distribuovat v srpnu.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Kvůli šíření nákazy se školy 11. března plošně zavřely. Až po dvou měsících se začaly v omezené míře opět postupně otevírat, do konce školního roku byla ale docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Pro školy pak platila přísná hygienická opatření. Manuály stanovily pravidla pro kolektivy po maximálně 15 dětech, dodržování rozestupů, nošení roušek či používání dezinfekce ve školách.

Školy se nezavřou plošně, tvrdí Plaga

Plaga již v květnu řekl, že nepředpokládá, že by se školy při případné druhé podzimní vlně epidemie nového koronaviru zavíraly plošně, jako tomu bylo v uplynulém pololetí. Pokud by se na podzim epidemie vrátila, mohlo by se stát, že se dostanou do karantény některé ze škol, nebo spíš některé ze tříd, uvedl.

V ČR nyní přibývá prokázaných případů covidu. Ve středu jich přibylo 247, což je nejvíce od konce června. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se epidemiologická situace z hlediska denních přírůstků potvrzených případů nákazy nedá označit za dobrou. Rizikové jsou podle něj především vnitřní hromadné akce. Rozhodnutí o případných opatřeních chce oznámit ještě ve čtvrtek. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se celoplošné opatření mělo týkat jedině povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech nad určitý počet lidí.

Zatímco v některých školách museli mít všichni při přebírání vysvědčení roušky, v pražské ZŠ na Uhelném trhu byli žáci i studenti bez ochrany obličeje (26. 6. 2020).Zatímco v některých školách museli mít všichni při přebírání vysvědčení roušky, v pražské ZŠ na Uhelném trhu byli žáci i studenti bez ochrany obličeje (26. 6. 2020). | ČTK / Šulová Kateřina

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14.570 lidí, z nichž se ale už více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 364 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5062, což je nejvíce od začátku epidemie. Podle ministra ale může jít o chybu v datech, kdy se nevyřazují ze statistik všichni vyléčení.

rapid15 ( 24. července 2020 11:36 )

A není zbytečné nějak řešit současnou školní výukou a fungování škol ?
Vše co potřebu dnešní studenti do svého života vědět a znát si řeknou a předají na svým mejdanech a lavičkách v parku, kde již od března ve 20-30ti členných skupinká posedávájí od věku 13 let slečny na klínech chlapců ,všichni se prostřídávají, ošahávají ( v létě je na to ideální ošacení)a pečlivě trénují francouzáky. Úplně bude stačit do jejich věku 26 let dát rodičům (nejpépe každému z nich) 95 % platu jako OČR. Z preventivních důvodů. Ve škole je totiž nebezpečí že by se děti a studenti nakazili , protože v lavicích a školních jídelnách nemají odstup 2 m. Navíc jsou zahlcování nesmyslným učivem a nemají pak čas na svůj vlastní osobní rozvoj.

Jana JJ ( 24. července 2020 03:29 )

Poslanci můžou sedět ve 200 ks ve sněmovně, párty o max 500 lidech, ale školy se budou regulovat, přestože chřipkové virus č.19 mládež téměř nenapadá.

XYZ3 ( 23. července 2020 19:46 )

Tak dobře ať je distanční výuka, koneckonců jsme si od března zvykli, ale snad není nutné kantorům přidávat další peníze, když mají 1/2 roční volno..a ještě si pochvalují jaká to je pohoda... Ono chodit do práce, obstarat děti a výuku u těch mladších zas takový relax není... 🙁

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud