Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Jakeše (†97) smrt zachránila před stíháním. Kůlem v plotě zůstal Štrougal!

Autor: Tomáš Belica - 
19. července 2020
05:02

„Nebyl zas tak blbej, jak se mohlo zdát.“ Těmito slovy zhodnotil před časem někdejší komunistický premiér Lubomír Štrougal (95) osobu Milouše Jakeše (†97). Bývalý šéfkomunista minulý týden zemřel. A jedno je jisté: Smrt ho zachránila před světskou justicí!

Až několik let ve vězení, které hrozilo Jakešovi, teď může strašit už jen Štrougala a komunistického ministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Policie jim totiž už loni přišila odpovědnost za smrt a zranění lidí, kteří se snažili v letech 1976 až 1989 dostat přes železnou oponu z Československa. Spravedlnost už posledního nejvyššího komunistického papaláše dostihnout nemůže. Milouš Jakeš za poměrně dramatických okolností minulý týden zemřel v Ústřední vojenské nemocnici.

Smrt na samotce

Podle informací Blesku totiž napřed musel být dokonale izolován od ostatních, protože u jedné z pracovnic domova se potvrdil koronavirus. A než minulý týden zjistili, že bývalý šéfkomunista už nedýchá, uběhlo prý několik hodin. „Přestože měl nadstandardní pokoj, neměl 24hodinovou péči,“ řekl zdroj Blesku. Nutno však dodat, že na samotu byl Jakeš spíše zvyklý. Poté, co ho příbuzní přesídlili z jeho vily na Hanspaulce do bytu v Dejvicích, postupně jej izolovali od světa. „Sebrali mu i telefon, aby nemohl komunikovat s okolím. Dost ho to trápilo,“ dodal zdroj.

Video Jakeš na oslavách 1. máje: K převratu nemělo dojít. Byli jsme dál, než jsme dnes. - Blesk - Jan Jedlička a Jakub Tomek

Byl prý oběť

Přestože poslední rozloučení v úzkém kruhu rodinném proběhlo již v úterý v pražském Motole, teprve o pár dní později se novodobí komunisté odhodlali glosovat Jakešův život. „Po převratu se Miloš Jakeš stal obětí antikomunistické represe, nezměnil však svůj světonázor a vždy otevřeně vystupoval na obranu socialistické myšlenky i toho, co se za předchozí období let 1945-1990 poctivou prací vybudovalo,“ napsala KSČM na svém webu.

Jak Štrougal vzpomínal na Jakeše?

Oni dva se tedy zrovna moc nemuseli. O hodně vzdělanější expremiér Lubomír Štrougal (95) ale později vzal „lidového“ Jakeše v ochranu. Prý nebyl „…zas tak blbej, jak si o něm podle projevu o bojlerech alias brojlerech většina myslí“. Štrougal také po revoluci prozradil, že v roce 1989 byl celý ústřední výbor vzhůru nohama. „V roce 1989 vládl v ústředním výboru strany velký zmatek.

Po událostech na Národní třídě Miloš Jakeš přednesl referát, který by neobstál ani u uliční organizace složené z deseti důchodců. Prostě bylo vidět, že nikdo neví, co dělat.“ V ulicích se v tu dobu křičelo „Jakeše do koše“, a tak ho strana ve vrcholné funkci nahradila nevýrazným Karlem Urbánkem. Jakeš byl až do své smrti přesvědčen, že kdyby byla strana v „době zlomu“ jednotná, „mohla rok 1989 zvládnout“.

Video „Věřím, že je to začátek,“ říká o stíhání komunistických pohlavárů spoluautorka trestního oznámení. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

jaromir123 ( 20. července 2020 15:51 )

A proč jsi to neudělal ? Zřejmě jsi ještě seděl na nočníku.

wenzel trousil ( 20. července 2020 12:42 )

Ty, Kabrheli jsi zu davno "dostizenej",,alias postizenej!! To je vic nez zrejme!!

kobyla1 ( 20. července 2020 12:39 )

zdendak:ty máš poslední záchvěvy?....jak to vypadá?....ono chodit bonzovat za komoušů a pak i v téhle době tě musí dost vysilovat....to chápu

kobyla1 ( 20. července 2020 12:37 )

zdendak: hele jestli chceš být králem idi.otů na diskuzích, tak se musíš víc snažit.....Kabrhel ti dost silně šlape na paty....takhle nevyhraješ, teda pokud to není tvůj další klon....tak se snaž bolše­víčku­....fi­nále se blíží

wenzel trousil ( 20. července 2020 09:56 )

Nevtirej se,,my tu mame k okojeni KALOUSKA!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud