Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Senátorka řídila „pod parou“, před kolegy slzela a požádala o vydání. Hrozí jí pokuta i vězení

Autor: ČTK - 
20. května 2020
17:06

Horní komora Parlamentu vydala senátorku za Lounsko a žateckou starostku Zdeňku Hamousovou (za ANO) k trestnímu stíhání za to, že v dubnu řídila pod vlivem alkoholu. Senátorka s vydáním souhlasila. Za své jednání, které označila za zkratkovité, se ve středu znovu omluvila.

„Jsem si vědoma toho, že jsem nejednala správně. Musím nést případné následky svého nesprávného chování,“ uvedla pohnutým hlasem senátorka, která své vystoupení dokončila v slzách. Pro vydání hlasovalo 58 ze 60 přítomných senátorů včetně Hamousové, dva členové horní komory se zdrželi.

Provinění Hamousové zjistili policisté při dopravní kontrole v Žatci 9. dubna kolem 0:55. Na jejich výzvu se senátorka podrobila odběru krve, dechová zkouška se neprováděla. O trestní stíhání senátorky požádali policisté kvůli tomu, že měla v krvi více než jedno promile alkoholu, což je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí za něj podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v rozmezí 25 000 až 50 000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.

Senátorka byla ředitelkou základní školy

Hamousová je předsedkyní senátorského klubu ANO. Do horní komory byla zvolena v roce 2014, její funkční období tak končí letos na podzim. Do zvolení starostkou byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci. V čele města je s několikaměsíční pauzou od roku 2010.

Počátkem století Senát vydal k trestnímu stíhání dva své členy kvůli dopravním nehodám, které zavinili. Předtím, v roce 1998, dostal tehdy maximální možnou pokutu 15 000 korun senátor ČSSD Jan Kavan za dopravní nehodu, při níž poškodil tři zaparkované vozy. Policie měla podezření, že řídil pod vlivem alkoholu. Nepodařilo se to ale prokázat, jelikož senátor se odmítl podrobit dechové i krevní zkoušce.

Senát o vydání některého ze svých členů k trestnímu stíhání rozhodoval dosud v 15 případech. Nevyhověl policii v sedmi případech, které se nejčastěji týkaly aktivit senátorů jako komunálních politiků. Hamousová je tak celkově osmou členkou horní komory, kterou Senát vydal k trestnímu stíhání.

miroslava13 ( 21. května 2020 10:52 )

no jo žatec......tam se chlastá 1.liga,že? pak lezou do auta.

ANO_nam_bude_lip ( 20. května 2020 22:53 )

Je to zase kampaň. Kdyby byla z ODS, tak by bylo trestní stíhání za chlast v pořádku.

Stanislav Šindelář ( 20. května 2020 21:22 )

Pokud je to trestný čin, tak nemá v senatu co dělat. To nám snad nebudou vládnout kriminálníci?

qtek ( 20. května 2020 18:31 )

Kdyby byla poslankyní, tak by to byla kampaň a komunisté s ANO by ji nevydali. V senátu má ale většinu opozice, tak se přiznala a chovala normálně.

e.lesanova ( 20. května 2020 18:14 )

Proč ji "lynčovat" ?? Oproti mnoha jiným, zejména "pánům", se k věci postavila čelem, přiznala vinu, omluvila se a ponese následky....Kéž by byli k vydání tak křepce vydáváni i jiní a že jich v politice není málo...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa