Kuberova dcera ukázala na vypočítavého Mynáře. Video o čínském listu si načasoval, míní

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
19. května 2020
12:30

Jen něvěřícně kroutí hlavou. Dcera náhle zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (†72, ODS) Vendula Vinšová pro Blesk Zprávy okomentovala aktuální hradní ofenzivu. Kancléř Vratislav Mynář nechal natočit kvůli plánované, ale už neuskutečněné cestě jejího otce na Tchaj-wan speciální video. Zveřejnil ho v předvečer schůzky mezi prezidentem Milošem Zemanem a Kuberovým nástupcem v čele Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), který se oficiální reakce domáhá už několik měsíců.

„Předně se nejedná o žádný dopis panu Kuberovi. Dokument mu není adresován a dokonce není ani podepsán. Je to jednoduché politické stanovisko Čínské republiky,“ tvrdí na videu hradní kancléř Vratislav Mynář.

Načasování zveřejnění vzkazu není podle dcery Jaroslava Kubery Venduly Vinšová náhodné. „Bylo jasné, že pan Mynář s něčím takovým přijde a načasoval to určitě ne náhodou těsně před schůzkou,“ reagovala pro Blesk Zprávy.

Kopii dokumentu, ve kterém čínská ambasáda varuje před cestou bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan, dostal zesnulý šéf horní komory během oběda ústavních činitelů v polovině ledna. U jednoho stolu seděli prezident Miloš Zeman, šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a hradní kancléř Vratislav Mynář.

Na dopis upozornil web Aktuálně.cz, podle Deníku N si měl list objednat právě Mynář u čínské ambasády.

Mynář takovou verzi odmítá a ve videu, které zveřejnil na facebooku Kanceláře prezidenta republiky ČR, naopak obviňuje řadu lidí včetně nového šéfa senátu Miloše Vystrčila z pokusu o zviditelnění. „(Dopis) se jako náhodou objevil před volbou nového předsedy Senátu,“ začíná svou řeč na videu Mynář.

Datum schůzky nesedí

Na videu Mynář mylně uvádí, že se ústavní činitelé setkali u novoročního oběda 15. ledna. Schůzka se přitom konala o den dřív. A podle kancléře dopis přinesl na podatelnu Pražského hradu pravděpodobně pracovník čínské ambasády 13. ledna.  

„Dokument mu není adresován a dokonce není ani podepsán. Je to jednoduché politické stanovisko Čínské republiky, nemá číslované strany a ani není vidět, že by k němu byly původně přišity nějaké přílohy,“ dodal Mynář a odmítl také tvrzení Deníku N, že by to byl právě on, kdo si dopis měl objednat.

Udivená dcera: Mynář tvrdil, že dopis neexistuje

„Předtím tvrdil, že dopis neexistuje, tak kde jde pravda?“ podivuje se nad videem pro Blesk Zprávy dcera Jaroslava Kubery Vendula Vinšová.

V nedávném rozhovoru pro Blesk také potvrdila, že dopis objevila její maminka Věra Kuberová až po smrti šéfa Senátu v jeho brašně. Dopis braly pozůstalé ženy v rodině jako výhrůžný a předaly jej hned do Senátu.

„Dost lidí nám dnes vyčítá, že stavíme něco na našich pocitech. Ale když se bojíte a dostanete strach, že vám něco hrozí, že vašemu blízkému, kterého máte rád a který tu už není, evidentně také něco hrozilo, tak nevím, jak by byli ostatní v klidu. My jsme tedy v klidu nebyly,“ popsala obavy Vinšová.

Její rodiče – tedy jak předseda Senátu, tak i jeho manželka Věra – měli odletět na cestu na Tchaj-wan na konci února. Jaroslav Kubera ovšem 20. ledna náhle zemřel. Rodina má o jeho úmrtí pochybnosti.

Čína v dopisu považuje Tchaj-wan za integrální součást svého území a uvádí, že si nepřeje na Tchaj-wanu návštěvy, které by mohly vyvolat dojem, že se jedná o samostatný stát. Kubera podle Mynáře o této čínské pozici věděl minimálně od března 2019 a znovu se ji dozvěděl v říjnu 2019 na setkání ústavních činitelů. Ničím, co je v dokumentu, nemohl být podle kancléře překvapen.

Někteří lidé rodině Jaroslava Kubery prý ještě dnes vyčítají, že se dokumentem tolik zabývají. Ony se prý ale nechtějí vzdát, i když nevěří, že by se pravdu kdy dozvěděly. Jsou prý ale také lidé, kteří jim vyjadřují podporu různými způsoby.

Zeman: Není co vysvětlovat

„Lidé nám píší i krásné věci. Mamince dokonce jedna paní přinesla i kytičku za statečnost. Snažím se lidem děkovat alespoň na svém facebooku, když to jde, tak i osobně,“ je Vinšová ráda i za vzkazy podpory.

Prezident Miloš Zeman probere původ a znění dopisu s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem dnes odpoledne na Pražském hradě. „Nicméně tady není co vysvětlovat,“ řekl před schůzkou už minulý týden prezident.

„Určitě se na to pokusím zeptat pana prezidenta někde osobně, abych měl odpověď přímo od něj, ne přes další osobu, pak zkusím zjistit všechny okolnosti, které je možné zjistit,“ avizoval na konci dubna Vystrčil v rozhovoru pro Blesk Zprávy, když nebyl spokojený s odpověďmi na tři dopisy, které na Hrad kvůli čínskému lejstru v minulosti posílal.

Zeman po úmrtí Kubery avizoval, že se mu chystá udělit nejvyšší státní vyznamenání. Dcera zesnulého politika ale v rozhovoru pro Blesk Zprávy neuměla jasně odpovědět, zda si pro případné ocenění na Pražský hrad 28. října vůbec někdo přijde.

„Zatím jsme se nepřiklonily k ničemu. Není to momentálně na pořadu dne. Nechci se k tomu ani příliš vyjadřovat,“ dodala Vinšová.

Video Jaroslav Kubera (†72) kouřil i ve vládním letadle, vzpomíná Miloš Vystrčil. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

poky-f ( 24. května 2020 05:46 )

O co Ty KUBERKY hrajou ?!!

Solfernus ( 20. května 2020 12:27 )

TY TETKY kUBEROVIC RESI PROBLEMY KTERE BY TADY NEBYLY KDYBY TU ONY NEBYLY;::

narcis ( 20. května 2020 09:26 )

obyčejná blbka kterou zneužívají sená­toři,­opozi­ce,no­viná­ři!

majojo ( 20. května 2020 08:42 )

Himbajs, ta se nám, holčina rozjela! Je to marný, tuhle už nesetřepeme, teď bude celebritou nastálo....

havran2 ( 20. května 2020 08:36 )

Mynář by už měl z Hradu už dávno vypadnout,každá šmelina mu jenom prochází.Asi proto,že nad ním drží prezident ochrannou ruku ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud