Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Schillerová narazila: Poslanci smetli daňový řád. Kalousek děkuje těm, co „nepřišli do práce“

Aktualizováno -
22. dubna 2020
10:25
Autor: ČTK - 
22. dubna 2020
09:40

Lhůta pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty se nakonec neprodlouží z nynějších 30 na 45 dní. Příslušnou novelu daňového řádu, která tuto změnu i další změny přináší, dnes Sněmovna neschválila. Chyběly pro to aspoň tři hlasy. Senát ji poslancům vrátil s pozměňovacím návrhem. Sněmovna ho neschválila, pro setrvání na původní verzi potřebovala vládní koalice spolu s KSČM alespoň 101 hlasů. Nakonec pro novelu hlasovalo jen 98 poslanců.

V okamžiku hlasování bylo omluveno šest vládních poslanců. Další nebyli podle hlasovací sjetiny přihlášeni.

Prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH patřilo mezi nejvíc kritizované součásti předlohy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) naopak argumentovala tím, že to umožní lépe zacílit kontrolní činnost. S tím nesouhlasila opozice. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek si hned rýpl do vládních poslanců, kteří „nepřišli do práce“.

Novela měla také vytvořit předpoklady pro vznik on-line finančního úřadu, portálu MOJE Daně, tedy Moderní a Jednoduché daně. Poplatníkům měl umožnit spravování daňových záležitostí s finančním úřadem on-line z domova nebo kanceláře. Ministryně financí tento projekt již dříve označila za vlajkovou loď ministerstva.

Poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, měla novela prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. Předloha také snižuje veškeré sankce o šest procentních bodů. Nyní vycházejí na 16 procent, nově by měly být deset procent. Současně se zvyšuje částka, od níž vzniká sankční úrok, na 1000 korun.

Senát vrátil poslancům novelu s desítkou pozměňovacích návrhů. Chtěl zachovat dosavadní 30denní lhůtu pro vracení odpočtů, ale i další změny.

Novela mohla také v konečném důsledku vylepšit letošní hospodaření podle původních výpočtů až o 16 miliard korun. Stát by odpočty na DPH vracel místo v prosinci až v lednu. Ministryně Schillerová ale již dříve uvedla, že šlo o vedlejší důsledek. Vláda už předložila do Sněmovny svůj návrh, který prodloužení lhůty pro odpočty odkládal až na příští rok. Sněmovna se návrhem má zabývat dnes.

Milan Šmid ( 22. dubna 2020 15:32 )

Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.tw­itter­.com/f­FVNVQe­9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler

jakral ( 22. dubna 2020 14:26 )

Kradousek je jak politický Cvach. Úplně blbej ale umí hovořit.

vvalsidal ( 22. dubna 2020 13:30 )

vvalsidal ( 22. dubna 2020 13:30 )

To je ale hov... !

kriv ( 22. dubna 2020 13:26 )

Opozice v čele s Fialkou a dalšími opozičními parchanty dělá vše pro to aby zlikvidovala Babiše i za cenu toho že položí stát na lopatky.Myslíte že kdyby byli u moci oni že by rozdávali tak jak to chtějí po současné vládě,to by jsme s Kalouskem byli už na pastvě.Třeba odpuštění silniční daně proč? když auto nejezdí a nevydělává tak může dát značku do depozitu a tím to nemusí platit tu to daň.A další a další nesmyslné návrhy a to jen pro to aby tu to vládu stáhli za podanou ruku do rokle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud