Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

Sněmovna dnes odmítla po hlasování o prodloužení stavu nouze opoziční doprovodná usnesení, která prosazoval Petr Bendl (ODS) a za Piráty a lidovce Ivan Bartoš.
Bendl chtěl, aby Sněmovna požádala vládu o zveřejnění kompletních smluv uzavřených s odvoláním na nouzový stav, kdy se na ně nevztahoval zákon o veřejných zakázkách. Bartoš navrhoval usnesení, podle kterého měla vláda seznámit veřejnost do 20. dubna s konkrétním plánem pro zvládnutí pandemie koronaviru a jejích důsledků podle různých scénářů vývoje.

V Česku je nově 4944 osob s prokázaným onemocněním covid-19, ukazují nové statistiky ministerstva zdravotnictví. V nich se zatím nezměnil počet obětí - ten zůstává na čísle 80.

Výsledkem 5,5 hodinové debaty je tak to, že vláda nyní může prodloužit nouzový stav alespoň do 30. dubna, i když chtěla déle.
Politici ale dnes také poukazovali na to, že Sněmovna se může v případě potřeby kdykoli opět sejít a nouzový stav prodloužit. Navíc by měla jednat v řádném týdnu od 21. dubna.

„V současné situaci je prodloužení nouzového stavu do konce dubna kompromisem. Věřím, že vláda během této doby konečně představí plán dalších kroků a uvolňování restrikcí, jak jsme ji k tomu dnes znovu vyzvali. Lidé musí vědět, s čím mají počítat,“ reagoval na jednoznačné rozhodnutí Sněmovny šéf ODS Petr Fiala.
V současné situaci je prodloužení nouzového stavu do konce dubna kompromisem.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 7, 2020
Věřím, že vláda během této doby konečně představí plán dalších kroků a uvolňování restrikcí, jak jsme ji k tomu dnes znovu vyzvali. Lidé musí vědět, s čím mají počítat.

Sněmovna schválila prodloužení stavu nouze v den, kdy ČSSD slaví 142 let od založení. „7. dubna 1878 se v hostinci U Kaštanu začala psát historie Československé sociálně demokratické strany dělnické,“ upozornili sociální demokraté. Na místo vyrazil první místopředseda strany Roman Onderka.
„Před 142 lety založili naši předchůdci ČSSD. Bojovali za lepší život, za svobodu a solidaritu proti sobectví. Jejich myšlenky stále platí. I dnes, kdy čelíme epidemii, myslíme na to, abychom po krizi zachovali kvalitu života pro všechny,“ podotkl k tomu Jan Hamáček.
Slavíme 142 let. 7. dubna 1878 se v hostinci U Kaštanu začala psát historie Československé sociálně demokratické strany dělnické. Přímo na místě výročí připomněl Roman Onderka. Právě v dnešních dnech je potřeba demokratické levicové politiky čím dál zřetelnější. #spolutozvladneme pic.twitter.com/MB7OtTGg1H
— ČSSD (@CSSD) April 7, 2020

Schůze poslanců ke stavu nouze tímto končí, byl potvrzen kompromis prodloužení do 30. dubna. Pokračovat v jednání se ale bude dál schůzí novou. A to od 17:10.

Řešila se nejprve trojice návrhů. Prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, jak navrhla vláda, neprošlo. Pro bylo 48 poslanců. Prodloužení do 30. dubna, což navrhl Vojtěch Filip (KSČM), dostalo 84 hlasů a návrh byl přijat. Marek Benda (ODS) navrhl prodloužit nouzový stav o 14 dnů. Pro bylo 36 poslanců. Možnost proti v tomto případě nebyla.
Znovu se pak hlasovalo o návrhu prodloužení do 30. dubna. Ze 101 poslanců bylo pro 90, proti 5.

„Změnilo se něco? Co se takové změnilo, že bychom neměli prodloužit nouzový stav? Je tu někdo přítomen, kdo by řekl: Já si myslím, že ten koronavirus je na ústupu, zrušme nouzový stav? Myslím si, že není. Tak o čem se tady tak dlouho bavíme. Ano, relevantní je debatit o tom, jestli má být celých 30 dnů. Já jsem přívržencem do třicátého, jsou tady i kratší termíny. Můžeme tyto debaty vést, ale měli bychom už dávno o tom hlasovat. Těch debat, které se tady rozehrávaly, bylo přespířiliš. Chápu, že je to televizní přenos, ale lidé čekají ten výsledek,“ říkal se zvýšeným hlasem poslanec Leo Luzar (KSČM).

Ministr Vojtěch (za ANO) uvedl, že u seniorů se udělala řada opatření, která již fungují. „Když se podíváme reálně na data, tak nám už se daří zamezit šíření nákazy v dalších zařízeních sociálních služeb. Skutečně není ten další nárůst jakkoli masivní. Ze začátku některá zařízení byla zasažena,“ připustil.
Od zítřka se budou testy vozit do krajů, aby mohli být testováni zaměstnanci pobytových sociálních služeb. „To je vlastně dnes jediný zdroj nákazy, který může znamenat to, že nákaza se bude šířit v zařízeních sociálních služeb,“ upozornil ministr. „Zákaz návštěv, to bude bezesporu pokračovat, pak příkaz testovat každého nového klienta a nyní tedy plošné testování všech zaměstnanců sociálně pobytových služeb,“ vypočetl opatření Vojtěch.

Hamáček reagoval na odsouvání operací
Pekarová Adamová v průběhu schůze mluvila o odsouvání potíží pacientů s dalšími chorobami, které nevymizely. Hamáček se brání, že jsou nyní připravovány kapacity pro případ, že by nemocnice zahltili lidé s potížemi kvůli koronaviru. „Můžeme se teď dohodnout, že ty kapacity uvolníme, ale pokud to uděláme a za týden přijde problém, tak pravděpodobně tady budete stát a budete nás vinit z toho, že jsme tady někoho zabili,“ reagoval na další výtky Hamáček. „Můžeme odhadovat nějaký vývoj v ČR, ale nikdo z nás nemá křišťálovou kouli,“ dodal.

„Kdy bude 10 tisíc testů? Až na to budou kapacity. Pokud dneska je situace, že je problém se zásobováním odběrových sad, protože testuje celá Evropa a česká výroba možná není, protože prostě v ČR není nikdo, kdo je schopen to vyrobit, a musíme to vozit ze zahraničí, dobře, to jsme vyřešili, dovezli jsme několik desítek tisíc odběrových sad,“ podotkl Hamáček. Nyní chybí dle něj substance pro provoz testovacích sad. „Samozřejmě můžete nám říct, že jsme to měli koupit v lednu, ale v lednu asi nikoho nenapadlo, že budeme potřebovat testovat 10 tisíc lidí denně. Až to bude nakoupeno, tak to bude fungovat,“ zareagoval na dotaz Pekarové Adamové.
„Jak je budeme chránit naše občany? Předpokládám, že posloucháme sami sebe na tiskových konferencích. Já tady do úmoru opakuji, kolik ochranných prostředků bylo doručeno do jednotlivých krajů, na jednotlivé zdravotnické zařízení, ústavy sociální péče, tabulky jsou na stránkách ministerstva vnitra. Jak je budeme chránit? Dáme jim respirátory a roušky, já nevím, co dál potřebujete slyšet,“ odpovídal dál Hamáček.
„Buď bude v domově seniorů vytvořena izolace a personál, který se bude starat o ty seniory, dostane kompletní ochrannou výbavu - oblek, štít, respirátor, návleky, rukavice. Ty sady jsou na krajích a jsou k dispozici v příapdě potřeby. Pokud to nepůjde ta izolace vytvořit, tak bude ten klient přemístěn do specializovaného zařízení, buď nemocničního, nebo sociálního, které ty kraje na základě nařízení vlády, resp. metodického pokynu ministerstva, vytvářejí. A každý kraj má kapacitu několika set lůžek. To je věc, kterou jsme říkali asi osmkrát na tiskové konferenci,“ dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že se řada věcí řeší v „bojovém režimu“. „Rozhodnutí musíme dělat hned, když je uděláme o den později, tak to má nedozírné následky. Určitě uděláme celou řadu chyb, i já jsem celou řadu chyb udělal a za spoustu chyb jsem se omluvil,“ připustil Hamáček. Je pro vyslání vzkazu občanům, že „ne vláda, ale celá politická repezentace tak nějak ví, kudy dál“.
„Pokud výsledek z dneška bude, že jsme se tady pohádali jak koně, nebo porvali, a nevíme, co s tím, a vláda to dělá špatně a část opozice by ani nouzový stav neprodloužila, tak jaký je to signál veřejnosti? Já uznávám, že jsme ve spoustě věcí nepostupovali správně nebo ideálně. Ale znovu říkám, je to poprvé a žádná jiná vláda ČR v takovéto situaci nebyla,“ dodal.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že se poslanci nesešli k tomu, aby kritizovali vládu. „Na to určitě přijde čas, ale ten čas zatím nenastal. Nicméně mnozí představitelé nebo ministři vládních stran mají pocit, že i dotaz je kritika,“ upozornil. Ve vystoupeních členů vlády mu chyběla „naděje a optimismus“. „Ta opatření jsou těžká pro mnohé z nás a opozice jako celek je vlastně podpořila. Jestli budeme říkat, že si opozice hraje nějaké své politické hry, není to pravda,“ podotkl.
Petr Fiala před ním mluvil o tom, že v lednu podle Vojtěcha „nemohl nikdo vědět, nemohl nikdo tušit“, ale odborníci „mohli tušit, věděli a báli se toho možného vývoje“. „Netvrďte, že to nikdo netušil a nemohl vědět,“ vyzval Vojtěcha. Zabrání debaty ve sněmovně však byla chyba, která nás stála čas. „Odborníci mluví opakovaně o tom, že se netestuje dostatečně,“ upozornil Fiala s tím, že odborníci varují, že je třeba testovat mnohem víc.

Bartoš sečetl Vojtěchovi zaspání s rouškami i spor s Hamáčkem či Maláčovou o důchoďáky
Pirát Ivan Bartoš uvedl, že Vojtěchova odpověď byla skoro ve stylu premiéra Babiše. Ve Sněmovně si prý nyní „leštil jméno a opravoval image ministerstva zdravotnictví“. „Neospravedlňujte chyby, alibisticky, že jste tady kritizován za něco, co se nestalo,“ šil do Vojtěcha.
Šéf Pirátů ministra Vojtěcha strhal: „Bývalý primátor Prahy zde vystoupil v lednu a řekl: Hm, bude se to asi šířit, WHO o tom hovoří, bude pandemie, pojďte se o tom bavit, jak jsme připraveni. A vy s arogancí vaší vládě vlastní jste ten bod zařízli a ta debata se neděla. Já jsem viděl takové poměrně legrační video: Tak jde čas, roušky a respirátory, kdo, co, kterou dobu říkal. A vy jste celou dobu tvrdil za zdravotnictví, jak je to v pohodě, nakupujeme respirátory, 4.3. už jsou na cestě. A 14.3. přiznal Vojtěch: Chybí nám milion respirátorů. To je půlka března.“
V ostré kritice Bartoš pokračuje: „Kdybyste si nehráli, kdo zachrání Českou republiku, a neměli každý den tiskovku (...), tak v lednu bysme se dozvěděli, co chybí, byl by zřízen krizový štáb, který by vedl ministr vnitra. Začala by se řešit logistika a objednávky. Kdybyste se nehádal... jeden víkend, kdy jste si do pana Hamáčka... já se zastávám ministra za ČSSD, dobře... kdy jste si do pana Hamáčka ještě na facebooku kopnul, že tady zdravotnictví krvácí, že to je skoro jeho vina a byla z toho přestřelka. O x dní později si tady s paní ministryní Maláčovou vyčítáte, čí je chyba, že není vybavení v domovech pro seniory.“

„Ten virus tady je a ten virus tady bude, on se neztratí, on se nezničí, on tu bude stále přítomen a proto musíme být velmi obezřetní i v uvolňování opatření, aby nedošlo k tomu, že nějaké opatření se uvolní a pak nám exponenciálně naroste počet pacientů a celá práce, kterou jsme odvedli za poslední týdny, přijde vniveč,“
upozornil poslance ministr Vojtěch.

Vojtěch o plánu: Po Velikonocích bude
„Tady je stále velké téma: Jaký máte plán, kdy budete otvírat to a to,“ podotkl Vojtěch. „Chci, abychom ten plán připravili. Možná řeknete, že pozdě, ale my jsme se skutečně věnovali zvládnutí té epidemie, my jsme v těch předchozích týdnech neplánovali, co bude poté. Teď jsme v situaci, že si to můžeme dovolit, že se nám podařilo ten základní čas posledních dnů zvládnout. Nemáme tady exponenciální nárůst pacientů, systém to zvládá a můžeme připravit jasný plán postupného rozvolňování těch opatření. My ho připravíme, my ho představíme, dal jsem kolegům za úkol, abychom po Velikonocích ten plán měli připraven,“ slíbil ministr Vojtěch.
Půjde o postupné kroky a některá opatření jako hromadné, kulturní a sportovní akce, kde se schází víc lidí na jednom místě, budou skutečně uvolňovány až v poslední fázi. „Je to to největší epidemiologické riziko, tam budeme postupovat velmi obezřetně. Ale pokud jde o služby, obchody atd., tam už se to děje a bude se to dít v následující době následujících týdnů,“ dodal.

„Jako ČR jsme se s tou celou situací vypořádali velmi dobře. Můžeme hledat celou řadu chyb a určitě jsme ty chyby udělali, je to jasné, když něco řešíte takto poprvé v takto masivní situaci, tak prostě ty chyby děláte, to je přirozené. Ale v tom konečném důsledku se počítají ta celková čísla,“
upozornil Vojtěch (za ANO) poslance. Uvedl, že nečelíme tomu, že by nemocnice kolabovaly a pacienti byli odpojováni od ventilátorů, protože není místo pro další, jako se to děje v Itálii. Naopak jsme schopni a ochotni pomoci i jiným státům, podotkl. „To, že možná roušky byly o týden později? Ano, také bych si přál, abychom měli na začátku 10 milion, 20 milionů roušek, respirátory pro každého... Bohužel tomu tak nebylo, nebylo to tak nastaveno z minulosti, řešili jsme to v rámci dní,“ dodal.

Vojtěch: 28. ledna jsme nemohli pandemii tušit
Vojtěch se vrátil ke svému sněmovnímu vystoupení z 28. ledna, kdy říkal, že roušek bude dost a opět se hájil. „V Evropě první případy potvrzené nemoci koronavirus byly ve Francii 24.1. Nen íto tak, že bychom v té době jakkoli měli informace o tom, že bude docházet k masivnímu šíření v rámci evropského kontinentu, neřku-li v rámci více kontinentů a že tady dojde k jakékoli pandemii,“ tvrdí.
„Je to zkrátka něco, co nelze nikdy předpokládat,“ uvedl ministr k vývoji pandemie s tím, že asijské země měly lepší zkušenost než Evropa a je jasné, že se dělaly i chyby. „Nic nenasvědčovalo na konci ledna tomu, že tady budeme mít desítky, stovky tisíc případů tohoto onemocnění. Je to skutečně takové to pověstné: Po bitvě každý generál. Vyčítat, že 28. ledna jsme měli tušit, že tady bude taková pandemie, není férové,“ dodal.

Miroslava Kalouska (TOP 09) zradil ve Sněmovně telefon, vyzvánění se ozvalo na začátku jeho polemiky o opatření, která „vláda nutně potřebuje pro to, aby byl nouzový stav“. „Pan premiér řekl, že nechce neustále vysvětlovat, že nechce neustále vysvětlovat, proč mění kroky v čase, pan vicepremiér řekl, že vláda žádný plán nemá, že jediný, kdo má plán, je virus. Ani jeden člen vlády neřekl odpověď na otázku, na co ten nouzový stav potřebujete. Prostě: Nic vám do toho není, neptejte se, my už to nějak rozhodneme,“ postěžoval si Kalousek.

Pirát Jakub Michálek uvedl, že Čína falšuje statistiky, koronavirus tam vznikl, nezvládli ho zkrotit v počátku a nyní „prodává na celou zeměkouli svoje výrobky“. Vysekl poklonu poslanci ODS Bohuslavu Svobodovi. „Má moje uznání,“ uvedl kvůli tomu, že se někdejší primátor Prahy ptal na dostatek ochranných prostředků - roušek ministra Vojtěcha již 28. ledna, kdy Vojtěch tvrdil, že je a bude všeho dostatek. „Prověřoval jsem to u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek (...) Jeden český výrobce má na skladě milion, takže roušky budou,“ připomněl Michálek Vojtěchova slova.

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný zmínil zprávy od lidí, aby se přimluvili za zmírnění opatření během Velikonoc. „Pro křesťany je tento týden klíčový v rámci celého roku, prožíváme Velikonoce, velikonoční týden a já rozumím, že pro řadu křesťanů je velmi bolestivé, že nemohou prožívat tyto svátky ve společenství tak, jak je zvykem, tradicí a jak je to také hluboce vlastní křesťanům,“ uvedl.
I Česká biskupská konference však dle něj byla v kontaktu s epidemiologem Prymulou. „A já rozumím, proč není možné v tuto chvíli otevřít kostely, modlitebny pro velikonoční obřady. Asi bychom těžko řešili situaci, kdo tam ještě může a kdo tam už nemůže. Já těm důvodům rozumím. Ale chtěl bych, aby tady zaznělo poděkování vůči všem kněžím, duchovním, pastorům,“ dodal Výborný.
„Jsme tři týdny od zavedení tvrdé karantény, která dolehla na ČR. Co nám zbývá, je sledovat data bez emocí a chovat se podle nich,“
uvedl Václav Klaus mladší. „Je zcela jasné, že ta opatření nelze držet donekonečna. V ČR žádný fanaticky výjimečný stav není, nemáme tady vojáky a policisty v ulicích, lidé se chovají zodpovědně, více méně stát po nich nic moc nevyžaduje. Je to takový nouzový výjimečný stav jakoby v uvozovkách. Pojďme se chovat racionálně, nespěchejme s otvíráním škol, cestování, zábavy a zbytných věcí, ale chraňme ekonomiku,“ apeloval.
„Ekonomický koronavirus je obrovské nebezpečí. Není sebemenší důvod, aby se Sněmovna nesešla, nebo tady ještě jednou nepohádala za 14 dní, 10 dní, ale neotevírali jsme to až někdy do půlky května, nebo bůh ví do kdy,“ dodal.

Hamáček zuřil, poslanci mu tleskali
„Já si jenom vyprošuju ty poznámky, že se nám nouzový stav líbí. Paní kolegyně, nelíbí. Já bych byl byl strašně rád, abych se nemusel bát o své příbuzné, abych se nemusel bát o svou rodinu, aby už to tady skončilo. Ale ono to zatím neodešlo. A jestli si myslíte, že si to užíváme, jak spíme tři, čtyři hodiny denně a snažíme se řešit krizi, která na nás spadla a nikdo před námi jí řešit nemusel? Já si to fakt neužívám. Tak si vyprošuji tyhle poznámky,“ rozzuřil se Hamáček a sklidil delší potlesk části poslanců, kteří návrh Pekarové Adamové neschválili.

Jednání o nouzovém stavu dál bez Babiše i Vojtěcha
"Já se dívám tady do té prázdné lavice a nestačím se divit. Tady to vypadá, jako kdybychom projednávali nějaký marginální bod. A my tady přitom jednáme o prodloužení nouzového stavu. Není tady ani premiér, ani ministr vnitra, ani ministr zdravotnictví,"
vytkla vládě Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Navrhla přerušení schůze. Do lavice dorazil Hamáček. "Není tady premiér, který žádá o prodloužení nouzového stavu," podotkla šéfka Topky. "Evidentně na tom tak extrémně nezáleží," míní. A poslanec Topky Dominik Feri přidal foto prázdné vládní lavice.
Tohle je ta vláda, která žádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu pic.twitter.com/dIv2xCSclL
— Dominik Feri (@DominikFeri) April 7, 2020

„S každým dnem máme nakládat velmi obezřetně a opravdu to období prodloužení zkracovat na minimální možnou dobu,“
upozornil místopředseda ODS Martin Kupka k prodloužení nouzového stavu. Označil, že nejde o překážku vládě při řešení krizové situace, ale uvolnit jí ruce, aby dokázala formulovat a připravovat opatření šitá na míru aktuálnímu vývoji situace. „Délka nouzového stavu má i významný psychologický dopad. Zejména na starší lidi, kteří jsou doma odkázáni na sdělovací prostředky a vyhodnocují tu situaci, tak se s tím často velmi obtížně perou a dlouhá doba nouzového stavu v nich opravdu žádný klid vyvolat nemůže,“ upozornil.

Takto dnes vysvětlovala Alena Schillerová (za ANO), pro koho bude platit Pětadvacítka po změně a výtkách opozice, že na ni dosáhne jen menší část živnostníků.

Lidé, kteří po uvolnění pravidel pro vycestování překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné 14denní karantény. Na tiskové konferenci to řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Zákaz vycestování kritizoval ve Sněmovně poslanec ODS Marek Benda. „Vláda nemůže zakázat někomu opustit svoji republiku,“ uvedl.

Takhle dnes ODS hájila svůj návrh na 30 tisíc pro živnostníky - namísto 25 tisíc, které slibuje ministryně financí Schillerová.

K přání britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, hospitalizovaném na JIP kvůli koronaviru, aby se mu brzy vedlo lépe, se přidal i premiér Andrej Babiš (ANO).
Fingers crossed to you, @BorisJohnson, and I do hope you'll be well soon. I still remember our meeting in New York and hopefully we can welcome you in Prague at the earliest. pic.twitter.com/s9oUMLTo9S
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 7, 2020

„V tuhle chvíli je skutečně mnohem důležitější zdraví a bezpečnost, pak se pojďme bavit o všech těch aspektech,“
reagovala na výtky některých poslanců Jana Maláčová (ČSSD). Po vystoupení její kritičky, Pirátky Richterové bude přerušeno jednání Sněmovny do 14:15.

Vojtěch Pikal (Piráti) upozornil na návrh z dílny ministerstva obrany Lubomíra Metnara (za ANO) o posílení pravomocí vlády, potažmo premiéra Babiše v případě vyhlášení stavu ohrožení.
Metnar návrh, za který ho kritizoval i Babiš, stáhl. „Všichni uznali, že teď na takovou diskuzi není vhodný čas. Objevily se teorie, že by to mohlo být promyšlené vypuštění balonku, testování vody, jestli si toho opozice všimne. A když ne, bude následovat skutečný pokus o převzetí moci. Alternativní teorií je, že budeme věřit předsedovi vlády, že si nepamatuje, co se projednává na Bezpečnostní radě vlády, když ministr obrany je politicky neobratný. Nevím, která teorie je v současné situaci horší volbou,“ poznamenal místopředseda Sněmovny Pikal s tím, že vláda postupuje chaoticky, neobratně a nejednotně.

Nezaměstnaní nebudou muset na pracáky osobně?
Nezaměstnaní se patrně budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku, nebudou muset na úřady práce osobně. Firmy, které zaměstnávají postižené, nebudou muset dokládat kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím bezdlužnost. Podobně to má platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci tzv. kurzarbeitu. Sněmovna by měla vládní návrh změn podle dnešního stanoviska sociálního výboru schválit.
Ministerstvo práce a sociálních věcí novelu zdůvodňuje stavem kvůli šíření nového koronaviru, omezeným provozem úřadů práce a obtížným vyřizováním některých dokladů.

V Česku je podle údajů z dnešního rána 80 obětí s nemocí covid-19 a 4828 nakažených.

„Návraty malých skupin Čechů z exotických destinací? Vyplatí se je řešit s ambasádami - o kom neví, nemohou mu pomoci. Dvojice Čechů odletěla dnes ráno z Fidži. Německé letadlo zamíří přes Austrálii a Katar do Mnichova. Díky kolegům v Austrálii za skvělou práci!“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který ve Sněmovně chybí.

„Jsme ve válce s virem, ten nás nesleduje. Tomu je jedno, co máme promyšleno, nebo nemáme promyšleno. Ten je přírodním jevem. Snaha za každou cenu nepřiznávat společnosti, co se bude odehrávat druhý, třetí, pátý den má možná smysl ve válečných operacích a nemá žádný smysl v pandemii,“
podotkl poslanec ODS Marek Benda. „Bitva se skutečně vede s virem, ne s obyvatelstvem. My nemáme překvapovat obyvatelstvo, ale máme působit proti tomu, aby vir nám tady se nezačal nekontrolovatelně rozrůstat. V tomto vidím obrovský problém,“ dodal.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová se pozastavila nad zákazem tatínků u porodů. „Smysl by dávalo, nechat to na tom zdravotnickém zařízení. Vím, že jsou tu kolegové, co budou hodně nesouhlasit, ale tohle je často i záležitost jiného nastavení v té konkrétní porodnici. Proč by si to nemohli rozhodnout sami? Zase to bylo šmahem. Všechno, nebo nic,“ upozornila.

„Žádám vás, vládo, omezte to zmatkování, omezte ten chaos, protože ten neprospívá vůbec nikomu a jenom zatěžuje lidi, kteří už tak jsou zatíženi vlekým stresem,“
uvedl šéf poslanců STAN Jan Farský. „Bohužel v zákazech je vláda razantní, ale v uvolňování a plánech do budoucnosti zdaleka tak výkonná není. Každý je připraven vzdát se části svých práv v nouzovém stavu, vyhovět tomu, že je potřeba díky nouzovému stavu zabezpečit ty nejzranitelnější. Ale uplynulo takřka 30 dní a pořád jsou problémy se zásobováním těch nejzranitelnějších ochrannými prostředky. Pořád jsou potíže v domovech důchodců,“ dodal.

„V čem spočívá ten podraz? Že mi tu vláda říká: Milí živnostníci, milí podnikatelé, na žádnou náhradu škody nebudete mít nárok. Možná dostanete nějaké držhubné za velmi prapodivných podmínek, možná dostanete nějakých 25 tisíc, možná vám bude nějakým způsobem vyjeto vstříc, ale abyste po nás žádali náhradu škody? Tak to si můžete jít naloupat,“ uvedl poslanec Dominik Feri (TOP 09).
Míní, že se podnikatelé, kterým byla zavřena provozovna, budou u soudů domáhat náhrady škody. Ale normální není soudit se, upozornil. Obává se, že stát bude povinen k náhradě škody na základě nesprávného úředního postupu. „Opatření, které vydal pan ministr zdravotnictví, nesplňují záležitosti, které splňovat mají,“ míní. Chybí mu např. přesvědčivé odůvodnění. Navíc opatření zasahují do základních práv a svobod. „Kvůli vyčůranosti státu, vyčůranosti vlády ztratí podnikatelé nárok na náhradu škody a ještě se budou muset soudit,“ dodal.

Hamáček: Virus si nevybírá. Přál uzdravení Johsonovi
„Krizový zákon je psán na dobu krize a my prostě v krizi jsme,“ shrnul situaci Hamáček. „Pokud bychom rostli tempem Itálie, máme dnes 85 tisíc nakažených, tempem Španělska by to bylo 78 a tempem Německa 52. Jsme lehce pod pěti tisíci, ukazuje se, že ta bariérová opatření zabrala, ale současně se ukazuje, že nemáme prostor ke slavení. Jsme na začátku,“ varoval Hamáček.
„Já si myslím, že i na příkladu britského premiéra - a já mu přeji brzké uzdravení a přeji mu aby tu situaci zvládnul, se ukazuje, jak je ten virus zákeřný a že si nevybírá. Prosím, nepropadněme nějaké euforii, že už jsme to všechno zvládli a teď už nás čekají jenom světlé zítřky. Nikoli, ta situace bude ještě složitá. A touto optikou je třeba pohlížet i na případná uvolňování těch opatření,“ dodal s narážkou na Borise Johsona, který leží v Londýně na JIP.

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler