Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

Pirát Mikuláš Ferjenčík děkoval Schillerové také, že jde cestou změny legislativy a ne cestou odpuštění sankcí, kdy by ale povinnosti zůstaly. "Původně nechtěla ani slyšet o předložení legislativního návrhu a nakonec našla cestu, jak to EET pozastavit ještě tak, abychom to stihli před 1. květnem," podotkl s ohledem na zamýšlený start 3. a 4. vlny EET.
Ferjenčík navrhl "úplné zrušení 3. a 4. vlny". "Mám za to, že tahle Sněmovna má poslední šanci se ještě jednou zamyslet, jestli tohle opatření je přiměřeně efektivní, nebo není. My jsme přesvědčení, že není, že dopadne na poctivé, kteří budou si muset pořizovat elektronické kasy, a ty nepoctiví prostě nebudou vydávat ty účtenky. Ve chvíli, kdy transakce probíhají jeden na jednoho, není jak to kontrolovat," dodal Pirát.

ODS: Odložte EET o 12 měsíců, uleví se těm, kdo budou mít největší problémy
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že děkuje Schillerové, že změnila názor. "Ještě minulý týden říkala, že to nejde, ale chci říct, že ten návrh vlády není dostatečný," podotkl. Živnostníci budou mít po nouzovém stavu starost o to, aby vůbec nějaké tržby měli, ne, aby je evidovali, upozornil nyní ve Sněmovně.
Zmínil i dění na dopoledním rozpočtovém výboru, kde odložení EET o delší dobu neprošlo u vládní koalice ani poslanců KSČM. "Mnozí živnostníci mi napsali: Nebuď slušnej, řekni jména," uvedl Stanjura. "Já si myslím, že každý může dostat druhou šanci, rozhodne Sněmovna jako celek. Chtěl bych vás požádat, abyste upřednostnili zájmy živnostníků a drobných podnikatelů před nějakou koaliční smlouvou a politickou dohodou," vyzval poslance ANO a ČSSD. "Odložení o 12 měsíců nebude mít žádný dramatický dopad na státní rozpočet a uleví to těm, kteří budou mít největší problémy ze všech," dodal.

EET přerušeno na dobu nouzového stavu i tři měsíce po něm?
Schillerová uvádí další vládní návrh – na úpravy v zákoně u EET kvůli koronaviru a nouzovému stavu. Upozornila, že o tři měsíce by se měl odložit start závěrečné fáze EET, řešit však chce situaci i legislativní cestou.
"Jde nám o to, abychom omezili návštěvy finančních úřadů poplatníky, kteří mají začít evidovat 1. května např. za účel, aby si vyzvedli autentizační údaje nebo bloky účtenek, abychom předcházeli komplikacím u již evidujících poplatníků, protože nyní nastává doba, kdy velká většina poplatníků z první a druhé vlny si musí podle certifikační agentury vyměnit certifikáty," podotkla.
"Navrhujeme odklad tak, že po dobu trvání nouzového stavu bude výjimka ze všech povinností vyplývajících ze zákona o EET s výjimkou povinností zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro EET a blokem účtenek tak, aby poplatník předešel jejich zneužití," uvedla Schillerová.
"Je to navázáno tři měsíce po skončení nouzového stavu, nouzový stav končí někdy v polovině dubna. Pokud by vláda – a zatím s takovouto variantou nepracujeme – chtěla ho prodloužit, musí se stejně obrátit na Poslaneckou sněmovnu," podotkla Schillerová.

"Ze chřtánu epidemie jsme trochu vycouvali a otevřela se před námi z druhé strany tlama ekonomické recese a krize, která také ničí lidské životy," upozornil dramaticky ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na twitteru.

"My v tuto chvíli velmi bedlivě sledujeme příjmovou situaci obyvatelstva,"
uvedla Maláčová. Sledují i situaci na Úřadu práce - navýšení počtu nezaměstnaných. A také kolik lidí požádalo o ošetřovné, kolik je na nemocenské, kolik požádalo o mimořádnou okamžitou pomoc. Včera bylo dle Maláčové zaevidováno 23 553 eNeschopenek, z toho jako karanténa 2 731. Celkem za březen zaevidovala správa soc. zabezpečení 28 050 karantén.
"Není čas na to dělat, kdo je chytřejší a chytřejší z Vodňan,"
uvedl Václav Klaus mladší. "Já se obávám toho, že my spíš ženeme lidi, aby zůstali doma s 13letými dětmi a myslím, že ta republika možná bude potřebovat spoustu pracovních sil. Se mnou mluví sestřičky, já mám i některé v rodině a ony slouží dvanáctky, protože ty Ukrajinky odjely domů, některé hlídají děcko, některé jsou v polokaranténě. My se musíme zamýšlet, jak dostat lidi na ta důležitá míst, studenty, ať už to jsou VŠ studenti. Řada, což je skvělé, pomáhá sama od sebe," vyzval.
Opatření ohledně ošetřovného však dle něj míří k tomu, "jak se lidi schovají doma". "Já to podpořím, protože je vážná doba," podotkl. "Ale buď bojujeme s koronavirem jako republika a nebo se všichni zašíváme a tváříme se, že funguje sociální stát. Ale on nefunguje a fungovat nebude," varoval Klaus.

"Je potřeba občanům otevřeně říci, že stav nouze pravděpodobně neskončí v půlce dubna a možná ani května a i po zastavení šíření viru bude ČR další měsíce díky situaci v dalších okolních státech uzavřena," varovala poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová, dle které "není čas na politikaření" a je potřeba upravit další pomoc a podmínky.

Sněmovní jednání opět pokračuje, premiér Babiš i vicepremiér Hamáček již v lavici pro vládu chybí. Setrvává vicepremiérka Schillerová.

"Prchal & spol. testují meze, resp. jsou už daleko za nimi," reagoval na Babišova sněmovní slova o Bohu bývalý europoslanec za ANO Petr Ježek.

Školy jsou v Česku zavřené od 11. března – základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. Neotevřou se asi dřív než v polovině května či začátkem června, varoval ministr Plaga, který ale nepočítá s tím, že by se kvůli tomu zkracovaly letní prázdniny. Plaga míní, že by se maturity mohly konat tři týdny po otevření škol, pokud se tak stane do 1. června. Při pozdějším otevření škol by se maturitní vysvědčení vystavilo podle výsledků z posledních tří vysvědčení maturanta.

"Návrhy ministra školství Roberta Plagy, týkající se maturit a přijímacích zkoušek, považuji za správné. Je třeba, aby žáci a studenti, učitelé i rodiče věděli, s čím mají počítat a podle toho se připravovali. Oceňuji, že svoje návrhy dopředu konzultoval se vzdělávacími experty z řad opozice. Věci by pomohlo, kdyby tak postupovali i další členové vlády v čele s premiérem," uvedl šéf ODS Petr Fiala. A přidal i video svého sněmovního vystoupení.

"Další je poslanec Kolářík za klub Pirátů. Doufám, že jsem vás v té roušce dobře poznal. Musím uznat, že jste s kolegou Martínkem trošku podobní, když máte roušku," naráží Vondráček během řízení schůze Sněmovny na drobné úskalí. A to před tím, než vyhlásil polední přestávku do 14:00.

"Někdo může namítat, že to ti rodiče budou zneužívat. Já si nemyslím, že by dneska chtěl být někdo dobrovolně s dětmi několik týdnů doma, nechodit do práce, pokud tu možnost má, ale pokud má přirozený rodičovský strach, tak si myslím, že umožnit mu tuto formu a nerozlišovat mezi tím, jestli je dítěti sedm let a je v první třídě, anebo je v mateřské školce a má pět let,"
uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL) s návrhem na rozšíření ošetřovného i pro lidi, kteří mají děti ve školkách, ale třeba i prarodiče či sourozence – s upozorněním na to, že ne všechna města a obce uzavřely školky.

Ve Sněmovně nechybí ani exministryně obrany Karla Šlechtová, dorazila i další exministryně – Taťána Malá, která v barvách ANO vedla spravedlnost.

7 miliard na úhradu mezd zaměstnanců v karanténě
Babiš mluvil mj. i o příspěvcích na úhradu mezd pro zaměstnance, kteří byli postiženi zastavením výroby v důsledku koronavirové epidemie.
"Konkrétně jde o případ, kdy je zaměstnanci nařízena karanténa. Zde bude zaměstnavateli plně kompenzována náhrada mzdy. V případě zastavení provozu z důvodu karantény zaměstnavateli bude kompenzováno 80 % náhrady mzdy. V případě péče o dítě je zaměstnavateli kompenzováno 80 % náhrady mzdy. V případě, kdy firma nemá dodávky z dovozu a musí ukončit činnost, je zaměstnavateli kompenzováno 50 % náhrady mzdy. V případě, kdy firma ztratí odbyt, je kompenzováno 50 % vyplacené náhrady mzdy," vypočítával Babiš.
"Tento program je zatím stanoven na měsíc. Jeho náklady jsou odhadovány na 7 mld., ale my to samozřejmě po měsíci vyhodnotíme, a pokud bude potřeba ho vylepšit, tak to určitě uděláme," dodal.

Babiš dál hájil tvrdá vládní opatření
"Myslím si, že jsme reagovali rychle a podle posledních výsledků šíření nemoci zvládáme situaci podstatně lépe než jiné evropské země. Dokazují to i čísla úmrtí v zemích EU, která aktuálně bohužel, těch úmrtí je téměř 10 tisíc. 10 tisíc mrtvých, bohužel," říkal dnes ve Sněmovně také Andrej Babiš (ANO).
"Vláda tato tvrdá opatření provedla v době, kdy počet infikovaných osob dosáhl 140. Ještě daleko před rychlým nástupem epidemie. Jsem přesvědčen, že těmito opatřeními se podařilo zmírnit její rychlý postup," hájil mimořádná nařízení vlády.

"Nevíme, jak dlouho bude boj s koronavirem trvat. V tuto chvíli jsme se rozhodli prioritizovat záchranu pracovních míst,"
odmítla Maláčová navýšení ošetřovného na 80 procent. "Program Antivirus, což je zjednodušeně režim kurzarbeitu, bude velmi nákladná záležitost," upozornila s tím, že 80 procent redukovaného denního základu je téměř 100 procent čisté mzdy.
Děkovala zaměstnancům České správy sociálního zabezpečení a Úřadu práce. "Pravděpodobně se budete ptát, proč děkujeme úředníkům, kteří jsou za svou práci placeni. Já to ráda vysvětlím. Jsou to lidé, kteří mají děti a přesto se ve velké míře rozhodli s nimi nezůstat doma, jsou to lidé, kteří mohou také onemocnět," upozornila s tím, že očekává stovky tisíc žádostí nad rámec běžné agendy na sociálkách i pracácích a mj. "extrémní zátěž spojenou s výplatou nemocenské a ošetřovného".

"Tímto návrhem se otevírá druhá fronta tzv. boje proti koronaviru, a to ta ekonomická fronta. Bojujeme o to, abychom zachránili naši ekonomiku a pracovní místa a tu rekordní zaměstnanost, kterou jsme donedávna v ČR měli a já pevně doufám, že ještě mít budeme,"
uvedla Maláčová během svého proslovu. Navrhuje mj. rozšíření ošetřovného na děti do 13 let a vyplácení po celou dobu uzavírky škol. Vyplácet by se mohlo i na děti předškolního věku, pokud jim zřizovatel školu zavřel (školky nejsou plošně zavřené).
Ošetřovné se má vyplácet ve výši "60 procent redukovaného vyměřovacího základu". "Čím nižší máte mzdu, tím vyšší procento náhrady k čisté mzdě dostanete. Pokud má někdo hrubou měsíční mzdu 20 tisíc korun, tak ošetřovné za 30 dní, za měsíc činní 10 680 korun čistého. Pokud máte hrubou měsíční mzdu 25 tisíc korun, tak ošetřovné za 30 dní – ošetřovné se počítá kalendářní den – je 13 320 korun, přičemž čistá měsíční mzda bez slevy na dítě je 19 303 korun, to znamená 69 procent," vypočetla Maláčová.
Rodiče, kteří si již požádali o ošetřovné, nemusí žádat znovu a bude se vyplácet i zpětně – i za dny, které nebyly zákonem pokryty. Bude se vyplácet i zpětně, většině rodičů skončilo ve čtvrtek, podotkla Maláčová. Rodiče tak nemusí mít strach, že by o peníze přišli.

Pro pořad schůze hlasovalo 104 poslanců ze 107 přihlášených.
"Prosím o zvážení nezbytnosti přítomnosti všech v sále. Dále můžeme fungovat v jednodušším režimu. Je důležité, aby byl přítomen příslušý ministr, zpravodaj, případně osoba vystupující za každý z klubů," uvedl Vondráček.
Balí i Babiš a opouští po několika slovech se Schillerovou své místo.
"My jako Trikolóra podpoříme vládní návrhy, protože se v této chvíli nedá nic jiného dělat, musíme být jednotní jako Češi, to je jasné," uvedl Václav Klaus ml. s rouškou a slunečními brýlemi na hlavě. Zažádal o zařazení bodu k informacím od premiéra k připravenosti nemocnic na "případný dramatický nárůst počtu nemocných v českých nemocnicích, protože to, co vidíme někde jinde v Evropě, nevypadá příliš dobře".
"Nerad bych došel k tomu, aby to bylo jako u roušek, protože tam jsme sledovali spíš takový klid a potom improvizaci, ale nějaké ty plicní ventilátory si lidé už doma nevyrobí," upozornil.

"Pomáhejme, nakupujme jim, ale neohrožujme je,"
varoval Rakušan před zbytečnými návštěvami v rodinách a ohrožením seniorů. "Neohrožujme nezodpovědným jednáním i vůči svým blízkým zbytečnými návštěvami i v rámci rodin," podotkl.

"Češi nejsou ten brblající národ, který na všechno jenom nadává a vždy je nespokojen. Češi jsou národem velmi činnorodých lidí, kteří jsou schopni improvizovat, řešit krizové situace a v těžkou krizovou chvíli skutečně táhnout za jeden provaz,"
uvedl Vít Rakušan. Děkoval zdravotníkům, sám jich má několik v rodině. "Jsou to lidé, kteří teď na hraně vlastního rizika, ohrožení vlastního zdraví věnují energii daleko nad rámec svých pracovních povinností tomu, aby v ČR nezavládla panika, aby lidé se uzdravili, aby měli jistotu toho, že jim má v těžké chvíli kdo pomoci," podotkl Rakušan. Zmínil však i hasiče, policisty, prodavačky či pošťáky, kteří "mnohokrát poděkování prostě neslyší".
Ale také starostům a starostkám napříč Českem i politickým spektrem, jak zvládají řešit krizové situace, jaké nikdy v profesní kariéře nezažili. Ocenil "klenot" ČR – vědce, média veřejné služby, ale i členy vlády za to, že se snaží situaci čelit a přicházet s řešeními. "Mnohokrát tráví dny a noci ve své práci," podotkl. Babiše prosil, aby nebral dílčí kritiku osobně.

Pekarová Adamová připomněla, že ošetřovné se vyplácí ve výši 60 procent mzdy. "Tato částka v tuto chvíli na tak dlouhou dobu, po kterou ji rodiče dětí budou muset pobírat, protože školy jsou zavřené, je prostě moc nízká a myslím si, že kompromis 80 procent bychom měli dosáhnout," apelovala. Připomněla, že řada živnostníků "ze dne na den přišla o veškeré tržby".

"Chci určitě ocenit kroky, které vláda v některých aspektech dělá velice rychle a určitě podporujeme od samého začátku v některých ohledech tu razanci, byť zůstáváme velmi ostražití," podotkla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a i ona varovala před případným politickým zneužitím situace.
Vyzvala, aby vláda i Ústřední krizový štáb sdělovaly i scénáře vývoje, se kterými pracují. "Abychom věděli, jaké kroky nebo podmínky musí nastat k tomu, abychom jednotlivá opatření zase rušili a aby se život v ČR vrátil do normálu," dodala šéfka Topky s tím, že Romana Prymulu požádala o to, zda mohou dostávat poslanci zápisy z jednání štábu.

"Nejenom lidem v první linii, ale i všem lidem, kteří šijí roušky. Všem tatínkům, maminkám, kteří šijí roušky. Příběh paní z Teplic, která má víc než 80 let, je onkologická pacientka a šije roušky pro svou nemocnici, to, co dneska v ČR spojuje společnost, krásně ilustruje," navázal v děkování šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.
"Chtěl bych, pane premiére, poděkovat za váš včerejší projev a dnešní úvodní řeč ve Sněmovně. Neslyšíte to asi od zástupců opozice často, ale já si vážím toho, co jste včera řekl a že jste také řekl věci, na které pan prezident zapomněl," dodal Jurečka, podle kterého je důležité, aby se děti brzy mohly vrátit do škol a lidé do práce.

"V této situaci jsou důležitější činy než slova, a proto jenom poděkuji všem, kteří jsou v první linii, a i těm, kteří jsou za nimi a podporují je v jejich práci a v jejich boji. A poděkuji i jejich blízkým, kteří je podporují a drží je. A chci jim slíbit, že je v tom nenecháme. Všem ostatním: děkuji za to všechno, co děláte. A společně to zvládneme,"
uvedl stručně vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a nezdržoval poslance dlouhým proslovem.

Při prvním hlasování dnes bylo přítomných 85 poslanců. "Na začátku jsem zapomněl říct, že když zasedáme v tomto nouzovém režimu, není naprosto nezbytné sedět na vyhrazeném místě, můžete se rozptýlit. Já když vidím čtyři poctivě seřazené poslance SPD v jedné lavici... Můžete se klidně rozesadit, aby byla větší vzdálenost," uvedl šéf Sněmovny Radek Vondráček.

"Jsme přesvědčeni, že stav legislativní nouze v ČR trvá,"
uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. Varoval před tím, že se může vyhlásit i stav ohrožení republiky.

"Co nám ukázal koronavir? Že když potřebujeme pomoct, tak nejbližší pomoc je na konci našeho ramene. Určitě ne v Bruselu,"
neopomněl si tradiční rýpnutí šéf SPD Tomio Okamura a soběstačnost označil za recept na vypořádání se s krizí. Ocenil Čechy, kteří šijí roušky. A vyzdvihl i to, že mnoho vietnamských spoluobčanů šije roušky a dávají je zadarmo k dispozici.

Ivan Bartoš (Piráti) připomněl, že proběhly i schůzky opozice s premiérem Babišem, které se dle něj promítly do prvního balíčku, který Sněmovna bude projednávat. "Já vím, že ta situace je obtížná a ty věci se dějí velmi rychle," podotkl. Užší spolupráci v rámci krizového štábu vítá. Vyzval k výraznějšímu zaměření k vyloženě ohroženým skupinám.
"Já bych prosil a apeloval, aby rozdělování peněz a pravidla rozdělování byla naprosto jasně stanovena. Aby bylo jasné, kdo v danou chvíli má na co nárok. Předejde to spekulacím a podezření a skutečně se bavíme o desítkách, možná stovkách miliard korun, které v tuto chvíli budou nasměrovány jiným směrem," dodal Bartoš.

"Vláda měla a má plnou podporu opozice, přinejmenším pokud mohu mluvit za ODS, v radikálních opatřeních, která jsou omezující a krátkodobě nezbytná,"
upozornil Fiala, ale varoval před "opojením mocí" a myšlenkou, že opozice má jen mlčet. "Ani strašení lidí, že třeba hranice budou uzavřené několik let, protože na to nemá nikdo mandát," dodal Fiala. Opatření doporučoval zvažovat na "lékárnických vahách". "Nezvykejme si na ně a odstraňme je v první chvíli, kdy to bude možné," vyzval.

Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že považuje za správné, že vláda přišla s balíkem ekonomické a záchranné sítě. "Lidé i firmy budou potřebovat peníze," podotkl a chválil např. kurzarbeit, prodloužení doby ošetřovného či zahrnutí návrhu ODS odklad platby daně z příjmu. Lidé i firmy "během několika málo dní a příštích týdnů pocítí první náraz krize, který bude těžký", varoval a vyzval k přijetí druhé sady opatření, protože ta současná všechny potíže nepokryjí. "Nic si ale nenamlouvejme, už před začátkem této krize se státní rozpočet vyvíjel nepříznivým způsobem," upozornil.

"Opatření jsou skutečně maximálně přísná a my se domníváme, že teď by to mohlo fungovat,"
řekl poslancům Babiš. Předčetl před poslanci vzkaz, který dostal. "Je to vzkaz, který mě inspiruje a chtěl bych ho věnovat všem občanům naší země. Ten vzkaz zní takto: Dej nám, drahý Bože, sílu ducha k nápravě věcí obecných, dej nám, drahý Bože, sílu duše k nápravě věcí obecných, dej nám, drahý Bože, sílu důvěřovat v sobě, věřím v moudrosti svého fyzického těla, milost a požehnání všem a všem. Tak jest."

"Nikdy v minulosti jsme nemuseli tak rychle a tak zásadně změnit naše životy,"
podotkl premiér Babiš. Je třeba ukázat lidem, že v důležitých chvílích se nehledí na stranické preference. "Naše vláda nehodlá za žádných okolností a nebude zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci," slíbil.
"My máme tři základní cíle: Tím prvním je úspěšně zvládnout epidemii koronaviru a ochránit tak zdraví našich občanů, tím druhým je udržet lidi v práci a finančně jim pomoci. A samozřejmě hlavně živnostníkům, firmám a zaměstnavatelům. Tím posledním je co nejdříve vrátit běžný život občanů na stav před epidemií," podotkl Babiš.

"Stojím před vámi v situaci, která je pro nás pro všechny úplně nová. Je to nejtěžší období, které ČR ve své novodobé historii zažila,"
uvedl na úvod schůze Andrej Babiš. "Čelíme ohrožení, které je pro nás všechny naprosto neznámé, předstupuji před vás s pokorou a lidskou prosbou, abychom v této krizové situaci zapomněli na naše politické hádky a spory," dodal a opozici nabídl tři místa v Ústředním krizovém štábu.

Poslanci při příchodu zvolili různou ochranu. Jan Čižinský nasadil kromě roušky i brýle, Stanislav Berkovec (ANO) šálu s britským motivem, Patrik Nacher (ANO) žlutou roušku. Schůze začíná.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) přišla do Sněmovny ve výrazném svetru. A v nové roušce.

Na ošetřovné žáků, kteří zůstávají doma po uzavření škol kvůli epidemii koronaviru, by podle SPD měli mít nárok i příbuzní, pokud o děti pečují.

"Je mi moc líto, že musím oznámit druhé úmrtí pacienta nakaženého koronavirem. Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient roč. 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil. Upřímnou soustrast jeho blízkým,"
uvedl před jednáním Sněmovny na twitteru smutnou zprávu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr přitom dnes informoval kromě toho o tom, že počet pozitivních pacientů vzrostl na 1289, celkově bylo otestováno již 19 624 lidí. "Remdesivir v ČR! Všeobecná fakultní nemocnice ho začíná podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění. Doufejme, že zabere," napsal také.
Je mi moc líto, že musím oznámit druhé úmrtí pacienta nakaženého koronavirem. Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient roč. 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil. Upřímnou soustrast jeho blízkým.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 24, 2020

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler