Langer se cítí poškozený. Informace z trestních spisů neměl, řekl u soudu

Autor: ČTK, kso - 
3. března 2020
14:35

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer v úterý u soudu v kauze Vidkun popřel, že by s obžalovaným podnikatelem Ivanem Kyselým disponovali informacemi z trestních spisů. Připustil však, že mediálně známé olomoucké kauzy spolu probírali, neboť prý hýbaly děním ve městě. Přihlásil se k osobním přátelským vztahům nejen s Kyselým, který je jeho obchodním partnerem, a s obžalovaným bývalým policejním náměstkem Karlem Kadlecem. V kauze Vidkun se cítí jako poškozený než jako svědek.

„Ivana Kyselého znám osobně téměř 20 let, je to můj osobní, velmi dobrý přítel, obchodní partner ve společnosti IES Moravia Real. Vůbec nerozumím tomu, proč je obviněn a proč by měl dělat takové věci. Jak ho znám, takové jednání neměl vůbec zapotřebí,“ uvedl Langer. Za přítele považuje také Kadlece, který podle obžaloby informace ze spisů Kyselému vynášel. „Považuji ho za policistu tělem i duší,“ řekl Langer. Na dotaz žalobce uvedl, že oba ho navštěvovali také doma.

Podle žalobce Kadlec vynášel vlivnému podnikateli Kyselému informace z devíti trestních kauz. Podnikatel podle žalobce Miroslava Stokláska v letech 2014 až 2015 tyto informace využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace údajně také předával lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS).

O kauzách se bavili

Langer připustil, že předmětem jejich diskusí byly rovněž kauzy, které zahrnuje obžaloba. Podle něj tyto kauzy hýbaly společností, popřel však, že by měli informace, které by mařily trestní řízení nebo pocházely z trestních spisů. Uvedl, že nemůže vyloučit, že by se s Kyselým bavili o věcech, které mu řekl tehdejší policejní náměstek Kadlec. „Tak jak jsem byl v já kontaktu s Ivanem (Kyselým), tak on byl v kontaktu s Karlem (Kadlecem). Nemohu to tedy vyloučit. Vztah Kyselého s Kadlecem byl blízký a přátelský,“ řekl Langer. Popřel, že by se zasazoval o Kadlecovou funkci.

S podnikatelem Kyselým advokát Langer řešil například kauzy z obžaloby, jako je olomoucký akvapark a akcie města, kauza Králík nebo kauza Tesco SW. Stejně tak i kauza Toda Ibex, jejímž vlastníkem je společnost IES Moravia Real. Šlo o spor kolem domu na Horním náměstí. Radnice ho prodala této společnosti za 40 milionů korun, nebyly však vyřešeny nájemní vztahy. „Že se to řeší na policii, jsem věděl od Ivana Kyselého. Nevybavuji si ale, že by mi řekl, že mu dala policie nahlédnout do spisu,“ uvedl Langer.

U soudu popřel, že by se někdy zasazoval o funkci Kadlece, který před nástupem na krajské policejní ředitelství pracoval u olomoucké policejní inspekce. Netuší prý, zač by jim měl být bývalý policejní náměstek vděčný.

Vzápětí vypovídal o nástupu Kadlece k policejní inspekci Zdeněk Pokorný, vyšetřovatel olomoucké GIBS. Uvedl, že tehdy se Kadlec o funkci zajímal a přihlásil se s druhým adeptem do výběrového řízení. Pokorný ho na funkci nedoporučoval, a to především kvůli jeho nízké aktivitě ve službě. „Byl jsem poté u plukovníka Pelce (bývalý ředitel Inspekce policie) a ten mně ukázal SMS s tím, že má zprávu od ministra vnitra, že jsme nepřijali jednoho jeho hocha z Olomouce a že to není dobré. Tehdy byl ministrem vnitra Ivan Langer,“ vypověděl Pokorný.

Podle Langera stojí kauza na lžích

Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 přistoupila k domovní prohlídce. V kauze nakonec obviněn nebyl. Po své výpovědi zkritizoval žalobce z Vrchního státního zastupitelstva (VSZ) v Olomouci. „Na prvopočátku toho všeho byl podle mne spor policistů, u kterého se státní zastupitelství rozhodlo, že se bude podílet na odstranění policejního prezidenta Tuhého. Najednou zjistili, že si o tom někdo povídá, a tak museli zasáhnout,“ řekl novinářům Langer. Kauza je podle něj vytvořena na lživých úředních záznamech, na jejichž základě se povolily odposlechy, sledování, prověřování majetku a domovní prohlídky. Žalobce Stoklásek to odmítl komentovat do ukončení dokazování.

Kauza Vidkun, ve které jsou obžalovaní kromě Kyselého a Kadlece také tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil, pokračuje ve středu výslechem bývalého náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha a někdejšího šéfa GIBS Ivana Bílka, který po vypuknutí kauzy rezignoval. Jednání má soud naplánované do konce tohoto týdne a také příští týden.

hadisko ( 4. března 2020 08:48 )

Langr představuje!! kmotry mafii politickou, policejní, soudní, státních zástupcu!

verprag ( 3. března 2020 18:21 )

Řidič,co udělal Langerovi na bilbordu tykadla dostal 6 měsíců natvrdo. Škoda, že to to s tímto gaunerem za katrem nevyšlo !

jaro20 ( 3. března 2020 18:02 )

A zase to tykání když dojdou argumenty, prostě je to tak ANO v Brně krade, mate dojem, že ne? Kdo má ruku v ročníku?

jaro20 ( 3. března 2020 17:32 )

V Brně se to také pěkně rozjelo, není v tom náhodou ANO? Burešovi už cvaká u ***e.

padouch236 ( 3. března 2020 16:48 )

Toto je jeden z největších darebáků z ODS, kteří byli kdy u vesla. Ale na každého jednou dojde...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud