Doyen české politiky Jaroslav Kubera (†72) by slavil narozeniny. Žena byla ráda, že doma nekouří

Autor: Jakub Veinlich, bud - 
16. února 2020
05:15

Je to až symbolické. Když jeho manželka Věra slavila narozeniny, byl na kongresu své milované ODS. Ty své 73. už Jaroslav Kubera oslavit nestihl. Do jejich dosažení zbýval někdejšímu starostovi a primátorovi Teplic a šéfovi Senátu pouhý měsíc, připadají na neděli 16. února. Jenže místo oslav mu rodina musela náhle vystrojit pohřeb. Manželka Věra v září 2018 poskytla Blesk Zprávám rozhovor, kde promluvila o manželově další lásce – kouření, o jeho zdraví i práci profesionálního politika.

V Česku vydrží manželství málokomu tak dlouho, jako vydrželo Věře a Jaroslavovi Kuberovým. Své ano řekl Kubera své celoživotní lásce v těžko popsatelných podmínkách. K oltáři jeli mezi ruskými tanky. A ještě k tomu v pátek 13.

„U nás v rodině je pátek 13. velmi šťastný den. 13. 9. 1968 jsem se totiž poprvé a naposledy ženil, a to štěstí mi zůstalo dodnes,“ řekl loni v pátek 13. prosince Blesk Zprávám, když jsme se ptali, zda je pověrčivý.

Video „Doma mi nekouří a hubatý není.“ Věra Kuberová (70) o půl století s politikem. - David Budai, Lukáš Červený

Manželství Kuberových trvalo neuvěřitelných téměř 52 let. Manželé se přitom poznali už na základní škole. Paní Kuberová chodila do první třídy, Jaroslav Kubera už byl tou dobou druhák. „Tak nějak jsme spolu vyrůstali a pak to vyplynulo až do manželství,“ zavzpomínala na to, kdy a jak se s manželem seznámili.

Obnovení svatebního slibu

V roce 2018 si svůj slib obnovili na radnici v Teplicích. „Oddávajícím“ byl tehdy Kuberův náměstek Hynek Hanza, který jen o pár týdnů později převzal od Kubery primátorský řetěz a teď se v doplňovacích volbách pokusí získat i senátorské křeslo. S oblibou vždy říkal, že si svého nástupce vychoval od mala.

Video „Jsme vtipálkové.“ Jaroslav Kubera žije 50 let po boku jedné ženy. Brali se mezi tanky, teď obnovili slib. - David Budai, Lukáš Červený

Paní Věra Kuberová po obnovení manželského slibu svolila ke krátkému rozhovoru pro Blesk Zprávy. Sama prý vždy věřila, že jí svazek s manželem vydrží na vždy. „Rodiče nás tak vychovávali, takže jsem si to dovedla představit,“ při zopakování slibu byla Kuberová oblečená do bílého saka a Kubera si vzal bílého motýlka.

Právě motýlkem dojatý Kubera podtrhl význam rodinné události. Doma měl totiž především nespočet kravat. A to i těch, kterými rád provokoval. „Mě nepopouzejí, když tam má nějaké obrázky,“ okomentovala před necelými dvěma lety Kuberův šatník jeho manželka.

Než hádky, to raději mlčení

Na hádky u prvního páru Teplic prý za celou dobu manželství téměř nedošlo. „Raději mlčím. Nerada se hádám a nerada se zúčastňuji hádek,“ prozradila Kuberová recept na poklidné manželství.

„Na rozvod to nikdy nebylo, protože o tom jsem nikdy neuvažovala,“ dodala s úsměvem.

I když Kubera vystupoval jako neúnavný bavič a rád mluvil, doma to prý bylo naopak. U Kuberů se prý totiž zas až tak moc nemluvilo. A to především proto, že vášnivý kuřák, nesměl kouřit v domě.

Video Epicentrum teaser: Kubera 

Většinu času jejich manželství Kubera strávil jako aktivní politik. Což přineslo do chodu domácnosti velkou změnu, se kterou se paní Věra vyrovnávala pomalu. „Byla jsem zvyklá, že jsme na sebe byli hodně napojení, trávili jsme spolu hodně času a nejednou byl zlom, kdy jsme se neviděli třeba celý týden, ale byla výhoda, že jsem měla už velké děti. Smiřovala jsem se s tím ale horko těžko,“ přiznala Kuberová.

O zdraví Kubera nedbal

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel náhle. Bylo pondělí 20. ledna. V jeho teplické kanceláři se mu udělalo nevolno, asistentka zavolala záchranku, zemřel po převozu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Podle dostupných informací mu selhalo srdce. Podle manželky Věry se svému zdraví příliš nevěnoval. „O své zdraví se nestará vůbec, kouří moc, nekouří mi naštěstí doma,“ mnohem víc se podle Kuberové věnoval především politice. „Práce je jeho zábava,“ mluvila o svém manželovi v září v roce 2018 Věra Kuberová.

Video V sobotu na kongresu ODS, v pondělí zemřel: Poslední projev Jaroslava Kubery (†72) - ODS, Aleš Brunclík

Když se oba manželé společně potkali doma, nejraději prý spolu pracovali na zahradě. Kubera byl ale především prý skvělý otec. „Hodně se uměl starat o děti.  Postaral se vždy dobře,“ chválila svého muže.

Nástupce zvolí příští týden

Rodina i veřejnost se s Jaroslavem Kuberou rozloučila 3. února a to jak v Teplicích, tak i v pražském Rudolfinu, kam dostali pozvánku také jeho kolegové ze Senátu. Právě tuto část zahájila senátní znělka, kterou se zákonodárci svolávali k hlasování.

Nového šéfa Senátu mají zvolit členové horní komory parlamentu ve středu 19. února. O post se ucházejí dosavadní první místopředseda Jiří Růžička (STAN a TOP 09 ) a také dosavadní šéf senátního klubu ODS a rodinný přítel Kuberových Miloš Vystrčil.  Doplňovací volby v Teplicích na uvolněné Kuberovo místo budou v pátek 27. a v sobotu 28. března.

vankr ( 17. února 2020 08:15 )

Takže Kuberu zabilo kouření venku.

rychttera ( 17. února 2020 07:03 )

a ty flek od cikánského pr.cáku

padouch236 ( 16. února 2020 13:32 )

Xamir55 ji nebetyčný blbec, nic víc....

kostas ( 16. února 2020 12:16 )

kostas ( 16. února 2020 12:15 )

ten musel strašně smrdět špinkama , stejně jako hradní pobuda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud