Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Zemřel Havlův kancléř a exministr obrany Dobrovský. Kocáb: „Statečný a přímý člověk“

Aktualizováno -
30. ledna 2020
18:40
Autor: simao, ČTK - 
30. ledna 2020
15:50

Ve věku 87 let ve čtvrtek odpoledne v Praze zemřel po dlouhé nemoci někdejší novinář, disident, exministr obrany, mluvčí Občanského fóra, kancléř prezidenta Václava Havla a velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský. ČTK o jeho úmrtí informoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Termínu pohřbu podle něho oznámí rodina.

Dobrovský, který se narodil 3. února 1932 v Kolíně, v roce 2002 obdržel z rukou prezidenta Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka, byl i nositelem řady dalších ocenění. V jeho životě se odrazily dějiny druhé poloviny 20. století.

Jeho otec zahynul v koncentračním táboře a on sám koncem 50. let nastoupil do rozhlasu, kde do začátku normalizace působil jako komentátor a zahraniční zpravodaj. Po vyhození v roce 1969 pracoval jako skladník, čistič oken a topič.

Byl také velvyslancem v Rusku

Signatář Charty 77 také redigoval samizdatové publikace. V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničí, od října 1990 do července 1992 byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa.

V dalších dvou letech vedl Kancelář prezidenta republiky, opět působil na ministerstvu zahraničí a v letech 1996-2000 byl velvyslancem v Rusku.

Klaus: Někdo nemá názory, Dobrovský je měl

Bývalý prezident Václav Klaus, který s Dobrovským společně působil v československé vládě v letech 1990 až 1992, ocenil jeho pevnost názorů.

„Luboš Dobrovský byl výraznou osobností naší polistopadové éry. Vždy svůj, vždycky opravdový, vždy zásadový. Takových lidí je málo. Protože byl velmi ostrý ve svých názorech, dostávali jsme se často do rozporu. Někteří lidé názory nemají, a proto není možné s nimi nesouhlasit. Luboš Dobrovský je měl,“ uvedl Klaus pro ČTK.

Žantovský: Byl to dobrý kamarád

Bývalí spolupracovníci vzpomínají na Luboše Dobrovského jako na zásadového, statečného a skvělého člověka. Oceňují jeho pevné postoje, pracovitost a přátelství. 

Bývalý diplomat a politik Michael Žantovský považuje Dobrovského za výjimečně charakterního, zásadového a věrného člověka. „Byl to dobrý kolega, dobrý kamarád a zasloužil se nemalým dílem o svobodu a demokracii v této zemi,“ řekl ČTK.

Zemřel někdejší kancléř Václava Havla a exministr obrany Luboš Dobrovský Zemřel někdejší kancléř Václava Havla a exministr obrany Luboš Dobrovský | ČTK/Kateřina Šulová

S Dobrovským se znal dlouho. „On byl kolega mého otce v Památníku národního písemnictví, takže jsem ho poznal jako dospívající nebo kluk. A samozřejmě, že jsme před i po listopadu 1989 spolupracovali a strávili mnohé vzrušené chvíle,“ dodal. Poznamenal, že byli součástí velmi podobných kruhů, a to nejen profesních, ale i přátelských. Viděli se proto poměrně často i v Knihovně Václava Havla, kterou Žantovský vede.

Kocáb: Statečný a přímý člověk

Hudebník a někdejší politik Michael Kocáb ČTK řekl, že s Dobrovským měli hodně společného, spolupracovali třeba při odsunu sovětských vojsk z Československa. „Já jsem ho měl velmi rád, byl to statečný, přímý a kvalifikovaný člověk, politicky a názorově pevný,“ poznamenal.

Obdivoval jeho ostražitost vůči nepatřičným ruským vlivům. „Byl to člověk, který také vládl dokonale perem,“ dodal. Označil ho za velice inteligentního a skvělého člověka. „Je to pro nás velká ztráta,“ doplnil.

Europoslanec a někdejší disident Alexandr Vondra (ODS) na twitteru uvedl, že Dobrovský byl skvělý a vzácný muž. „Pro republiku odvedl jako ministr obrany a pak jako diplomat neskutečnou práci. Žádná třtina ve větru. V časech, kdy se jiní zmítali v nejistotě, uměl jasně určit směr, kam jít. A jako jeden z mála to dokázal přesvědčivě vysvětlit,“ napsal Vondra.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Kazin ( 31. ledna 2020 15:20 )

No jo další chudák disident po smrti, že by další státní funus? No jestli to tak z disidentama letos půjde dál tak aspoň jednou to zubata vzala jak má. No ještě politiky Kalousek, Švicnegr, a jim podobní a mužem slavit

Evka4 ( 31. ledna 2020 14:19 )

Tenhle ušatej dědek byl jako korouhvička. Neztratil se za komunistů, ani po nich.
Jak ho vychvaluje Kocáb a Žantovský, tak je to ještě větší zmetek, než si člověk myslí

xiioma ( 31. ledna 2020 11:30 )

Brandis, copak vy jste dokázal?

fotrpjotr ( 31. ledna 2020 01:10 )

Slušný člověk by se s Havlem nikdy nespolčil.

BlbzBlesku ( 30. ledna 2020 20:09 )

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍💖

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa