Zelené má vzkřísit spolupředsednictví po západním vzoru. V čele strany jsou starostka a zastupitel

Autor: ČTK, sova - 
25. ledna 2020
19:30

Strana zelených si v sobotu na sněmu v Ústí nad Labem zvolila poprvé dvojici spolupředsedů - muže a ženu. V čele strany tak nově stanula Magdalena Davis a Michal Berg. Smíšené předsednictví má zajistit rovné zastoupení mužů a žen na nejvyšší pozici strany. Davis získala 115 hlasů z 210, pro Berga hlasovalo 141 z 211 delegátů. Podle průzkumů veřejného mínění z poslední doby se podpora strany pohybuje kolem dvou procent.

Rozhodující práva budou mít oba spolupředsedové. „To je podstata spolupředsednictví,“ řekla v sobotu po zvolení novinářům Davis, dosavadní první místopředsedkyně a starostka Mníšku pod Brdy. Zelení se vydali tímto směrem kvůli rovnováze názorů.

„Když jste na něco dva, tak toho zvládnete dvojnásobek,“ dodala nová spolupředsedkyně s tím, že za stranu rozhoduje předsednictvo, volbou se jen rozdělila výkonná moc mezi dva lidi.

Zelené přišel na sjezd podpořit i jejich bývalý předseda a exministr školství Ondřej Liška.Zelené přišel na sjezd podpořit i jejich bývalý předseda a exministr školství Ondřej Liška. | Twitter @zeleni_cz

Berg: Nastává úplně nová éra

Spolupředsednictví znají už dlouho například němečtí Zelení, podobně jako belgičtí či švédští. V českých stanovách schválil spolupředsednictví loňský sněm strany.

Zastoupení mají Zelení nyní pouze v Senátu, jejich vládní angažmá skončilo před deseti lety. Cestu do Sněmovny si chce strana vyšlapat podle Berga bojem za ochranu klimatu.

„Čeká nás přesvědčit lidi v Česku, že všechno, co vědí o Zelených doteď, mají zapomenout. Nastává úplně nová éra,“ prohlásil po svém zvolení nový spolupředseda Berg.

Zelení se snažili demonstrovat svou přívětivost k rodičům s dětmi i během projevů kandidátů. U pultíku řeční Anna Gümplová.Zelení se snažili demonstrovat svou přívětivost k rodičům s dětmi i během projevů kandidátů. U pultíku řeční Anna Gümplová. | Twitter @zeleni_cz

Zelení si zažili i účast ve vládě

Do boje o vedení strany se zapojila také aktivistka Anna Grümplová, ta získala od delegátů 95 hlasů. Mezi muži to byli dosavadní předseda Petr Štěpánek, který skončil se 13 hlasy a litvínovský zastupitel a sociální pracovník Petr Globočník, pro nějž hlasovalo 57 delegátů.

Ve sněmovních volbách v říjnu 2017 Zelení získali 1,46 procenta hlasů, nedosáhli tak ani na státní příspěvek. Vedení strany pak po rezignaci Matěje Stropnického převzal Štěpánek. Do Sněmovny a následně i do vlády se Zelení dostali pod vedením Martina Bursíka v roce 2006. Provází je pověst strany s vnitřními spory. V Ústí si připomenou 30 let od vzniku Strany zelených v Česku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wkakuzo.wd...@... ( 18. února 2020 11:22 )

Chci se setkat s chlapem nebo dívkou zdarma virtuální sex. Tento web zřídka navštěvuji. můj pravidelný profil, moje fotky a videa jsou zde http­://fre­exxx­.x251­.best

Schlafenberg ( 26. ledna 2020 13:22 )

Zelení jsou největší zastánci migrace ma multikulturalismu. To se pouze shvovávají za ochranou přírody.

karambol ( 26. ledna 2020 08:36 )

další hruza biomasa!! co bude v politice to neštěstí dělat nestačí udavači,křiváci pirá­ti,Ka­lousek­,lidov­ci!!

Michal Michal ( 25. ledna 2020 21:00 )

Doufam , ze nebude teplo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud