Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Polojasno 28°C

Opozice chce utnout „trapnou situaci“ a konec Válkové. Výtky směřují i na Křečka

Autor: ČTK, sova - 
21. ledna 2020
15:20

TOP 09 chce v úterý ve Sněmovně jednat o odchodu Heleny Válkové z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Navrhne, aby poslanci projednali na plénu kauzu kolem jejího článku ze 70. let a vyzvali vládu k odvolání Válkové. Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová na tiskové konferenci kritizovala nečinnost vlády, která o setrvání Válkové ve funkci ani nehlasovala.

„Měla by se tím zabývat i Poslanecká sněmovna a trapnou situaci ukončit,“ uvedla AdamováVálková při obhajobě svého působení za bývalého režimu podle Pekarové projevila zásadní nedostatek sebereflexe, což vede ke ztrátě kreditu instituce vládního zmocněnce. Válková se měla ucházet o post ombudsmanky, prezident Miloš Zeman po zveřejnění článku svou nominaci stáhl.

Válková pracovala v minulosti v kriminologickém ústavu socialistické generální prokuratury. Spolu s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem napsala článek o takzvaném ochranném dohledu. Tento nástroj se podle expertů zneužíval k šikaně disidentů i ostatních propuštěných vězňů.

Poslankyně ANO Helena Válková zůstává ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva (16. 1. 2019). Poslankyně ANO Helena Válková zůstává ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva (16. 1. 2019). | ČTK/Vondrouš Roman

Z funkce zmocněnkyně může Válkovou odvolat vláda, přes kritiku z řad sociální demokracie ale menšinový kabinet o odvolání Válkové nejednal. Později Válkovou podpořila vládní rada pro lidská práva. Usnesla se, že uznává přínos Válkové pro prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady. Radu poté opustili dva její členové.

Lidovci mají pochyby o zákonnosti Zemanova kroku

I lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.

Lidovci podle Výborného zřejmě při hlasování v půlce února podpoří zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma, za stejného kandidáta se postaví také Piráti. Komunisté zatím svého favorita nevybrali. Hnutí ANO si kandidáty pozvalo na 11. února. „Vyslechli bychom si jejich názory a představy a rozhodneme se, jestli někoho z kandidátů podpoříme,“ uvedl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Poslanci KDU-ČSL v úterý v klubu podle Výborného vyslechnou Schorma i druhého dalšího kandidáta - advokáta Jana Matyse. Sociální demokraté budou podle šéfa klubu Jana Chvojky postupovat podle doporučení stranických lídrů. „Máme doporučení, s kterým přišel předseda Jan Hamáček a zastupující místopředseda Roman Onderka, abychom volili ten týden v půlce února Stanislava Křečka,“ uvedl Chvojka na tiskové konferenci.

Trikolóra chce úřad ombudsmana zrušit

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho hnutí bude volit Křečka nejen s ohledem na jeho zkušenosti. „Jeho kritika současné ombudsmanky odpovídá programu SPD a našim názorům,“ uvedl. Křeček podle něj správně kritizoval například to, že končící ombudsmanka Anna Šabatová se postavila za právo muslimské žákyně na nošení šátku.

Hnutí Trikolóra podalo v souvislosti s blížící se volbou nástupce Šabatové ve Sněmovně návrh zákona na zrušení úřadu ombudsmana bez náhrady. Ombudsman je podle lídra hnutí Václava Klause mladšího ukázkou rozpínavosti státu a zbytečné byrokracie. K návrhu hnutí, které ve Sněmovně disponuje dvěma poslanci, se další strany nehlásí. Podle TOP 09 jde hnutí o zviditelnění, lidovci míní, že kvůli takovým návrhům je třeba, aby funkci zastával člověk s vysokými kvalitami.

I SPD je pro zachování úřadu, ale s novým vedením. Podle Okamury úřad ombudsmana hájí spoustu „obyčejných zoufalých občanů“. „Je jedinou instancí, kde má občan ještě zastání,“ uvedl Okamura k návrhu Trikolóry.

Kazin ( 22. ledna 2020 13:15 )

Ty Jsi Anonyme 01 pěkněj idiot. A co jsi dokázal Ty? Palach se upalil to byl hrdina? To byl vůl. A normální člověk pochopí, že umřít nechtěl jen to přehnal. Mimo to jsem si zjistil, že Jsi velký kecal přes politiku. No tak co tvoji předci nebyli v KSČ? Jsi si jistý? Jsi tlučhuba.

cocumite ( 21. ledna 2020 18:52 )

Vypadnout má sama. Za minulost a 70 let na krku.

zlymikes ( 21. ledna 2020 15:58 )

Zná někdo toho Sch..... z EP? Vždyť nemá žádnou právnickou praxi,takže ryze politická trafika

Zobrazit celou diskusi
Další videa