Těžké časy pro kuřáky. Cigarety zdražují kvůli daním a do toho konec mentolek v Evropě!
Zdražením cigaret kvůli vyšší spotřební dani to nekončí. Od 20. května nekoupíte v rámci celé EU mentolové cigarety nebo tolik oblíbené „práskačky“. Podle trafikantů si bez nich den neumí představit skoro třetina všech kuřáků.
Co utnulo mentolkám tipec? V květnu vstoupí v platnost evropská směrnice z roku 2014, která zakazuje jakýkoliv prodej cigaret a tabáku s příchutí. A takzvané přechodné období, do kdy se měli výrobci a prodejci připravit na zákaz, skončí 20. května. Poté už v trafikách na mentolovou krabičku „hřebíčků do rakve“ nenarazíte. Důvod? Právě různé příchutě dělají kouření lákavé pro děti a ženy.
Očekává se proto, že s jejich koncem na trhu jedna skupina kouřit nezačne a druhá přestane. Jenže… zákaz EU se netýká například zahřívaných tabákových výrobků, které začínají být IN. Výrobci se proto připravují, že právě na ty budou lákat milovníky mentolu.
Mentolky jinak
„Máme v prodeji už nyní výrobky, které zůstanou v nabídce i po 20. květnu. Ať už to je elektronická cigareta nové generace, nebo cigarilla, oboje s mentolovou i ovocnou příchutí,“ napsal Blesku Jiří Hauptmann ze společnosti JT International.
A podobně se pro Blesk vyjádřil i Tomáš Tesař ze společnosti British American Tobacco. „Očekáváme, že mnoho stávajících kuřáků by mohlo přejít právě na naše zařízení na zahřívání tabáku a náplně s příchutí a klikací kapslí s příchutí mentolu a lesních plodů,“ napsal s tím, že podle jeho společnosti dosahuje tržní podíl klikacích cigaret přibližně 13 procent.
Hrozí pašování
Tabákoví výrobci si navíc myslí, že zákaz povede k dalšímu pašování. „Před dvěma lety to byla asi 4 procenta a v současnosti už 10 procent. Například v Ostravě dosahuje již v současnosti konzumace nezdaněných produktů až dvacetiprocentního podílu,“ řekl Blesku Tesař.
Souhlasí také trafikanti. „My jako trafikanti máme z toho prodeje tak dvě nebo tři procenta, ale největší výpadek bude na daních, protože lidé budou pašovat z Ukrajiny nebo Ruska,“ myslí si Roman Slavík z Českomoravského sdružení trafikantů. Naopak adiktologové bruselskému zákazu nadšeně tleskají…
Děti rády mentol
To, že jsou mentolové a klikací cigarety oblíbené, ví i neznámější odpůrkyně kouření profesorka Eva Králíková z 1. LF UK a VFN. „Děti mají mentolovou chuť rády. Mentolky se také kouří intenzivněji než cigarety bez mentolu, tedy kouře se vdechne více a hlouběji, protože mentol potlačuje jeho dráždivost. Kuřák má tak pocit, že vdechuje chladný a čistý vzduch, ačkoli pravý opak je pravdou,“ vysvětlila pro Blesk a pozastavila se nad tím, proč se může v jiných tabákových výrobcích mentol používat i nadále.
Kdy zdraží cigarety?
Kvůli vyšší spotřební dani má letos krabička cigaret zdražit v průměru o 12 korun. Na cenách to bude vidět od března. To skončí přechodné období, během něhož budou k dispozici tabákové nálepky s novými cenami. Do června se pak budou ještě doprodávat zásoby se »starými«, čti nynějšími, cenami.
Kolik můžeme dovézt do Česka tabáku ze zemí mimo EU?
Budete-li po zákazu mentolek na dovolené třeba v Srbsku či na Ukrajině a uvidíte své oblíbené „práskačky“, pozor, nemůžete si jich domů do ČR dovézt neomezené množství. Tyto limity uvádí Celní správa:
Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:
a) 200 cigaret
b) 100 doutníčků do 3 gramů
c) 50 doutníků
d) 250 g tabáku ke kouření
Poznámka: Každé množství v jednotlivých písmenech znamená 100 procent povoleného množství. Nelze tak dovézt současně vše. Je ale možné kombinovat výrobky. Například občan může dovézt 100 cigaret a 50 doutníčků do 3 gramů. Množství se navíc vztahuje jen na dospělou osobu.
Zdroj: Celní správa
Na Slovensku mají oddělenou kuřáckou a nekuřáckou část restaurace.Ovšem do nekuřácké části se dostaneš,až projdeš tou kuřáckou.

Jinak je kouření totální pakárna,kuřákům smrdí celé tělo...............