Policie obvinila Nečase z křivé výpovědi, měl lhát kvůli Nagyové. Topolánek: Zlý sen

Aktualizováno -
16. prosince 2019
13:14
Autor: ČTK, Mii - 
16. prosince 2019
10:38

Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Informoval o tom v pondělí server Aktuálně.cz. Bývalý předseda vlády v případu svědčil ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové), která v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce. Nečasovi hrozí v případě odsouzení až tříletý trest vězení. Expremiérův bývalý stranický kolega Mirek Topolánek v pondělí na obvinění reagoval slovy, že je to „zlý sen“. 

Obvinění v kauze potvrdil ČTK šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. „Trestní stíhání se týká dvou svědeckých výpovědí,“ uvedl. Dodal, že obviněný si již proti zahájení stíhání podal stížnost, kterou žalobci minulý týden zamítli.

Kriminalisté začali prověřovat, zda se bývalý premiér nedopustil trestného činu, v srpnu. Nečase začali stíhat v listopadu. Podnět policii podali olomoučtí vrchní státní zástupci, kteří Nečasovou v kauze Vojenského zpravodajství obžalovali. O křivé výpovědi mluvila již při vyhlašování prvoinstančního rozsudku soudkyně Pavla Hájková, když ženu uznala vinnou. Řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své manželce.

Podle Mirka Topolánka, který stanul v čele české vlády rok před Nečasem, lze případ těžko porovnávat s problémy aktuálního premiéra. „V kontextu Babišových lží a průserů je tohle snad zlý sen,“ napsal na Twitteru. 

Nečase už soudí za podplácení poslanců

Nečasová, která dříve vedla premiérův kabinet, dostala za zneužití zpravodajců tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Pravomocný verdikt padl letos v březnu. Nečas soudnímu senátu tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny.

Bývalý premiér se již u soudu zpovídá z podplácení. V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí kromě něj obžalobě z podplácení také jeho žena a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Nečasovi hrozí v této věci až šestileté vězení.

Nečas je zatím jediným předsedou vlády, jehož kauza se dostala až k soudu. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) čelí od října 2017 s přestávkami trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hejhej ( 18. prosince 2019 11:42 )

Kobyla Nagyová zneužila k soukromým účelům vojenské zpravdajství a že Nečas o tom věděl je více než jasné.
A ona šla ještě dál, nechala si platit vysoké odměny za " dření" s Nečasem v posteli a aby svědčil v jeji prospěch - lhal, ho utáhla i sňatkem. Kdo slyšel video jak s ním mluví, jako s posledním pohunkem a on " ubožák" jen ano Janinko.

tomik007 ( 17. prosince 2019 18:37 )

NECZASE - DO BASE !

anonym01 ( 17. prosince 2019 16:09 )

SENATOROVI JIRSOVI TO PLATI KELLNER A CINA. I TRIKOLORE PANE SENATORE JIRSO, UVOLNETE KRESLO, NEBOT JSTE PODVODNIK!se věnuji především otázkám lidských práv a dodržování demokratických norem. NAPSAL JIRSA!

anonym01 ( 17. prosince 2019 16:07 )

TYY ONANYME! JA MAM PODEZRENI, ZE TE UKOLUJE KELNER A JIRSA. CO TY NATO?zaH raniční politiky se věnuji především otázkám lidských práv a dodržování demokratických norem. A PROTO KOLABORUJI S CINOU ZA PENIZE SLOUZIM I KELNEROVI. ODSACI, JSTE HNUJ!

pepis.auta@email.cz ( 17. prosince 2019 15:51 )

Mě by zajímalo kdo zaplatil ty zpravodajce co paní Nečasová poslala na špehování svého manžela
Musel to být balík peněz když si chcete najmout soukromého detektiva na sledování tak se nedoplatite a to nemluvím o profesionálech ve státních službách.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud