Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Chyby v účetnictví za 2,7 miliardy. Kontroloři si posvítili na ministerstvo kultury

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2019
08:17

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil v účetní závěrce ministerstva kultury za rok 2018 chyby za 2,7 miliardy korun. Ministerstvo například vykázalo některé výdaje nesprávně. V údajích pro hodnocení plnění státního rozpočtu pak byly podle kontrolorů chyby za 0,8 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

Závěrečný účet, účetní závěrka a výkaz pro hodnocení plnění státního rozpočtu poskytují ucelené informace o hospodaření se státními prostředky a o celkové činnosti ministerstva. „Takové informace by přirozeně měly být základním prvkem zdravého finančního řízení. A to se týká i jejich monitorování,“ uvedla Jaromíra Steidlová, která kontrolu vedla.

U účetní závěrky ministerstva kultury za rok 2018 objevili kontroloři chyby v příloze. Vznikly podle nich zejména tím, že ministerstvo nevykázalo existující podmíněné závazky vyplývající z vydaných rozhodnutí o poskytnutí národních dotací.

Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

„A pak také tím, že předpokládané výdaje na předfinancování příspěvkových organizací vyplývající opět z již vydaných rozhodnutí vykazovalo nesprávně jako podmíněnou pohledávku ze zahraničních dotací, a ne jako podmíněný závazek,“ uvedl NKÚ ve zprávě o kontrole. Ostatní údaje účetní závěrky ale považuje za spolehlivé.

Chyby v údajích pro hodnocení plnění státního rozpočtu se pak týkaly nesprávného vykázání výdajů poskytnutých příspěvkovým organizacím. Ministerstvo podle NKÚ výdaje na rekonstrukci hlavní budovy Národního muzea a na rekonstrukci historické a provozní budovy Státní opery nevykázalo jako výdaje na zachování a obnovu kulturní památky, ale jako výdaje na běžnou činnost těchto institucí.

„Uvedené chyby vedou k neporovnatelnosti údajů v čase u ministerstva i mezi jednotlivými účetními jednotkami. V konečném důsledku tak došlo ke zkreslení některých informací o hospodaření MK se státními prostředky za rok 2018,“ dodal NKÚ.

Někdejší ministr kultury v menšinové jednobarevné vládě ANO Ilja Šmíd při rozhovoru pro Blesk.cz Někdejší ministr kultury v menšinové jednobarevné vládě ANO Ilja Šmíd při rozhovoru pro Blesk.cz | Foto Blesk - Jakub Poláček

Ministerstvo údajně porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo více než 108.000 korun za vzdělávání jednoho zaměstnance na základě neúčinné smlouvy. Ministerstvo totiž zaplatilo ještě předtím, než zveřejnilo tuto smlouvu v registru smluv.

Od června 2018 do července 2019 byl ministrem kultury Antonín Staněk (ČSSD), jeho předchůdcem pak Ilja Šmíd, který vedl resort za jednobarevné menšinové vlády ANO, která nezískala důvěru. Současným ministrem je Lubomír Zaorálek (ČSSD), do funkce nastoupil 27. srpna 2019.

viIda696 ( 25. listopadu 2019 18:05 )

Ono záleží na tom, kdo je kontroluje.

marmat ( 25. listopadu 2019 16:06 )

aco: zkontrolované, jako málo CO v této republice

marmat ( 25. listopadu 2019 16:03 )

supernick-----neměnte

kralovna-vsech-mori ( 25. listopadu 2019 12:41 )

Už se v těch parlamentních a vládních zlodějích přestávám orientovat.

hurybury ( 25. listopadu 2019 11:24 )

Tak jak si musí řemeslnik vydělát na sebe sám ,tak by si měli komediati co si řikají umělci vydělát na sebe sámi A ne srát jim dotace horemdolem . A zaoralek ať de do ***e ještě jim přidavat miliony . AŤ ty dotované zasrane divadla krachnou a komedianti ať dou dělát užitečnějši praci .

Zobrazit celou diskusi
Další videa