Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Donutil servírku k orálnímu sexu, zaplatí 50 tisíc, rozhodl soud. Dostál opustil ODS

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2019
15:03

Přerovský politik z ODS Marek Dostál, jehož v pondělí krajský soud pravomocně odsoudil za sexuální nátlak, ukončil členství ve straně. Zůstal však zastupitelem. Dostál má zaplatit 50 tisíc za to, že někdejší zaměstnankyni měl donutit k orálnímu sexu. 

Přerovský politik Marek Dostál z ODS byl v pondělí pravomocně uznán olomouckým krajským soudem vinným ze sexuálního nátlaku. Soud mu rovněž potvrdil trest jednoho roku se zkušebním odkladem na dva roky. Zároveň musí poškozené zaplatit 50 000 korun.

Podle rozsudku zneužil svého postavení zaměstnavatele a ženu, která v jeho firmě pracovala jako servírka, ve dvou případech přiměl k orálnímu styku. Dostál kvůli kauze rezignoval krátce po komunálních volbách na funkci přerovského radního s tím, že chce očistit své jméno.

Dostál tvrdil, že jde o pomstu

Podle soudu byla vina obžalovaného prokázána. „Rozhodnutí soudu nevisí pouze na výpovědi poškozené, ale je podporována i dalšími důkazy, byť nepřímými, jako jsou znalecké posudky nebo výpovědi osob, kterým se poškozená svěřila. Máme za to, že tato výpověď obstojí,“ uvedla soudkyně Michaela Burešová.

Dostál, který vinu po celou dobu popíral a tvrdil, že jde ze strany jeho bývalé pracovnice o mstu související se zpronevěrou peněz, rozsudek pouze komentoval slovy, že je to strašné. Jeho obhájce uvedl, že zváží případné kroky, kterými by bylo dovolání.

Místo schodku skončili ve sprše?

Podle obžaloby si muž pozval poškozenou 6. listopadu 2017 do bytu kvůli řešení jejího schodku v tržbě. Tam ji údajně svlékl, lákal ji do sprchy a požadoval po ní, aby ho orálně uspokojila. Žena na to přistoupila z obavy o práci, stojí v obžalobě.

Další incident se odehrál o několik dní později přímo v pohostinství, kde ženu k sexuálnímu aktu údajně donutil obdobným způsobem, uvádí obžaloba. Podle znalců se u ženy rozvinula posttraumatická psychická porucha, což soud vyvodil jako těžkou újmu na zdraví.

Silná věrohodnost poškozené

Obhajoba považovala rozsudek okresního soudu za nespravedlivý a předčasný, kritizovala především to, že poškozená nebyla přítomna u hlavního líčení, a Dostál se tak nemohl konfrontovat s její výpovědí.

„Nebyl zde prostor pro extrémní chránění práv poškozené na úkor práv pana obžalovaného,“ uvedl obhájce Petr Vavřík. Podle zmocněnce poškozené byl ale tento procesní postup na místě, a to s ohledem na zvláštní statut poškozené. Doplnil, že vyslechnuta byla podle zákona, stejný názor měl i krajský soud. „Znalci opakovaně vyslovili, že co se týče věrohodnosti, je u ní silná,“ doplnila soudkyně.

Obhájce ve své obhajobě opět poukazoval na morálku poškozené a tvrdil, že jí nejsou cizí návykové látky. Soud odkázal i na to, že je v současné době vyšetřována v souvislosti se zpronevěrou peněz.

„Je hrozně těžké dokazovat, že si to vymyslela. V Přerově snad není jediný člověk, který by s ní měl dobrou zkušenost. Rozhodnutí je opřeno jen o tvrzení soudních znalců,“ uvedl Dostál.

Podle žalobkyně Daniely Komárové však okresní soud provedl rozsáhlé dokazování a u poškozené byla zcela jasně diagnostikována posttraumatická stresová porucha.

Odchod z ODS

Dostál se stal přerovským radním loni 5. listopadu, na jeho obvinění upozornili opoziční zastupitelé. Dostál rezignoval loni 6. prosince, kdy už byla podaná obžaloba.

Stále je přerovským zastupitelem a předsedou komise rady pro rozvoj, investice, dopravu a bezpečnost. „Výsledek soudu je pro mne novou informací. Budeme to muset probrat s Markem Dostálem a na vnitrostranické půdě a uvidíme, co dál,“ avizoval již v pondělí krajský šéf ODS a zároveň přerovský náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Dostál nakonec řady ODS opustil, zastupitelem zůstal.

Neudělal jsem to, tvrdí dál Dostál

„Místní rada společně s klubem zastupitelů Marka Dostála vyzvaly, aby rezignoval na mandát člena Zastupitelstva města Přerova a ukončil své členství v Občanské demokratické straně,“ stojí v prohlášení místního sdružení ODS.

„Mandát člena Zastupitelstva města Přerova jsem získal přímo od voličů, kteří mi dali svou důvěru v komunálních volbách. Práci zastupitele, kterou chápu jako službu občanů našeho města, kteří mi vyslovují obrovskou podporu a důvěru v této těžké době, proto budu vykonávat dál jako nezařazený,“ řekl dnes ČTK Dostál.

Nyní se rozhodl bránit dál a podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Skutku, který je mi kladen za vinu, jsem se nedopustil,“ uvedl Dostál.

Video „ODS chybí zvlhčovač kalhotek,“ říká Langer. A vzpomněl, jak mu byl Babiš na svatbě - Blesk TV

hejhej ( 21. listopadu 2019 21:53 )

Nějak se množí v ODS kriminální živly.

lunatic ( 21. listopadu 2019 05:44 )

Tak to je smutné ,přitom stačilo,aby kontaktoval nějakou,bolševickou k rvu - možná i z řad spolustraníků,kteří po roce 1989 vstoupili do ODS

tomik007 ( 21. listopadu 2019 00:21 )

Kdyby se obratil na KIKINU, nemusel skoncit u soudu

AIiAIice ( 20. listopadu 2019 19:43 )

Blesku, jak mám popsat nástroj na natírání ?

AIiAIice ( 20. listopadu 2019 19:41 )

A co když to opravdu neudělal? Nojo, jasně udělal, když je to odeesák. Kdyby to byl člen ANO, byla by ta ženská ***, co ho udala pro prachy. Ono je to vůbec divné. Hulila, aby nepřišla o flek a pak ho udala? O flek teda stejně přišla, tak proč hulila, když výsledek je stejný. Ajo, dostane 50 000,-

Zobrazit celou diskusi
Další videa