Vitáskovou v kauze solárů osvobodili. U soudu uspěla i další žena z ERÚ

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2019
10:35

Krajský soud v Brně ve středu nanovo rozhodoval v části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, a stejně rozhodl i u bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaely Schneidrové. Obě v úterý u soudu opětovně vinu odmítly, vyhlášení rozhodnutí se neúčastní. „V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný. 

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Vitáskovou krajský soud původně poslal na 8,5 roku do vězení za zneužití pravomoci, Vrchní soud v Olomouci ji obžaloby zprostil. Nejvyšší soud (NS) pak krajskému soudu uložil, aby zpřesnil důvody zproštění, soud tak musel rozhodnout znovu. V případě Schneidrové bylo podle NS zapotřebí doplnit dokazování. Schneidrovou nechal loni v prosinci Nejvyšší soud propustit z výkonu sedmiletého trestu, vrchní soud ji dříve pravomocně potrestal také za zneužití pravomoci.

Soudce uvedl, že soud prvního stupně je vázán závěry soudu vyššího stupně, ať už s nimi lze souhlasit, či ne.

Majitelé elektráren u soudu nepochodili

Žalobce v úterý v závěrečné řeči navrhl zproštění obžaloby Vitáskové, řekl, že je třeba respektovat názor Nejvyššího soudu a není prostor pro další soudní ping-pong. Pro Schneiderovou navrhl nanovo sedmiletý trest vězení. Obhájci v obou případech navrhli zproštění obžaloby.

V kauze soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.

banany ( 13. listopadu 2019 17:10 )

Mlčíme tak souhlasíme!!!Jsme viníci i my když se rozčilujeme jen doma!mlčení je přeci souhlas, češi se vynadávají doma samozřejmě a mlčí dál!!! Co takhle demonstrovat, stávkovat ohledně korupce a spravedlnosti vůči megařům ????­??????­??????­???????

satanas ( 13. listopadu 2019 16:44 )

Osle! Za komousu jsme jedli suchej salam bez chleba,,a jak nam smakoval!!

dama_s_kosou ( 13. listopadu 2019 13:19 )

Ten by ho volil i kdyby mu nach cal do huby.
Skakal by radosti nad tou poctou a liboval by si jak mu to chutna.

Damir55 ( 13. listopadu 2019 13:06 )

Nautilus by volil Bureše i kdyby mu dal suchej krajíc chleba

dama_s_kosou ( 13. listopadu 2019 12:46 )


Na koblihach je nelepsi ze chytaji na prvni naslapnuti.
Co jim priroda ubrala na rozumu, to pridala na zurivosti.
Uz jsi dnes mel koblizek?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud