Chaos kolem předsedy ERÚ? Ceny energií nemusí platit. Vitásková: „Porušili zákon“

Autor: red - 
18. srpna 2018
19:25

Jmenování Vratislava Košťála předsedou Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nejspíš neproběhlo v souladu se zákonem. Tvrdí to bývalá předsedkyně Alena Vitásková (61).

O co šlo? Loni 31. 7. 2017 byl z rozhodnutí vlády odvolán z funkce Vladimír Outrata. Na jeho místo byl jmenován na návrh ministryně Marty Novákové Vratislav Košťál. Jenže odborníci to zpochybňují a mluví o porušení zákona.

„Energetický zákon vůbec nehovoří o možnosti, aby byl předseda Rady ERÚ odvolán pouze z vedoucí funkce a nadále byl řadovým členem Rady. Loňské odvolání pana Outraty pouze z funkce předsedy, nikoli z postu člena, je tedy jasným porušením zákona,“ řekla Vitásková Blesku.

Pokud se ukáže, že bývalý šéf byl odvolán v rozporu s právem, hrozí, že mu stát bude muset zpětně doplatit plat 160 000 Kč měsíčně za celý rok.

Ceny energií nemusí platit

Může ale dojít k ještě závažnější situaci, než je vyplácení peněz za »odňatou « funkci… Může totiž být zpochybněno nejen jmenování, ale hlavně veškerá rozhodnutí, která úřad v době dvojvládí či bezvládí učiní. ERÚ podle Vitáskové nyní pracuje na cenových rozhodnutích pro příští rok.

Jde o regulované ceny elektřiny a plynu. Ty jsou pak závazné pro účastníky trhu. Veškeré tyto kroky mohou být v budoucnu kvůli nejasnostem, kdo instituci řídí, zpochybněny,“ dodala bývalá předsedkyně. Ta už také podala kvůli nepřehledné situaci trestní oznámení.

Metál od prezidenta?

Bývalou šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou chce letos 28. října za její boj proti takzvaným solárním baronům ocenit prezident Miloš Zeman (73).

Video  Alena Vitásková křtila knihu o solárních baronech  - Tomáš Koníček, Petr Soukup

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud