Hrozí pokuty a chaos? Energetický regulační úřad zasáhly problémy

Autor: red - 
17. srpna 2018
05:30

Nejasnosti kolem šéfa panují v Energetickém regulačním úřadu (ERÚ). Kvůli možnému porušení zákona totiž hrozí bezvládí a mohlo by to mít dopad na celý energetický trh. A navíc by za to mohl stát ještě »solit«. O co jde?


Koncem července 2017 byl z rozhodnutí vlády odvolán předseda Rady Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata a na jeho místo byl na den přesně o rok později jmenován Vratislav Košťál.

Zákon jasně říká, že šéf ERÚ může být odvolán, ale zaniká mu tím i členství v radě úřadu. To se ale nestalo, Outrata totiž v radě zůstal. Pokud se teď prokáže, že bývalý šéf byl odvolán v rozporu se zákonem, hrozí, že mu stát bude muset zpětně doplatit plat 160 tisíc korun měsíčně za celý rok. Tím by si přišel na pěknou sumičku – skoro 2 miliony.

Zpochybnil vše

Ale hlavně... ERÚ slouží jako nezávislý regulátor energetického trhu. Předseda také například podepisuje takzvaná cenová rozhodnutí. Dokud budou panovat nejasnosti kolem šéfa rady, mohou jeho rozhodnutí napadat jak občané, tak i velcí hráči v energetice.

Hrozí tak chaos a navíc i sankce od Evropské unie. Resort průmyslu a obchodu, jehož ministryně Marta Nováková v červenci letošního roku Košťála na šéfa ERÚ navrhla, se brání, že k destabilizaci nedojde.

„Změna má vést ke stabilizaci ERÚ tak, aby kvalitně plnil všechny úkoly v tuzemském i mezinárodním kontextu,“ uvedla mluvčí Štěpánka Filipová. Odborníci s ní ovšem nesouhlasí, obávají se dalšího vývoje. Vše se navíc musí vyřešit velmi rychle, cenová rozhodnutí se totiž vydávají už v září!

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud