Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Zvýšení daní zamíří k Ústavnímu soudu. A ministr řekl, kolik stojí den ve Sněmovně

Autor: Jakub Veinlich - 
10. listopadu 2019
15:04

Opoziční TOP 09 chystá ústavní stížnost proti způsobu schvalování vládního daňového balíčku v Poslanecké sněmovně. Podle předsedy Jiřího Pospíšila byl při jeho projednávání dvakrát porušený jednací řád. V pořadu Partie FTV Prima to v neděli uvedl předseda strany Jiří Pospíšil. Ústavní stížnost kvůli porušení zákona připravuje i ODS.

Podle Pospíšila sebrala vláda v daňovém balíčku lidem deset miliard korun, které jim nijak nekompenzovala. O návrhu navíc ve Sněmovně odmítla konstruktivně jednat. „Dvakrát jste porušili zákon, jednací řád, a je tedy logické, aby to posoudil Ústavní soud,“ řekl Pospíšil v debatě ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO).

„Odmítli jste o zákonu, který vytáhne 10 miliard z kapes občanů, solidně debatovat. Jste dotčeni, že to parlament projednává, vnímáte to jako obstrukci. To je chyba vaše, pane ministře. Vy jste to přinesli pozdě do parlamentu. Museli jste počítat s tím, že chcete sebrat občanům 10 miliard, opozice tomu bude bránit a využije, opakuji, všechny zákonné prostředky a chtít to prodiskutovat. Vy jste měli teorii protlačíme to násilím a nezajímaly vás názory opozice,“ pokračoval v argumentaci na Primě Pospíšil.

Video Ekonom Lukáš Kovanda: Kuřáci budou i po zdražení cigaret kouřit, peníze vezmou dětem - Blesk TV

Europoslanec a končící šéf TOP 09 připomněl už jedno konstatování ústavního soudu, který před lety upozornil, že vláda podobným způsobem porušila zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny v případě rozhodování o zavedení EET. Zákon ale nechal soud v platnosti.

„Mně vůbec nevadí konstruktivní diskuze. Ale já vůbec nepovažuji tříhodinové čtení nějaké normy za řečnickým pultíkem jako konstruktivní diskuzi,“ argumentoval Havlíček a připomněl několikahodinové čtení Miroslava Kalouska – předseda klubu TOP 09 ze evropské směrnice o pojišťovnách.

Den ve Sněmovně: 5 milionů?

„Pane Pospíšile, jeden den v Poslanecké sněmovně stojí pět milionů korun. Školku byste za to postavili, za ty obstrukce,“ přidal další argument vicepremiér Havlíček.

„To můžete mít diktaturu, nemusíte mít parlament. To jsou řeči Andreje Babiše, který by parlament zrušil. Ale my tu máme parlamentní demokracii, která je drahá. Ale je to jediný systém, kdy máte svobodu a demokracii. A ty vaše řeči, že je to drahé, parlament pomalinku nepotřebujeme, Andrej Babiš nebude chodit do parlamentu, pohrdá parlamentem, to je nepřijatelné a je to cesta do pekel, proti parlamentní demokracii,“ reagoval emotivně bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil.

Místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka odmítá, že by opozice ve Sněmovně použila při jednání ve sněmovně obstrukce. Strany prý předkládaly konstruktivní návrhy.

„Vysvětlovali jsme je, argumentovali jsme, přinášeli protiargumenty proti tomu, co přináší vláda. Když si poslechnete ty záznamy z Poslanecké sněmovny, tak poslanci ODS přinášeli konkrétní, opravdu racionální argumentaci proti tomu, co přináší vláda. To je přece parlamentní diskuze v jakékoli jiné demokracii. To pokládám za důležité a jestli řeknete, že ne, tak si prosím přečtěte ta vystoupení našich poslanců,“ vybídl Havlíčka Kupka.

Video Vyšší daně na cigarety, alkohol a hazard. Schillerová navrhuje zdražení kvůli prevenci - Jakub Veinlich/Aleš Brunclík

Havlíček dal Kupkovi nakonec za pravdu. „Zrovna vaši poslanci, to musím korektně uznat, se snažili být alespoň přibližně konstruktivní. Z mého úhlu pohledu to bylo docela dlouhé, mohli být kratší, protože si myslím, že po dvou hodinách mluvení k jednomu tématu vás už neposlouchají ani vlastní poslanci, ale respektuji to, je to demokracie,“ dodal Havlíček.

Vláda ve Sněmovně prosadila zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky i lihoviny od příštího roku. Zvýší se také poplatek za vklad do katastru nemovitostí z nynějších 1000 korun na 2000 korun. Pojišťovny budou muset v souladu s vládním návrhem zdanit část svých technických rezerv a rezervy budou nově daňově uznatelné jen v menší míře než dosud.

Kompenzace na vodném a stočném

O daňovém balíčku se politici přeli ve Sněmovně několik týdnů. Nakonec se o něm hlasovalo, i když do rozpravy bylo ještě přihlášeno zhruba 25 poslanců a poslankyň.

Jako kompenzaci za zvýšení daní ministr Havlíček zmínil snížení sazby DPH na vodné a stočné, pro restaurace a také nižší desetiprocentní sazbu na některá řemesla a služby. Uvedl také, že garantuje, že kvůli zdanění rezerv pojišťoven nedojde ke zvýšení pojistného.

Místopředseda ODS Martin Kupka i Pospíšil chtějí také přijít s návrhy, jak zvýšit platy učitelů o dalších pět miliard korun, aby byl splněný slib vlády navýšit platy o 15 procent. Havlíček zopakoval, že platy učitelů vzrostou za sedm let do roku 2021 o 18.000 Kč na 45.000 Kč. Nyní jsou v průměru 38.000 Kč. K přesunutí dodatečných pěti miliard vyzvaly vládu odbory i Svaz průmyslu a dopravy. Podle Havlíčka o tom bude jednat tripartita.

Video Kdo a jak dosáhne na „rodičák“ 300 tisíc? Maláčová s náměstkyní řekly klíčová fakta - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

1912 ( 11. listopadu 2019 07:42 )

agent USA a zmetek Pospíšil -zoufalec a jeho TOP09 podporovaná SOROŠEM bude stále otravovat a otravovat Ještě nic nedokázal jen státe štěká a štěká jako ti psi na ulici vedené jakýmsi zmetkem Minářem co chtějí nějakou novou revoluci !!

PPP150W ( 10. listopadu 2019 20:11 )

V čem to spočívá?

PPP150W ( 10. listopadu 2019 20:08 )

A komu prosím? Dokážete odpovědět?

zadnice ( 10. listopadu 2019 17:48 )

Pospíšil je odporný snad i pro muže i když je 4%!

tomik007 ( 10. listopadu 2019 17:31 )

Ten POSPICZIL se nam nejak rozklada

Zobrazit celou diskusi
Další videa