Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Europoslanec Peksa skončil ve vedení Pirátů. Michálek: Musíme zlepšit vztazy

Aktualizováno -
5. listopadu 2019
13:28
Autor: ČTK, kal, for - 
5. listopadu 2019
11:15

Europoslanec Mikuláš Peksa se v úterý vzdal funkce místopředsedy Pirátů. Oznámil to na svém facebooku a twitteru. Reagoval tak na to, že Jakub Michálek ustál hlasování členů Pirátské strany a zůstal jejím místopředsedou. Peksa svůj krok v případě neodvolání Michálka avizoval dopředu, původně chtěl ale rezignovat ve druhé půlce listopadu. Michálek na tiskové konferenci uvedl, že je rád za podporu, ale je jasné, že musí Piráti zapracovat na vztazích. 

„Vzhledem k rozhodnutí celostátního fóra a skutečnosti, že jsem byl v neděli zvolen předsedou Evropské pirátské strany, necítím potřebu čekání prodlužovat a tímto se s okamžitou platností vzdávám funkce místopředsedy České pirátské strany,“ uvedl Peksa.

Podnětem k hlasování o Michálkovi byl příspěvek vedoucí personálního odboru Pirátů Jany Koláříkové na stranickém fóru, která hovořila o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených.

Peksa následně uvedl, že by rezignoval na funkci místopředsedy, pokud jím Michálek zůstane. V hlasování pak ani jedna ze tří volených možností - pro odvolání, proti odvolání a odročení rozhodnutí na lednové jednání celostátního fóra - nezískala nadpoloviční počet hlasů. Jednání tak skončilo bez usnesení.

Michálek oproti Peksovi hýřil optimismem a krátce po hlasování poděkoval svým straníkům za podporu. Stejně tak reagoval i v úterý na tiskové konferenci. „Mám radost, že jsem získal podporu. Musíme ale zapracovat na vztazích, které máme a pokračovat v poslání, se kterým jsme do toho, jako Piráti, šli,“ okomentoval hlasování, které ho málem sesadilo z křesla místopředsedy.

Video  Michálek: Vztahy Pirátů musíme urovnat. Okomentoval i hlasování o jeho konci  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Peksa: Výsledek mě netěší, rozhodnutí respektuji

„I když jsem byl mezi těmi 38 procenty, kteří hlasovali pro, takže mě výsledek netěší, respektuji rozhodnutí celostátního fóra a respektuji i vůli těch 48 procent, kteří byli proti,“ napsal Peksa. Ve čtyřdenní internetové volbě se vyjádřilo 770 členů, což je 76 procent z celkového počtu 1008. Vedle možnosti odvolání a neodvolání hlasovalo 24 procent procent Pirátů pro odročení. Aby se jedna z variant stala platnou, musela by získat 386 hlasů.

Peksa označil za nesmyslné spekulace o tom, že se Piráti štěpí. „Problémy, které máme, si musíme vyřešit mezi sebou. Věřím, že nadcházející lednové celostátní fórum zvolí nové republikové předsednictvo. Zároveň se nám rozbíhá volba republikového výboru, který je důležitou protiváhou republikového předsednictva. Pevně doufám, že uspěje více neposlanců, žen a lidí z regionů,“ dodal.

Šéf pirátských poslanců Michálek už dříve oznámil, že na lednovém fóru v Ostravě na pozici místopředsedy znovu kandidovat nebude. Odůvodnil to mimo jiné tím, že jej práce ve Sněmovně naplňuje a plně vytěžuje.

Na tiskové konferenci v úterý Michálek dodal, že je rád, že Piráti drží slovo a i on sám jej dodrží a na funkci místopředsedy se hlásit nebude.

Aia Rebelka ( 6. listopadu 2019 21:26 )

Ježišku, to jsou zase komentáře. Asi se u té nenávisti ukájíte, jinak to nevidím.

ellyane ( 5. listopadu 2019 13:17 )

Dobrý den všem,

by mě zajímalo, co si teď myslí lidé kteří je volili, je to žumpa ...

europa ( 5. listopadu 2019 12:51 )

Zřejmě s tou bandou nechce mít nic společného. Tahe strana je jedna veliká žumpa. Normální člověk prostě nechápe, jak je vůbec někdo mohl volit, to prostě odporuje zdravému rozumu. Feťáckej póvl, hnus, hnus, hnus...

zada ( 5. listopadu 2019 12:26 )

Pane Peksa udělal jste správně . Stejně byla t apodpora na PC pro Michálka zkamuflovaná. Míša umí dávat hlasy do výběrových řízení v PC. Takže jakápak výhra. Sami si uškodili. S těmahle žádná politická kariéra nebude jsou to narcisti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa