Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Po „p*če zas*ané“ čelí Michálek zlobě, svou Míšu hájí. Šikanovala rusovlásku z EU?

Autor: simao - 
2. listopadu 2019
05:30

Jsou spolu již přes osm let. Jeho přítelkyně se však tajně scházela s manažerem firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, označovaným za lobbistu. Pirát Jakub Michálek ale svou Míšu, která má za sebou i pornosnímky, označuje za hodnou ženu a hájí ji i poté, co jinou Pirátku Janu Koláříkovou označila za „p*ču zas*anou“. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová o Krausové pro změnu tvrdí, že ji šikanovala. Z šikanování obviňují i Michálka. Ten to odmítá.

Jakub Michálek čelí zlobě části pirátské obce. Prý se choval k lidem arogantně, šikanoval je. Michálek to odmítá. Šikana ani bossing se dle něj nekonaly. Pod tlakem je však i kvůli kauze své přítelkyně Michaely Krausové. Ta se tajně scházela s Tomášem Tenzerem z JCDecaux. Mělo jít o osobní schůzky.

Piráti na rozcestí?

Kvůli kauze čelí návrhu na odvolání z čela pirátské mediální rady poslanec Mikuláš Ferjenčík - za to, že Piráti prý špatně kauzu komunikovali navenek. Padl však především návrh odvolat Michálka z postu místopředsedy. Piráti o něm mohou hlasovat do 4. listopadu.

Michálek v noci na pátek na pirátském fóru vystoupil s obsáhlou obhajobou. „V tomto podnětu jde zdánlivě jen o to, abych skončil o dva měsíce dříve ve funkci, ve které jsem stejně nechtěl pokračovat. Ve skutečnosti se ale v těchto týdnech rozhoduje o životaschopnosti naší strany vůbec,“ varuje Michálek.

Klade si totiž otázku, zda jsou Piráti schopni se ze sporu jako strana poučit a směřovat k tomu, co si vytyčili - k řízení země. I tady jsou patrné nemalé ambice Pirátů - dostat se po dalších volbách do vlády.

Jenže momentálně Piráti řeší především vlastní krizi. „Pokud to nezvládneme a budeme dál pokračovat v podobném stylu, zničí nás to jako drtivou většinu pirátských stran v Evropě,“ přidal další varování Michálek.

8,5 roku Michálka a Míši

S partnerkou Michaelou Krausovou jsou osm a půl roku. Počítají to od doby, kdy se údajně sblížili v bytě Olgy Richterové, současné poslankyně a sestry Piráta Ferjenčíka.

Na sociální sítě Michálek i Krausová umisťují pravidelně zamilované fotky, v případu kauzy Tenzer se však objevily na pirátském fóru spekulace o nevěře. Krausová ostatně již v minulosti natáčela i lechtivé záběry - s okurkou, válečkem či jinou ženou. 

Nyní však čelila velkému tlaku kvůli tajným schůzkám. Ale i kvůli tomu, že kolegyni z Pirátů a manželku poslance Lukáše Koláříka Janu nazvala v mailu, jehož obsah unikl na veřejnost, „zas*anou p*čou“, a ve straně je dle ní „plno kreténů“.

Jakub Michálek (Piráti) s přítelkyní Michaelou Krausovou Jakub Michálek (Piráti) s přítelkyní Michaelou Krausovou | Facebook J. Michálka, M. Krausové

Michálek: Kopanec na konec si nezasloužím

Michálek ji za tohle vyjadřování v korespondenci, která byla původně určena jemu, veřejně pokáral. Sám odmítá, že by se dopouštěl bossingu, ze kterého ho viní právě Koláříková.

„Celá vzniklá situace mě mrzí. Každý z nás je někdy ve stresu nebo prožívá těžkou chvíli. Stejně tak jsem pod velkým tlakem i já, což se může projevit úsečnějším a přímějším jednáním. Opakovaně jsem to uznal, omluvil se a mám naplánovaný trénink k jednání s lidmi. To však nelze označit hned za šikanu nebo bossing,“ hájí se Michálek.

„Nepopírám své slabé stránky a Janě i dalším lidem jsem se omluvil. Nicméně máte se mnou jistotu, že se nepřetvařuji, nejdu s davem, nedělám intriky, nezavírám před problémy oči,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu Pirátů, který opakovaně avizuje, že v lednu na srazu Pirátů kandidovat na místopředsedu už znovu nebude.

Již v neděli se pak pirátský „sekýrník“ Michálek, který nejde pro ostré slovo daleko ani v politických půtkách s konkurenty, díky čemuž ho Andrej Babiš (ANO) nazval „novým a brutálním Kalouskem“, vystoupí v Otázkách Václava Moravce. Proti němu usedne mj. šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. A to v době, kdy sám Michálek mluví o krizi a zjitřené atmosféře ve vlastní straně.

„Posledních deset let jsem věnoval Pirátům a nemyslím, že si ′kopanec na konec′ v podobě symbolického odvolání na základě nepodloženého obvinění zasloužím,“ míní Michálek.

Pirátské fórum je však nyní plné příspěvků k jeho pozici ve straně a také ke kauze jeho přítelkyně. Pochybnosti některých přetrvávají. Co naplat, že se Michálka zastává třeba manželka šéfa Pirátů Ivana Bartoše Lydie. 

Piráti: Zleva Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Ivan Bartoš, Jana Koláříková a Mikuláš Peksa Piráti: Zleva Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Ivan Bartoš, Jana Koláříková a Mikuláš Peksa | Facebook Piráti

Rusovláska z Bruselu: Míša mě šikanovala

Svůj pohled na věc přinesla i nedávno zvolená pirátská europoslankyně s nepřehlédnutelnými rudými vlasy Markéta Gregorová. I ona mluví o šikaně ve straně. Ovšem od Michálkovy partnerky Krausové.

„Když jsem kdysi zažívala šikanu (sorry, nebudu to nazývat džihád nebo jinak roztomile, byla to šikana, ale beru to jako vyřešenou minulost) ze strany Míši, neviděla jsem na ní nit suchou,“ uvedla na fóru Pirátů.

„Pak jsme si o tom ale promluvily a došla mi jedna pro mě zásadní věc: cokoli dělala, dělala s vidinou dobra pro stranu, pro Piráty. To, že se náš přístup - nebo i definice toho, co prospívá straně - zásadně liší, je jedna věc, druhá ale je, že tohle cítím a zažívám u většiny Pirátů: pořád máme stejný cíl s ideály; jen se nám rozešly cesty, po nichž k nim jdeme,“ upozorňuje na jistý rozpor u Pirátů.

Michaela Krausová skončila coby šéfka klubu pražských Pirátů. Vlevo Zdeněk Hřib, vpravo Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Michaela Krausová skončila coby šéfka klubu pražských Pirátů. Vlevo Zdeněk Hřib, vpravo Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. | Facebook Piráti

Pirát Němec: Míša poškodila stranu

Na ten upozorňuje i Pirát Jaroslav Němec, poslanecký asistent a předseda klubu Pirátů na Praze 2. „Markéta píše, že ′kdysi zažívala šikanu... ze strany Míši′. Je to tak, problém je pojmenován a Markéta to napsala až poeticky. A souhlasím, že to nemuselo být myšleno špatně, věřím, že schůzky byly osobního rázu, ale jako celek to poškodilo stranu, jako žádná kauza před tím,“ naráží na schůzky Krausové a Tenzera.

Podle něj přitom nejde o první věc, co Krausová pokazila. „Jde o sérii kroků dlouhodobě poškozující Piráty, ač věřím, že to nebylo myšleno zle. Bohužel se staly, jelikož selhala sebekritika a především vnitrostranická transparentní komunikace a kritika,“ míní Němec a tvrdí, že je mu „rok připomínáno: dotkni se JM nebo MK (stále se domnívám, že JM o tom neví) a jsi ve straně nula“. JM a MK jsou iniciály Michálka a Krausové. „Jsou zde lidi, které ovládl pocit moci,“ dodal v ostré pirátské diskuzi Němec.

Video  Markéta Gregorová dorazila do štábu Pirátů.  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Veřejné „vraždění“ a propírání špíny

Díky otevřenému, volně přístupnému pirátskému fóru se přitom může o problémech, tahanicích, půtkách a osobních výpadech členů dočíst každý.

„Jana je teď na dovolené a má zdravotní problémy. Moje partnerka je nemocná. Spousta lidí je otrávených a demotivovaných, včetně mě. Ve straně se vytvářejí klany nezávisle na věcné podstatě problému - to se mi nelíbí a nikdy jsem nic takového nepodporoval,“ uvedl k napjaté atmosféře ve straně Michálek.

„Naše politická konkurence se raduje, že Piráti se vyvražďují navzájem. Jsem přesvědčen, že i tento problém má konstruktivní řešení,“ podotýká.

Jakub Michálek (Piráti) s přítelkyní Michaelou Krausovou Jakub Michálek (Piráti) s přítelkyní Michaelou Krausovou | Facebook J. Michálka, M. Krausové

Že fórum čte i politická konkurence, na to upozorňuje poslanec Pirátů Tomáš Martínek: „No poněvadž mi několik poslanců ANO tvrdilo (tímto je zdravím, až to budou opět číst), jak se baví čtením tohoto vlákna ve Sněmovně, tak je to jejich konstatování. Sám si myslím, že je veřejná komunikace správně, jen je těžké některým voličům vysvětlit, že ostatní strany mají do takovéto unikátní transparentní komunikace daleko, nic detailního voličům neřeknou a sami řeší spory za zavřenými dveřmi, často s nesmyslným výsledkem typu: sám rezignuje pro nemoc a podobně.“ 

Zastání od bývalého asistenta

Michálek, čelící kritice za údajnou šikanu, přitom našel řadu zastánců. Včetně bývalého asistenta Lukáše Lva Červinky, který upozorňuje, že od Michálka odešel sám, dobrovolně. A nikoli kvůli domnělému bossingu.

„Na skutečnost, že požaduje od lidí kolem sebe výsledky a nasazení, mě, nutno říct, upozornil během pohovoru i sám Jakub. To, že takové nároky skutečně má, nerozporuji a nikdy jsem s tím ani neměl problém. Osobně jsem jeho požadavky na pracovní nasazení považoval spíše za normální než extrémní (...). Za celých 8 měsíců, co jsem pro Jakuba pracoval, jsem se nesetkal s tím, že by na někoho křičel nebo někoho šikanoval,“ tvrdí Červinka.

Takže žádná šikana? „Podle vyjádření navrhovatelů se takto Jakub chová minimálně posledního 2,5 roku, ale na světlo s tím přišli až poté, co byl Jakub oslaben tím, že se zapojil do kauz Míši,“ podotkl bývalý Michálkův asistent.

Kolegyně Michálkovy partnerky: Je to výborná politička

Krausovou pak brání Pirátka Eva Horáková, místopředsedkyně zastupitelského klubu pražských Pirátů, která působí na magistrátu i radnici Prahy 5.

„Michaela je jediná, která zná veškeré informace o každém vysoce postaveném politikovi na magistrátu, stejně tak úředníkovi, a zná veškeré politické vazby, kauzy a spory. Toto know-how je v naší práci denně třeba, a pokud nikoho takového nemáte, game over,“ upozorňuje v třeskuté pirátské diskuzi.

„Michaela Krausová je výborná politička a několikrát naši stranu zachránila od totálního problému s našimi koaličními partnery i s opozicí. Její práce je vidět, a také ji uvidíte, pokud sledujete radu a zastupitelstvo. Jsou to schůzky, které se dějí denně, kde vyjednáváte politickou hru. Jsem si jistá, že bez těchto obřadních tanců bychom i v naší ′pochybné′ koalici moc tisků neodhlasovali,“ dodává Horáková.

Je to zvrhlé, zuří Pirát Mahrik

Šéfem klubu pražských pirátských zastupitelů se přitom stal Viktor Mahrik, který se s Tenzerem z JCDecaux sešel v minulosti také.

„Míša jistě udělala několik chyb. Podle toho, co vím, tak se s Tenzerem scházela mnohem dříve, než on přišel lobovat na magistrát. Problém byl, že se s ním scházela i po tom, co se stala zastupitelkou a předsedkyní klubu, aniž by si uvědomila, že Tenzer může být vnímán jako lobbista, a nezapsala ho do registru. Je to sice chyba, ale myslím, že je lidsky pochopitelná. Míša kvůli tomu rezignovala na předsedkyni zastupitelského klubu. Osobně se mi to zdá více než adekvátní. Další a další pitvání a vytahování další špíny se mi už ale tak adekvátní nezdá... To, co se tu děje, je fakt zvrhlé,“ uvedl.

Michaela Krausová s Hanou Marvanovou, Jakubem Michálkem a Viktorem Mahrikem na pražském zastupitelstvu Michaela Krausová s Hanou Marvanovou, Jakubem Michálkem a Viktorem Mahrikem na pražském zastupitelstvu | Facebook J. Michálka, M. Krausové

Za nijak zvrhlou nepovažovala Krausová svou minulost s lechtivými snímky. K samotnému pornoskandálu se v minulosti přiznala Blesku. „O této mladistvé nerozvážnosti z mládí vědí moji kolegové od počátku. Neudělala jsem ale nic nelegálního. K podobnému kroku se může uchýlit kdokoliv, ať už z důvodu finanční tísně nebo prostě jen z důvodu pubertálního objevování světa, což byl můj případ,“ hájil ase v reakci pro Blesk. Michálek souhlasí: „Míša je skvělý člověk. Stejně jako Pirátská strana i já jsem liberál.“

Piráti se drolí?

Liberální Piráti jistě jsou, nyní je však zahltily problémy. Pirát z Prahy 4 a právník Viktor Derka však nyní upozorňuje na jinou věc, která (nejen) pražské Piráty stihla.

„Drolení a drhnoucí spolupráce je problém (byť je otázkou, zda je to problém, kterému se dá ve větších kolektivech vyhnout), nicméně jde-li zrovna o zde probírané, tak onen argument, že se jedná o spiknutí neúspěšných, líných atp., je zcela nepřiléhající, nadto ze strany osob, které pobírají poslanecký plat, vyloženě sprostý,“ uvedl k vnitrostranickým hádkám, kdy na jedné straně stanuli „michálkovci“ a na straně druhé Jana Koláříková či jiný místopředseda strany a v současnosti europoslanec Mikuláš Peksa.

„Paradoxně, neboť jsem kdysi měl nyní ne zcela nepodobnou vnitrostranickou roztržku v Topce, tak je relativně vtipné pro komparaci, že zrovna tento argument tehdy také poměrně silně zazníval, jak ′ti, co kritizují, nemakají a jen plkají′. Možná jsme tradičnější strana, než se zdálo,“ přemítá Pirát Derka. A vrací se i otázka - dopadnou Piráti jako Věci veřejné, které stihl rychlý vzestup a ještě rychlejší pád?

Video  Babiš: Agrofert jsem vymyslel já! Ve Sněmovně se do něj pustili Piráti.  - Jaroslav Šimáček, Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Jiřina Ratimcová ( 4. listopadu 2019 07:02 )

Krausova vypada jako tranďák. 🤮💩🙈

villon ( 3. listopadu 2019 09:12 )

Becher je největší úchylák národa , to už se pozná nejen podle keců ale i podle výběru manželky.

esko ( 2. listopadu 2019 23:25 )

Nebo jeho úlet kuňda is kuňda rovněž živě.

esko ( 2. listopadu 2019 23:22 )

Viník je hlava státu. V rozhlase během deseti minut řekl živě hov=v=no a jiné čuňačiny. VZOR národa.

marmat ( 2. listopadu 2019 23:17 )

Novodobý Titanik už na výsluní nevytáhnou....
Posádka arogantních samožerů si DOSUD nepřipouštěla havarii, natož tsunami...
Odhalení následuje po jediném programu: UDÁVÁNÍ Karma maká

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa