Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Za těhotnou hejtmanku má ANO nástupce. Ukázali na bývalého šéfa „měšťáků“

Autor: ČTK - 
30. října 2019
12:24

Těhotnou hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) by měl v čele Karlovarského kraje nahradit její dosavadní náměstek Petr Kubis (ANO), bývalý šéf městské policie v Sokolově. Vildumetzová stojí i v čele Asociace krajů ČR. Tam by její místo mohl zaujmout hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). 

Návrh už hnutí ANO předneslo svým koaličním partnerům ve vedení kraje - ODS, Pirátům a Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM). ČTK to dnes řekla Mračková Vildumetzová, která oznámila odchod z funkce hejtmanky kvůli těhotenství.

Nového hejtmana by měli krajští zastupitelé zvolit do konce roku. „Krajská koalice v úterý projednala změny ve vedení Karlovarského kraje. Hnutí ANO navrhlo koaličním partnerům na hejtmana Petra Kubise, současného náměstka pro sociální věci a bezpečnost.

Koaliční partneři by se měli formálně do úterý vyjádřit, ale již při předešlých neformálních jednáních byla jeho nominace podporovaná,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Bude dobrý hejtman, věří Mračková Vildumetzová

Volba nového hejtmana Karlovarského kraje by se měla konat 11. listopadu, případně 16. prosince. „Chceme také kandidáta představit opozičním zastupitelům. Osobně bych ale ráda, kdyby volba proběhla už v listopadu s tím, že termín nástupu do funkce by byl zřejmě v prosinci,“ řekla Mračková Vldumetzová.

Padesátiletý Petr Kubis má zkušenosti z veřejné správy. Býval velitelem Městské policie v Sokolově, nyní je radním v Sokolově a tři roky pracuje v kraji jako náměstek pro oblast sociálních věcí.

„Věřím, že bude dobrým hejtmanem našeho kraje. Budu mu samozřejmě pomáhat, jak jsem avizovala, ráda bych zůstala v radě kraje v pozici neuvolněné náměstkyně pro oblast financí a pro jednání s centrálními orgány veřejné správy. Pokud mi to zdravotní stav dovolí, předám hejtmanství ke konci roku,“ dodala hejtmanka.

Do čela Asociace krajů Běhounek z ČSSD?

Šestačtyřicetiletá Jana Mračková Vildumetzová si chce nadále ponechat post poslankyně Sněmovny. Je také předsedkyní Rady Asociace krajů ČR. Předsedou ale může být pouze hejtman některého kraje. Další jednání asociace krajů je svoláno na prosinec. Tam by se mělo rozhodnout, jestli současnou předsedkyni nahradí jiný z hejtmanů nebo řízení rady převezme místopředseda asociace Jiří Běhounek.

Video 30 sekund pro Babišovu lídryni z Varů: I já chci kraj řídit jako firmu! - Blesk TV

Evka4 ( 30. října 2019 15:53 )

Přeji Janě krásné zdravé miminko a ať se brzy vrátí do politiky.Byla bezvadná na úrovni.Díky, paní hejtmanko

jarabak ( 30. října 2019 12:41 )

Fuj, kdo to byl? Zeman?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud