Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Zeman u metálů kvůli bolesti řečnil vsedě. Zmínil závist, úspěch i Čapka s Krylem

Autor: ČTK, for - 
28. října 2019
22:00

Prezident Miloš Zeman udělil rekordních 42 státních vyznamenání. Ceremoniálu předcházel projev, který hlava státu přednesla opět spatra, ale také ho proseděla kvůli bolavým nohám. Během projevu Zeman připomenul životní příběhy těch, kteří se zasloužili o nejvyšší vyznamenání - Řád bílého lva I. třídy. Dal také za pravdu zpěvákovi Karlu Krylovi s tím, že Česko je zemí závisti, a na závěr zadoufal, že se ČR nestane zemí nenávisti, ale zemí úspěchů. 

Pražský hrad se jako každý rok zaplnil významnými osobnostmi, které se přijely podívat na vrchol večera 28. října - předávání státních vyznamenání. 

Prezident Miloš Zeman zahájil slavnostní okamžik vsedě. Obával se totiž, že by jej bolavé nohy neunesly. „Doufám, že to bude příští rok lepší,“ dodal s omluvou. 

Zeman: Vybíral jsem podle veřejnosti

Hlava státu letos předávala metály 42 osobnostem„Oceněné jsem vybíral na doporučení veřejnosti, ne jen na základě doporučení vlády a parlamentu,“ zdůraznila hlava státu v projevu. 

Prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy Janu Saudkovi (28. 10. 2019) Prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy Janu Saudkovi (28. 10. 2019) | Blesk:TONDA TRAN

Ve své řeči prezident připomněl životní příběhy těch, kteří se zasloužili o získání nejvyššího ocenění Řádu Bílého lva I. třídy. Letos se jich dočkalo osm osobností, z toho pět in memoriam. 

In memoriam byl oceněn i profesor Helmut Zilk. „Starší z nás si vzpomenou, že Zilk měl dostat Bílého lva a pak se proti němu rozpoutala kampaň, obviňující ho ze spolupráce se státní bezpečností,“ připomněl Zeman důvod, proč bylo zesnulému novináři ocenění odepřeno. 

Jsem rád, že alespoň s tímto zpožděním mohu bývalému starostovi Vídně tuto poctu dopřát,“ doplnila hlava státu.

Zeman v projevu mimo jiné vyjádřil názor, že pokud někdo dostává státní vyznamenání, mělo by být vždy první třídy. „Jednak se necítím kompetentní, abych rozhodoval o začlenění do tříd, a zadruhé, jak ukazuje příklad pana generála, ty nižší třídy mohou být vnímány i poněkud ponižujícím způsobem,“ uvedl a připomněl, že oceněný generál Emil Boček má z minulosti Řád bílého lva třetí třídy.

Video  O závisti i úspěšném Česku. Podívejte se, co Zeman řekl 28. října na Hradě  - abl
Video se připravuje ...

Zeman chce Česko jako zemi úspěchů

Prezident dal ve své řeči za pravdu písničkáři Karlu Krylovi.„Kryl řekl, že Česko je země závisti. A měl pravdu. Lidé, co jen komentují práci jiných, aniž by za nimi vlastní práce byla, a připomínám aforismus Karla Čapka: Mám zde příliš mnoho kritiků, a málo lidí kolem pracujících. Přeju si, aby se počet kritiků snižoval ve prospěch lidí, kteří vytvářejí skutečné hodnoty,“ konstatoval Zeman.

„Přeju Česku, aby nebylo zemí nenávisti na sociálních sítích a zemí závisti a aby byla zemí úspěchu,“ zakončil prezident svůj projev.

Prezident Miloš Zeman udělil Řád Bílého lva Václavu Klausovi (28. 10. 2019) Prezident Miloš Zeman udělil Řád Bílého lva Václavu Klausovi (28. 10. 2019) | Blesk:TONDA TRAN

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

hejpockej ( 30. října 2019 23:58 )

konecne to nekdo rekl nahlas, pravdu, ze Cesko je prohnile nenavisti, zlobou a zavisti. Krom Ruska, neznam zemi kde je vetsi spina a smrad.

jans ( 29. října 2019 09:33 )

Nehorázná zaujatost proti prezidentovi. Pro Blesk si vždycky vyberete to nepříznivé. Nevšimnete si, že svůj projev přednáší zpatra, přesně definuje atd. Proti Havlovi, který skutečně odměňoval jen své příznivce, je možno říci, že tam byl jen jeden ze strany Zemanovců.

Nezadat ( 29. října 2019 00:35 )

Pokud vím,tak byl totálně znechucen porevolučním vývojem co způsobil ze svými kumpány. http­s://ww­w.pr­avda­ozru­de.cz­/?pa­ge_id=­19014

Nezadat ( 29. října 2019 00:21 )

Když ho srovnám s tím ultra debilem co prohlašoval idiotskou frázi láska a pravda zvítězí,tak máme štěstí,že je president Miloš Zeman.

penecas ( 28. října 2019 22:11 )

Karel Kryl by se za takového nenávistného prezidenta velmi styděl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa