Chyba Hradu stála Česko 70 tisíc. Ministerstvo nechalo škodu promlčet

Autor: ČTK, for - 
21. října 2019
07:12

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70.000 korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďku Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků, přesněji Vratislava Mynáře, Jiřího Ovčáčka a Jindřicha Forejta. Napsaly to pondělní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.

Maděra v roce 2015 požádal prezidentskou kancelář podle zákona o svobodném přístupu k informacím o sdělení výše hrubých příjmů kancléře Vratislava Mynáře, tehdejšího šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka za roky 2013 a 2014. Hrad mu požadované informace poslal až po 19 měsících od žádosti a krátce před tím, než se měl věcí zabývat soud.

Maděra poté zažaloval prezidentskou kancelář o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mu údaje nedala. Soud rozhodl, že kvůli obstrukcím při poskytování informací o výši platů spolupracovníka prezidenta Miloše Zeman má stát, respektive ministerstvo financí, zaplatit 47.000 korun a navíc uhradit náklady řízení 26.000 korun.

Při svém rozhodnutí vyšel z verdiktu Nejvyššího soudu, který již dříve řekl, že nemateriální újma za nemožnost domoci se správného úředního postupu se dá vyčíslit penězi.

Hrad platit nechce

Informace o platech zaměstnanců státu v řídících pozicích je třeba žadatelům poskytovat podle verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS) z října 2014 bez dalších úvah a bez omezení. Podle NSS je svobodný přístup k informacím klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry.

Ministerstvo financí se po soudním verdiktu obrátilo na prezidentskou kancelář, která ale škodu zaplatit odmítla. „Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty, jimiž je zdůvodňováno, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a nemajetková újma nevznikla,“ znělo její stanovisko.

Ministerstvo se poté rozhodlo, že úhradu nebude požadovat. Odůvodnilo to tím, že neví, kdo je konkrétní viník a zda vůbec nějak pochybil. Mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík uvedl, že hradní úředníci právní předpisy neporušili, protože šlo o jejich právní názor. „Právní názor nelze ztotožnit se zaviněným porušením právních povinností,“ dodal.

Luďka Maděru zajímalo, kolik bere Hradní mluvčí Jiří OvčáčekLuďka Maděru zajímalo, kolik bere Hradní mluvčí Jiří Ovčáček | Foto Blesk - Martin Sekanina

S tím nesouhlasí Maděrova advokátka Petra Bielinová. Poukázala mimo jiné na to, že nakonec informaci Hrad poskytl pár dní před jednáním soudu, který by mu to podle ní nařídil. Kancelář si musela být chybného postupu vědoma, soudí.

Vymáhat škodu ministerstvo po Hradu už kvůli promlčení nemůže. Podle experta na poskytování informací Oldřicha Kužílka nyní naopak úředníkům ministerstva hrozí, že ji budou muset zaplatit sami.

„Ten, kdo nechal na ministerstvu škodu promlčet, je odpovědný, že státní rozpočet přišel o nějakou částku. A může tak hradit až do čtyřapůlnásobku své mzdy,“ uvedl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

PPP150W ( 21. října 2019 20:07 )

Jediný správný názor v této kakofonii hlasů hňupů, kteří místo vyjádření se k věci, hystericky hledají chyby jiných zcela bez souvislosti s principem celé kauzy. Zcela s vámi souhlasím a nevím, co bych dodal. Je to už několikátý případ výrazu arogance moci hradních mocipánů. Smutné je, že je zde mnoho lidí, kterým to nejen nevadí, ale ještě to podporují. Leč i na ně jednou dojde.

salto ( 21. října 2019 16:47 )

Týý brďo, tady někdo musí být pěkně v hajz..., pardóón v WC, když se řeší 70.000Kč.
No někde se musí začít, těším se až přijdou na přetřes miliardy. Inu někde se začít musí

anonym01 ( 21. října 2019 11:06 )

NA JAKY TY KLOKANEK. TAM SE ZIVI ZASE PARAZITI Z NEZISKOVEK! POKUD CHCES TEM DETEM POMOCI A MAS MOZNOST, ADOPTUJ SI !

anonym01 ( 21. října 2019 10:30 )

KLAUSOVA PRIVATIZACE BYLA I FICOVA PRIVATIZACE. A TAKY TECH SOUDRUHU ZEMANU NEBO BABISU, KSČM NEZISKOVEK!!! BARONKA THATCHEROVA TAKY PRIVATIZOVALA V BRITANII STATNI PODNIKY, ALE JINAK NEZ TIHLE GAUNERI SOBE A SVYM KAMOSUM DO KAPES!

dama_s_kosou ( 21. října 2019 10:26 )

A komu tim prospejete, co? Druhe strane?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud