Zeman zuří: „Bestiální vražda“ političky i válečné zločiny Turků. Do EU nepatří

Autor: ČTK, simao - 
17. října 2019
22:17

Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů, nemělo by proto být členem Evropské unie, řekl dnes prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Vraždu 35leté kurdské političky Hevrin Chalafové, která byla mučena, znásilněna a ukamenována, označil za bestiální.

Turecko se podle Miloše Zemana pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem sbližuje s radikálním, vraždícím islamismem.

Turecko zahájilo ofenzivu namířenou proti Kurdům v příhraničí Sýrie minulý týden ve středu. EU reagovala omezením vývozu zbraní do Turecka, USA zavedly sankce. „Domnívám se, že Turecko se v podstatě dopustilo válečných zločinů,“ řekl Zeman.

Odsoudil bestiální vraždu krásné Hevrin

Zeman upozornil i na napojení Turecka na dnes již poražený Islámský stát. „Prezident Erdogan říká, že Kurdové jsou teroristé. Já bych s tím zásadně nesouhlasil, protože Kurdové, jejich pešmergové, to jsou jejich ozbrojené jednotky, byli nejúčinnější silou v bojích proti Islámskému státu. Turecko de facto financovalo Islámský stát tím, že odebíralo jeho ropu. No a z toho vyplývá, že není možné Kurdy označovat za teroristy, naopak bych si položil otázku, zda teroristy nejsou ti, kdo na Kurdy útočí a dopouští se při tom bestiálních vražd, jako byla vražda oné kurdské političky, která přitom měla ve svém programu spolupráci mezi Kurdy a Araby,“ míní.

Prezident tak poukázal na vraždu Hevrin Chalafové, kterou spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja. Ta byla před smrtí znásilněna, následně ukamenována.

Turky podporovaní povstalci brutálně zabili kurdskou političku Hevrin Chalafovou (†35).Turky podporovaní povstalci brutálně zabili kurdskou političku Hevrin Chalafovou (†35). | reprofoto/twitter

„Na straně Turků bojují tzv. proturecké milice, ale víte, co to je? To není nic jiného, než odnož Islámského státu, která tam ještě zůstala,“ upozornil Zeman a dodal: „A to ukamenování? Ne, tak tady vidíte, kam to vede. Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimálně nemělo být členem EU.“ 

Islamizace Turecka a „sprostá zrada“ Kurdů

K setkání Andreje Babiše s Erdoganem Zeman uvedl, že Erdogan sliboval něco, co nechtěl splnit - mírový koridor pro odchod syrských uprchlíků z Turecka do Sýrie.

„Mírový koridor se nevytváří válkou,“ odsoudil Zeman tureckou intervenci. „V politických diskuzích občas zažíváme politiky, kteří nám říkají to, co chceme slyšet, a když se rozloučíme, tak dělají úplný opak,“ hájil Babiše Zeman.

Babišovi a Erdoganovi při návštěvě českého premiéra v TureckuBabišovi a Erdoganovi při návštěvě českého premiéra v Turecku | reprofoto Instagram Monika Babišová

Babiš nejprve Erdoganův plán podpořil, aby později Turky za intervenci také kritizoval. „Erdogan je teď v zajetí vlastních slibů, to je člověk, který odklonil Turecko od historie Atatürka, protože Atatürk prosazoval sekulární Turecko a dokonce armáda měla střežit sekulární, tedy světský charakter. A díky tomu, že se takto odklonil, tak dochází k islamizaci Turecka (...), ke sbližování se Turecka s tím islamismem, s tím radikálním, vraždícím islamismem, který jsme teď viděli v severovýchodní Sýrii,“ uvedl na Barrandově Zeman.

„Kurdové byli zrazeni. Byli docela obyčejně a sprostě zrazeni. Byli zrazeni Amerikou, byli zrazeni Evropou,“ míní Zeman.

Chovají se jako spojenci ISIS, káral Turky Zeman

Zeman přitom vyvolal pozdvižení výroky o Turecku již dříve. Ačkoliv je Turecko členem NATO, někdy se podle Zemana chová, jako by spíš bylo spojenec Islámského státu, uvedl v prosinci 2015 při setkání s občany Kadaně prezident. Již tehdy mluvil o tom, že by Turecko nemělo být součástí EU a kritizoval rovněž plán EU vyplatit Turecku tři miliardy eur, aby země zadržela dva miliony uprchlíků na svém území.

„Proč útočí (Turci) na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu... I když jsou členy Severoatlantické aliance a hlásí se do Evropské unie - a tam je ovšem málo pravděpodobné, že budou přijati - tak existovaly informace o tom, že v době, kdy Islámský stát okupoval podstatnou část jak Sýrie, tak Iráku, bylo právě Turecko, které zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu. Konkrétně například vývoz ropy a podobně,“ říkal Zeman na setkání s občany ve Vintířově na Sokolovsku v březnu 2019.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 18. října 2019 10:49 )

Mohli byste toho Gluma sejmout. Ale to oni ne. Nechaj se vidírat od opičáka, kterej s nima stejně vyjebe.

Jan Brandis ( 18. října 2019 10:47 )

Jsou to kujvy zkujvený viď??? Všem daj jenom tobě ne. No a proto seš kozomrd 😂🤣😂

victor1 ( 18. října 2019 10:22 )

Samozřejmě,že Turecko nesmí být členem EU,zvláště když v Evropě leží jen 3% jeho území!!!

Kozomrd ( 18. října 2019 09:41 )

Turci jsou milý národ. Chodím k nim na kebab. Všímám si jak jsou pozorní k ženám. I na mě se usmívají. Kdo viděl nějaký turecký seriál potvrdí, že jsou i krásní. A kdo viděl nějaké porno musí uznat, že mají krásné opálené péra. Turecká armáda je silná. A domnívám se, že v rámci bezpečnosti, by měla turecká armáda vstoupit do Evropy a udělat zde pořádek. Jako poděkování jim můžeme dát naše ženy. Stejně jsou to *** co myslí jen na to, kde si za***. Tak ať z nich je aspoň nějaký užitek. Alah Akbar

nautilus ( 18. října 2019 09:17 )

muslim nemá co dělat v evropě Erdogan,turci nám předvádí jako spojenci co nás čeká bestiální vraždění!! Jediný prezident Zeman má odvahu nazývat vraždou vraždou i bestiální!! a zbytek evropy světa jen kvičí akvičí jak staré ježibabi!! hnus mít takového spojence.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud