Hádka o peníze ve školství: O stávce učitelů rozhodnou odboráři v pátek

Autor: ČTK, tva - 
9. 10. 2019
18:40

Vedení školských odborů se kvůli zvýšení platů učitelů chystá v pátek jednat o případném vyhlášení stávky ve školách. ČTK to sdělil odborový předák František Dobšík. Odboráři nesouhlasí s návrhem ministra školství Roberta Plagy (ANO), aby z desetiprocentního přidání všichni pedagogové dostali 2700 korun do základu výdělku a zbývajících v průměru 900 korun se rozdělilo na odměny. Odbory žádají vše do tarifů. Od 24. září jsou ve stávkové pohotovosti.

„V pátek 11. října bude předsednictvo odborového svazu školství jednat o tom, zda stávková pohotovost přeroste ve stávku,“ uvedl Dobšík.

S lednovým navýšením platů učitelů o deset procent vláda počítá v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Odbory původně žádaly přidání o 15 procent. Po jednáních souhlasily s deseti procenty do tarifů. V průměru by to mělo být asi 3600 korun. Ministr postupně přišel s několika variantami rozdělení peněz do základu a do odměn.

V průměru dostanou učitelé přidáno 3600 korun

Naposledy Plaga navrhl 2700 korun do tarifů a zbytek na odměny. Nejdřív plánoval pět procent do tarifů a pět procent na odměny, pak všem učitelům stejně do základu 1750 korun a zbytek do odměn, poté všem 2250 do základu a téměř 1400 korun do odměn.

Ze zkušeností odborů i ředitelů škol z minulých let vyplývá, že ‚nadtarifní‘ peníze (peníze na odměny) do všech škol nedoputovaly. Není žádná záruka, že se situace nebude opakovat. Ministrovi navíc chybí prostředky na reformu takzvaného regionálního vyrovnávání k odstranění nerovností v odměňování a část peněz na zvýšení platů k tomu chce použít,“ uvedl Dobšík.

Odbory požadují, aby učitelé vydělávali o 30 procent víc, než je celostátní průměr.

Pokud by to platilo už nyní, v prvním čtvrtletí by měli v průměru 42 206 korun. Vláda slíbila, že by pedagogové na konci volebního období, tedy na podzim 2021 měli pobírat 150 procent svého výdělku z roku 2017. Průměrný učitelský plat by tak měl činit asi 45 000 korun.

O navýšení platů učitelů jednala už dřív tripartita. Požadavky odborů podpořili i zaměstnavatelé. Připojili se k nim i ředitelé gymnázií či asociace středních průmyslových škol.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marmat ( 11. října 2019 12:40 )

hejhej: Středula si "věří" i na prezidentský úřad....Pustil svůj horečný populizmus na nevídaně dlouhou uzdu/­špagát­....lí­bivým a slizkým (vlezlým a přepáleným) "stylem" Tak TOHLE Vám pane lídr lidi nezbaštěj...Falbr byl jinej "podšívka".

marmat ( 11. října 2019 12:36 )

zdenek43:
Každá 4 a JEŠTĚ STARŠÍ vykopávka (tendenčně použitá), vytržená z kontextu Vás
uspo­koju­je..­...li­di, kteří mu uvěřili nezklamal a dívají se dopředu
Utápět se v jeho 4 roky staré upřímnosti, svědčí o tom, že vždy byl JINÝ,než OPOZICE!

zdenek43 ( 10. října 2019 18:39 )

haloooo probudte se ??? min. od roku 2004 uz mate JASNE soudruhy naplanovano vyvoj mezd v Cesku az do roku 2050 . . . . . .

!!!!! Bezdekova komise - vyvoj m e z d v CR
2015 - 29.440 korun, 2025 - 43.570 korun, 2035 - 64.480 korun a v roce 2050 - 116.139 korun. !!!!!

takze ty oblbovaky ue se starate o Cesky lid jsou smesne a nejsmutnejsi je TO , ze si spodnich 10 milionu obcanu Ceska fakt mysli, ze se soudruzi staraji . . . . . .

potvrzuje TO prave pohled na Cessky narod od soudruha Milose ZEMANA - toho ktereho si prave TA spodina D O B R O V O L N E zvolika 2x prazidenta CR.

Je to suché konstatování skutečnosti.
Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. ...../ 21. ledna 1992
Milos Zeman/
AAAA DALSI V RADE soudruhu +++ .... ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp...... +++

Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku - 11.5.2015 - .... Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale l i d e m se l í b i l o poslouchat, že bude l í p. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval.

Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš.

hejhej ( 10. října 2019 18:09 )

Nepodceňuji povolání učitelů.Zvlášť v dnešní době, kdy si kde jaký, především hloupý žák dovolí být drzý a nemůže být potrestán. Na druhou stranu učitelům se neustále přidává, volna mají daleko více než bývalo. Výmluva na příravu a opravu je trapná, většina to zvládá o přestávkách ( info od učitelek). Odbory neustále vydírají.A že je málo učitelů ? Je to jako ve zdravotnictví. Špatný systém !!!!
Zajímá odbory, odkud brát na neustále zvyšování platů ????

Karolina71 ( 10. října 2019 14:28 )

To je zvláštní. Státní úředníci dostanou vše do tarifů a učitelů to nejde? Pan ministr su neuvědomuje, že ty učitelé nemá Až si bude moct vybírat pak může dávat prémie

Zobrazit celou diskusi
Další videa