Zavřeným obchodům o svátcích může brzy odzvonit. Zákaz nedává smysl, míní Nacher

Autor: for - 
29. září 2019
06:15

Uzavírání velkých obchodů na státní svátky se možná stane brzy minulostí. Do Sněmovny se k projednávání vrátila ze Senátu novela zákona, která by měla tuto povinnost rušit. Podle senátní vratky by se měl zákon o zákazu prodeje zrušit celý, vztahovat by se měl i na maloobchody. Předkladatel původního návrhu Patrik Nacher (ANO) se ale obává, že celkový zákaz neprojde a k prezidentovi se k podpisu dostane původní návrh, který vyřazuje pouze velkoobchody, jak uvedl pro Blesk Zprávy. Poslanci se k zákonu mají dostat v říjnu.

Několikrát v roce mají podle zákona velkoobchody a maloobchody přesahující rozlohu 200 metrů čtvereční zakázáno otevírat dveře možným nakupujícím. Nařízení, které bylo přijato v roce 2016, má nyní hlavu na gilotině a useknout ji může Sněmovna.

Zrušení zákazu prodeje už prošlo schvalovacím kolečkem ve Sněmovně a dostalo se na půdu Senátu. V původním návrhu měla novela ze zákona vyřadit velkoobchody, Senát ale návrh vrátil s tím, že by se zákaz zrušil i pro maloobchody.

Nyní čeká zákon na závěrečné schválení ve Sněmovně. Poté by měla novela doputovat k prezidentovi pro podpis. Pokud by byl zákon schválen a podepsán ještě v říjnu, nejspíše bychom se dočkali otevřených obchodů i na první a druhý svátek vánoční.

Předkladatel Patrik Nacher (ANO) Blesk Zprávám prozradil, že si nemyslí, že by zákon v podobě senátní vratky prošel a sítem projde pouze původní návrh, který ze zákona vyřazuje slovo velkoobchod. 

„Já jsem chtěl, aby se to schválilo v prvním čtení, aby se tam připomínky nedávaly. ČSSD a KSČM ale dávaly veto a já je upozorňoval, že se to může rušit jako celek, což se stalo. Já pro senátní návrh budu, ale to neprojde, myslím, že projde jen ten velkoobchod,“ uvedl v krátkém rozhovoru pro Blesk.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) ve SněmovněPoslanec Patrik Nacher (ANO) ve Sněmovně | Foto Blesk - Karel Kopáč

Mihola: I prodavačky mají práva

Hlavním argumentem proti zrušení zákazu je obava z možného vykořisťování zaměstnanců, kdy je bude zaměstnavatel nutit chodit do práce i přes svátky.

„Domnívám se s kolegy z KDU-ČSL, a věřím, že nejenom s KDU-ČSL, že právě i prodavačky mají právo na to trávit sváteční chvíle se svými rodinami. Víte, my tady opravdu jednáme o tom, jako kdybychom těch svátků měli 140. Máme jich 14 ve 13 dnech, probůh. Tak já nevím opravdu - na ekonomiku to nedopadá. Všechny ty debaty už jsou vyřešené. Nikdo nepřišel s tím, to by byly tady první palcové titulky a argumenty, jak to hrozně tu ekonomiku poškozuje. Nepoškozuje, protože lidé nakoupí jindy. Tak se vlastně vůbec nic neděje,“ uvedl během rozpravy poslanec Jiří Mihola.

Dalším z argumentů pak je, že dosavadní zákaz nenarušuje ekonomiku, tudíž poslanci nevidí důvod proč zákaz rušit. „Nikdy jsem neřekl, že to poškodí ekonomiku. Já vím, že jí to nevadí, je mi to úplně jedno, jenom říkám, že je to takto neživotný,“ opáčil na argument pro Blesk Nacher.

„Já to nenavrhuju proto, že jsem fanatický kupující, nebyl jsem snad nikdy nakupovat o svátcích. Já hájím princip. Myslím si, že je to správný a nemusíme opakovat všechno ze západu. Jenom ve 13 zemích tato regulace funguje,“ okomentoval situaci Nacher.   

28. října jsou velké obchody v Česku uzavřené a čeká nás to i letos. Zákon totiž nabude platnost po podpisu prezidenta až prvního dne následujícího kalendářního měsíce28. října jsou velké obchody v Česku uzavřené a čeká nás to i letos. Zákon totiž nabude platnost po podpisu prezidenta až prvního dne následujícího kalendářního měsíce | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

Patrik Nacher z ANO ale zdůrazňoval, že novelou předkladatelé nenařizují velkoobchodu, aby měl otevřeno, ale pouze ruší zákaz. Zmínil pak provozovny, kde podle něj zákaz už vůbec nedává smysl, a to například v hotelích, které nabízejí služby jako kadeřnictví či masáže a podle zákazu musí mít kolikrát také zavřeno.

Poslanec ANO Pavel Jelínek s odvoláním na svoji zkušenost s prací ve velkoobchodním řetězci prohlásil, že pokud takový obchod bude mít zavřeno, bude v něm v práci víc lidí, než kdyby měl otevřeno. Vysvětlil to tím, že se budou dělat inventury nebo opravy technologií. „Věřte mi, moc lidem nepomůžete,“ řekl.

Zákon se v dosavadní podobě dotýká prodejních ploch přesahující v rozloze 200 metrů čtverečních. Netýká se pak lékáren, čerpacích stanic, míst se zvýšenou koncentrací cestujících na letištích, železničních a autobusových stanicích a prodejen ve zdravotnickém zařízení.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

e.lesanova ( 29. září 2019 16:07 )

Ano, ukázalo se, že to přináší jen zmatek a žádná pozitiva

vrsrvrsr ( 29. září 2019 12:19 )

Zavírání obchodů musel vymyslet totální bezmozek...

agfor ( 29. září 2019 11:36 )

Je to jako vždy - darmožrouti v politice vytvoří "problém" a pak předstírají, že ho řeší.

Misova ( 29. září 2019 11:17 )

Je to jako v kocourkove, jednou zavrit obchody , za chvily zase nezavirat. Kdyby resili uzitecnejsi veci.

cepp ( 29. září 2019 10:59 )

Ano, před Havlem bylo zavřené vše i lidi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud